Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcejZdarzają się sytuacje, w których małżonkowie postanawiają się rozwieść. Jeśli obowiązywała ich intercyza, kwestia podziału majątku wydaje się klarowna. Częściej jednak mamy do czynienia ze wspólnotą majątkową, co oznacza, że majątek będzie trzeba w jakiś sposób podzielić. Jak to wygląda w praktyce?
Spis treści:
Najczęściej spotykany jest podział majątku po rozwodzie. Może on się odbyć polubownie w drodze zawarcia umowy albo poprzez orzeczenie sądu. Niemniej jednak można połączyć ze sobą rozwód i podział majątku, tak aby przeprowadzić te sprawy razem. Sąd orzekając rozwód pomiędzy małżonkami rozpozna wniosek o podział majątku dorobkowego wyłącznie na zgodny wniosek małżonków.
Majątek nie musi być podzielony równo po połowie pomiędzy małżonkami. Można ustalić, np. nierówne udziały małżonków w majątku wspólnym. Domniemanie prawne, jakim jest przyjęcie, że udziały małżonków w ich majątku wspólnym są równe, można obalić przed sądem.
Wymaga to udowodnienia o znacznej dysproporcji w dochodach małżonków i nierównemu przyczynieniu się do powstania masy majątku wspólnego. Jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy przed sądem, co sprawia, że pomoc adwokata specjalizującego się w sprawach o podział majątku staje się bezcenna.
Klienci często pytają mnie, czy najpierw powinien odbyć się rozwód, czy sprawa o podział majątku.
Majątek można podzielić w każdym czasie, jeżeli małżonkowie są zgodni co do warunków tego podziału. W przypadku braku zgody pomiędzy małżonkami, najczęściej dochodzi do podziału majątku po rozwodzie.
Podział majątku wspólnego małżeństwa może zostać wykonany na drodze sądowej lub polubownie (pozasądowy). Aby dokonać podziału sądowo, należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek o podział majątku wspólnego.
Wniosek ten może być zawarty już w pozwie o rozwód składanym do sądu okręgowego lub w odrębnym postępowaniu przed Sądem Rejonowym. Zostanie ono wszczęte po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, które znosi z mocy prawa wspólność majątkową małżeńską.
We wniosku należy dokładnie określić, co wchodzi w skład majątku wspólnego, jaka jest wartość składników majątku wspólnego oraz jak ma nastąpić podział majątku, tzn. który z małżonków ma otrzymać daną rzecz. Wniosek nie musi zawierać wszystkich składników majątku wspólnego, a tylko te składniki, które chcemy podzielić.
WAŻNE
Wartość majątku firmy prowadzonej przez jednego z małżonków lub wartość udziałów w spółce również podlega podziałowi.
Nie ma uniwersalnego wzoru wniosku o podział majątku wspólnego. Najlepiej, aby taki wniosek sporządził adwokat, który dopasuje strategie działania do indywidualnych potrzeb klienta.
Wniosek o podział majątku wspólnego składa się do sądu rejonowego albo do sądu okręgowego, jeżeli składany jest równocześnie z pozwem o rozwód. Możliwy jest nie tylko całościowy, ale także częściowy podział majątku wspólnego. Sąd rozpoznający sprawę rozwodową rozpozna wniosek o podział majątku jedynie, gdy będzie on zawierał zgodne oświadczenie stron, co do zasad podziału majątku.
Na podział majątku wspólnego po rozwodzie (w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie jednego z małżonków) „wina” nie ma żadnego wpływu na to, w jaki sposób majątek wspólny zostanie podzielony. Również kwestia dzieci (miejsce zamieszkania dziecka) nie ma na to wpływu.
Podział majątku po rozwodzie może być dokonany na drodze:
Podział polega na tym, że składniki majątkowe przypadają na rzecz jednego z małżonków z obowiązkiem spłaty bądź dopłaty na rzecz drugiego z małżonków. Zdarzają się sytuacje, kiedy mamy do czynienia z sytuacją braku podziału majątku wspólnego po rozwodzie.
Roszczenie o podział majątku wspólnego nie ulega przedawnieniu, więc może się odbyć nawet kilka lat po rozwodzie. Sprawy działowe są bardzo skomplikowane i długotrwałe.
Zdarza się, że trwają kilka lat z uwagi na brak porozumienia małżonków oraz konieczność sądowej wyceny majątkowej przez biegłych poszczególnych składników. Z tego względu w sprawach działowych zawsze warto skorzystać z mediacji. Podziału majątku można dokonać jednocześnie ze sprawą rozwodową.
W tym celu należy w pozwie o rozwód zamieścić wniosek o podział majątku. Sąd okręgowy, orzekając w sprawie o rozwód, także dokonuje podziału majątku wspólnego jedynie na zgodny wniosek małżonków.
