Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków
Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .
czytaj więcejW życiu rodzinnym wiele spraw może prowadzić do konieczności poszukiwania porady prawnej. Prawa i obowiązki rodzinne są często złożone, zwłaszcza gdy chodzi o kwestie tak delikatne, jak alimenty. Alimenty są zobowiązaniem prawnym do świadczenia wsparcia finansowego na rzecz dzieci lub małżonka. Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy możliwe jest zrzeczenie się tego zobowiązania. W niniejszym artykule przyjrzymy się trzem aspektom tego zagadnienia, zastanawiając się, czy można zrzec się alimentów na dziecko, od męża oraz czy w ogóle można zrzec się alimentów.
Nie ma prawnej możliwości, aby zrzec się alimentów na dziecko. Alimenty są zwykle ustalane przez sąd, a w wielu przypadkach wynikają z wyroku rozwodowego. Przy ustalaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe rodziców. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – rodzice są zobowiązani do uiszczania świadczeń alimentacyjnych względem swych dzieci, które nie są w stanie się samodzielnie utrzymać. Chyba że dochody pochodzące z majątku dziecka są wystarczające na pokrycie kosztów utrzymania oraz wychowania - rodzic może uchylić się od obowiązku świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka pełnoletniego, w sytuacji, gdy spełnienie tego obowiązku wiązałoby się z nadmiernym uszczerbkiem lub gdy dziecko nie dokłada starań do samodzielnego utrzymania się. Jeżeli istnieją do tego podstawy, rodzic zobowiązany do płacenia alimentów może starać się o zniesienie obowiązku alimentacyjnego przed sądem. Uprawniony (czyli dziecko) ma jednak prawo nigdy nie dochodzić zasądzonych dla niego alimentów. Pełnoletnie dziecko może złożyć wniosek do komornika o umorzenie egzekucji (o ile egzekucja jest prowadzona).
Reasumując, obowiązku płacenia alimentów nie można uchylić w drodze umowy zawartej między dzieckiem a rodzicem zobowiązanym do płacenia alimentów. Można w tej kwestii porozumieć się w sposób nieformalny.
Natomiast jeśli ktoś zastanawia się, czy można zrzec się alimentów od męża, lub żony, zwłaszcza po rozwodzie, to odpowiedź jest jednoznaczna. Nie można zrzec się alimentów od byłego małżonka. W celu zakończenia obowiązywania alimentów na byłą żonę lub byłego męża należy wszcząć postępowanie sądowe o uchylenie zasądzonych alimentów. Możliwe jest uchylenie płacenia alimentów z datą wsteczną. Kwestie zniesienia obowiązku alimentacyjnego najlepiej ustalić ugodowo, w drodze porozumienia lub mediacji. W przypadku braku porozumienia najlepiej skontaktować się z adwokatem specjalizującym się w tego rodzaju sprawach. Strona, na którą płaci się alimenty, będzie zażarcie bronić swojego prawa do otrzymywania alimentów w dalszym ciągu i w tym celu skorzysta ze wszystkich prawnych środków
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com