Ile kosztuje rozwód?
Prowadząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych kancelarii adwokackich w Częstochowie, specjalizującej się w sprawach o rozwód wierzę w wyposa... . . .
czytaj więcej
Zagadnienie podziału majątku dorobkowego małżonków szeroko opisałem już na swojej stronie i zapraszam Państwa do lektury. Natomiast bardzo często klienci mojej kancelarii zgłaszają się z problemem rozliczenia zobowiązań powstałych w trakcie małżeństwa. Są to najczęściej kredyty hipoteczne lub inne pożyczki zaciągnięte w bankach lub instytucjach finansowych. Zasadą niezrozumiałą dla większości jest fakt, że sąd nie dzieli długów, czyli pasywów powstałych w małżeństwie. Sąd dzieli wyłącznie majątek, a więc aktywa małżonków. Zatem w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków sąd w zasadzie nie będzie zajmował się długami powstałymi w małżeństwie. To nastręcza poważnych problemów i w sposób poważny komplikuje rozstanie oraz sprawę podziału majątku przez małżonków. Podział majątku przy rozwodzie to trudny etap w życiu, szczególnie gdy para musi rozdzielić wspólne zadłużenie wynikające z kredytów. Aby uniknąć problemów finansowych i prawnych, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, takiej jak Kancelaria Adwokacka adwokat Dariusz Biela. Ustalą Państwo, jak podzielić majątek po rozwodzie oraz jakie istnieją możliwości spłaty wspólnych długów, uwzględniając aspekty takie jak rozdzielność majątkowa, rozwód, zniesienie wspólności majątkowej, spłata kredytów i zobowiązań.
Pierwszym krokiem do dokonania podziału majątku wspólnego małżonków jest zniesienie wspólności majątkowej. Można tego dokonać w każdym czasie przed sądem lub u notariusza. Bez zniesienia wspólności majątkowej nie jest możliwe dokonanie podziału majątku dorobkowego. Zniesienie następuje z mocy prawa po orzeczeniu rozwodu. Małżonkowie mogą również zgodnie złożyć oświadczenie przed notariuszem. Następnie można dokonać podziału majątku u notariusza jednocześnie ze zniesieniem wspólności lub wnieść sprawę do Sądu. Orzeczenie o podziale majątku wydane przez sąd jest ostateczne, Natomiast umowa notarialna może ulec podważeniu przez każdą ze stron. Wniosek skierowany do sądu może zawierać zgodne oświadczenie stron dotyczące podziału majątku lub stanowisko jednej ze stron, która może nie znaleźć akceptacji drugiego z małżonków. Wniosek o podział majątku wspólnego można wnieść w trakcie trwania małżeństwa pod warunkiem zniesienia wspólności małżeńskiej. Sąd może również rozpoznać wniosek o zniesienie wspólności małżeńskiej z datą wsteczną. Dotyczy to wyłącznie szczególnych sytuacji, ale jest to możliwe. Zgodny wniosek stron powinien zawierać podpisy na oświadczeniu i podlega opłacie w wysokości 300 zł - to najszybszy i najtańszy sposób na dokonanie podziału majątku dorobkowego małżonków. W braku zgody opłata wynosi 1000 zł, a proces będzie bardzo skomplikowany oraz długi.
Niestety sąd nie zajmuje się podziałem długów. Tym samym sąd nie będzie orzekał o kredytach, pożyczkach lub innych zobowiązaniach finansowych powstałych w trakcie trwania małżeństwa. Kwestia kredytów należy do jurysdykcji Banków i to tam należy zawrzeć porozumienie. W praktyce należy ustalić w banku, czy jeden z małżonków lub byłych małżonków posiada zdolność kredytową. Jeżeli tak, to nie powinno być problemu z przejęciem wszystkich zobowiązań przez jednego z nich i z rozliczeniem wspólnego majątku. Gdy żadna ze stron nie posiada samodzielnej zdolności kredytowej, sprawa się komplikuje. Najczęściej powstaje konieczność sprzedaży nieruchomości i dokonania spłaty kredytu oraz podziału pozostałej po spłacie kwoty pomiędzy małżonkami lub byłymi małżonkami. Sytuacja patowa powstaje, gdy długi przewyższają wartość majątku. Możliwości i wariantów jest wiele. Tym samym istnieje prawdopodobieństwo popełnienia błędów, które będą miały wpływ na dalsze życie.
Porozumienie stron jest kluczowe w procesie podziału majątku i spłaty długów. Dzięki wsparciu Kancelarii Adwokackiej adwokat Dariusz Biela można opracować strategię, która będzie korzystna dla obu stron i umożliwi spłatę zobowiązań finansowych w sposób sprawiedliwy. Adwokat pomoże również w negocjacjach z wierzycielami i instytucjami finansowymi, co może przyczynić się do ułatwienia procesu spłaty długów po rozwodzie. Współpraca z doświadczonym adwokatem to najlepsza droga, aby uniknąć dalszych problemów i osiągnąć zadowalające rozwiązanie w kwestii podziału majątku i spłaty długów po rozwodzie.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com