Najczęściej z takim podziałem mamy do czynienia, gdy małżonkowie przed rozwodem ustają wspólne stanowisko stron w drodze negocjacji lub w czasie sprawy o rozwód albo mediacji rozwodowych.
Sprawa w sądzie jest najszybszym i najtańszym sposobem podziału majątku wspólnego. Po wcześniejszym przyjęciu przez małżonków warunków podziału majątku, może się on odbyć nawet na jednej rozprawie. Czas trwania podziału majątku wspólnego jest jednak ściśle związany z samym stopniem skomplikowania sprawy.
Z drugiej strony, gdy byli małżonkowie, nie mogą się porozumieć w kwestii podziału majątku wspólnego, to sprawa o podział majątku staje się kosztowna i długotrwała. Z ważnych powodów każde z małżonków może żądać ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym.
Nierówne udziały w majątku wspólnym (nierówny podział majątku wspólnego) mogą zostać ustalone przez sąd z ważnych powodów. Zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Wyjątkiem zaś są nierówne udziały w majątku wspólnym.
W orzecznictwie przyjmuje się, że ważnym powodem jest rażące lub uporczywe naruszanie przez jednego z małżonków obowiązków wobec rodziny, jak również długotrwała separacja zawiniona przez danego małżonka. Istotnym czynnikiem dla ustalenia nierównych udziałów jest stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego. Orzecznictwo sądowe w zakresie podziału majątku wspólnego jest bardzo bogate.
Majątkiem wspólnym dzielą się wyłącznie małżonkowie. Istotną kwestią dla nich jest podział mieszkania lub podział domu po rozwodzie. Dzieci nie mają prawa do majątku wspólnego. Niemniej jednak sąd powinien wziąć pod uwagę sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez małżonka, który jest rodzicem pierwszoplanowym (dzieci mają przy nim i mają przy nim orzeczone miejsce zamieszkania). Często małżonkowie są właścicielami mieszkania lub domu, na których zakup zaciągnęli kredyt. Podkreślić należy, że w sprawie o podział majątku dzielone są wyłącznie aktywa. Nie są dzielone pasywa, czyli np. kredyty.
Bardzo często klienci mają mieszkania kupione przed ślubem, czyli przed zawarciem małżeństwa. Takie mieszkanie nie stanowi majątku wspólnego, lecz współwłasność stron. Jeżeli dom bądź mieszkanie należy do jednego z małżonków, to nie podlega podziałowi. Niemniej jednak można rozważyć rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty męża. Darowizny oraz spadki, które otrzymał jeden z małżonków, również nie stanowią majątku wspólnego.
Sprawy o podział majątku wspólnego są jedynymi z najbardziej skomplikowanych pod względem faktycznym i prawnym spraw. Są także bardzo długotrwałe i kosztowne. Stąd wymagają skorzystania z pomocy adwokata.
Opłata sądowa w sprawie o podział majątku wspólnego wynosi 1000 zł. Zazwyczaj zaliczki na opinie biegłego wynoszą od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Koszt jednej opinii biegłego w wypadku ruchomości to koszt kilkuset złotych. Koszt jednej opinii biegłego w wypadku ruchomości to kilka tysięcy złotych. Łączny koszt takiej sprawy, biorąc pod uwagę koszty sądowe i adwokackie, wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Najszybszym i najtańszym rozwiązaniem jest podział majątku wspólnego dokonany wskutek mediacji rodzinnych i zawarcia stosownej umowy o podział majątku w formie aktu notarialnego. Jest to znacznie tańsze niż całokształt kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Opłata wniosku do sądu o podział majątku wspólnego na zgodny wniosek stron wynosi 300 zł. i nie wymaga powoływania biegłych do oszacowania wartości majątku dorobkowego byłych małżonków.
Z mojego doświadczenia jako adwokata specjalizującego się w sprawach o podział majątku dorobkowego małżonków wynika, że najlepszą i najkorzystniejszą formą rozliczenia i podziału majątku wspólnego jest złożenie zgodnego wniosku do sądu przy wsparciu adwokata, gdyż orzeczenie o podziale majątku jest ostateczne i nie daje żadnej możliwości naprawienia błędów.
Intercyza lub zgodne oświadczenie stron, co do podziału majątku to najlepszy i najtańszy sposób podziału majątku. Jeśli jednak roszczenia małżonków są nie jednomyślne, to sytuacja staje się bardziej skomplikowana i może trwać przez długi czas.
Niezależnie od sytuacji, warto skorzystać z pomocy adwokata, gdyż ewentualnych błędów nie będzie można naprawić. Dlatego też warto skorzystać z usług prawnika doświadczonego w sprawach rodzinnych i rozwodowych. Adwokat Dariusz Biela Częstochowa - zapraszam do kontaktu !
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com