Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcejRozstanie rodziców małoletnich dzieci rodzi wiele problemów, w tym ten najistotniejszy - sprawowanie opieki naprzemiennej i pieczy nad dziećmi. Rozwód rodziców lub ich rozstanie w przypadku nieformalnego związku powoduje konieczność uregulowania opieki nad dziećmi. Rodzice sami na mocy wzajemnego porozumienia mogą ustalić kwestię związaną z opieką naprzemienną, oraz ze sprawowaniem codziennej opieki i pieczy nad dziećmi. W braku porozumienia i w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z opieką naprzemienną a konfliktem rodziców, kwestii opieki nad małoletnimi dziećmi pozostaje jedynie droga sądowa. To sąd orzeknie, jak będzie wyglądać sprawowanie naprzemiennej opieki nad dzieckiem. Rozwiązanie to jest zawsze obarczone ryzykiem, że opieka ustalona przez Sąd będzie niezgodna z oczekiwaniami rodziców oraz samych dzieci. Moje doświadczenie wskazuje na to, że opieka naprzemienna jest zgodna z dobrem dziecka, stąd pojawia się pytanie - czy opieka naprzemienna jest dobra dla dziecka? