Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków
Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .
czytaj więcejZ chwilą orzeczenia rozwodu przez Sąd z mocy prawa dochodzi do zerwania wspólnoty majątkowej powstałej z momentem zawarcia małżeństwa. Ustanie posiadania wspólnego majątku rodzi skomplikowane następstwa w sytuacji materialnej i finansowej rozwiedzionych osób, a w konsekwencji stawia poważne wyzwania. Koniecznym staje się ustalenie co wchodzi w skład majątku wspólnego oraz jego podział. W polskim prawie istnieje domniemanie prawne, że udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. W szczególnych sytuacjach można się domagać, aby sąd ustalił nierówne udziały w majątku wspólnym i dokonał nierównego podziału majątku po rozwodzie. W jakich sytuacjach można dokonać nierównego podziału majątku wspólnego małżonków i jak tego dokonać przed sądem, przedstawiam w niniejszym artykule.
Nierówny podział majątku po rozwodzie jest następstwem powstania majątku wspólnego. Majątek ten składa się z wszelkich dóbr materialnych nabytych przez małżonków lub jednego z nich w trakcie małżeństwa objętego wspólnością ustawową. W skład majątku wspólnego nie wchodzą rzeczy nabyte w drodze darowizny lub dziedziczenia. Każdy z małżonków może rozszerzyć skład majątku wspólnego i wnieść rzeczy stanowiące jego wyłączną własność do majątku wspólnego. Wystarczy podpisać stosowną umowę u notariusza rozszerzającą wspólność małżeńską o majątek należący do jednego z małżonków.
Możliwy jest również nierówny podział majątku u notariusza i to w trakcie trwania małżeństwa. Musi się to odbyć za porozumieniem małżonków. Dokonanie nierównego podziału udziałów w majątku wspólnym po rozwodzie wymaga starannego przygotowania, wiedzy i doświadczenia, gdyż sprawa ta należy do najtrudniejszych kategorii spraw sądowych.
Sąd dokona nierównego podziału majątku po rozwodzie, gdy udowodnisz, że były małżonek nie przyczyniał się w sposób rażący i uporczywy do powstania bądź zwiększenia majątku stosownie do swoich możliwości zarobkowych i sił. Nierówny podział majątku po rozwodzie może również nastąpić, gdy jeden z małżonków osiągał znacznie wyższe dochody. Należy wykazać znaczną dysproporcję w przyczynianiu się do powstania majątku wspólnego. Wniesienie spadku i darowizny do majątku wspólnego można również podnieść jako argument do nierównego podziału udziałów w majątku wspólnym. Są i negatywne przesłanki ustalenia nierównych udziałów. Hazard, nałóg, niepodejmowanie pracy, trwonienie majątku przez jednego z małżonków może być podstawą do domagania się przez drugiego małżonka nierównego podziału majątku po rozwodzie. Wychowywanie dzieci, prowadzenie domu również wlicza się do pomnażania majątku wspólnego w małżeństwie i może stanowić podstawę do nierównego podziału majątku wspólnego w sytuacji braku starannego przyczyniania się do zabezpieczenia interesów majątkowych przez jednego z małżonków. Przyczynienie się w znacznym stopniu do zakupu w nieruchomości - domu, mieszkania, nakłady na remont są również podstawą do domagania się nierównego podziału majątku po rozwodzie.
Jak dokonać nierównego podziału majątku?
W celu dokonania nierównego podziału majątku wspólnego po rozwodzie należy wnieść sprawę do Sądu Rejonowego. Sprawę należy starannie przygotować. Musimy udowodnić przed sądem, że nasz wkład w powstanie majątku wspólnego był większy od 50% i należy nam się większa część majątku, który powstał podczas trwania małżeństwa. To Ty zasługujesz, aby sąd przyznał Ci ponad połowę majątku powstałego w czasie trwania małżeństwa. Może to być 60%, 75%, czy też 90% całego majątku powstałego w małżeństwie. Stosownie do tego, co można przed sądem udowodnić. Ustalenie proporcji udziałów w majątku wspólnym jest bardzo ważne, gdyż według ustalonych przez sąd udziałów będzie dzielony cały majątek, obliczane spłaty i dopłaty.
Dokonanie nierównego podziału majątku po rozwodzie to prawdziwa sztuka. Stąd koniecznym jest skorzystanie z pomocy specjalizującego się w sprawach o podział majątku wspólnego adwokata. Doświadczenie to klucz do rozwiązania problemu nierównego podziału majątku po rozwodzie. Przy wsparciu adwokata o solidnej wiedzy prawnej i umiejętnościach negocjacyjnych, możesz uniknąć zbędnych sporów i wydania bez potrzeby dużej kwoty pieniędzy. Postępowanie sądowe o dokonanie nierównego podziału udziałów w majątku wspólnym wymaga opinii biegłych, które są kosztowne, a ich wycena niepewna. Stąd również warto rozważyć mediację i ugodowe załatwienie sprawy.
Rzetelne i profesjonalne przygotowanie sprawy daje gwarancję sukcesu i uzyskania przed sądem orzeczenia o nierównym podziale majątku wspólnego po rozwodzie zgodnie z oczekiwaniami.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com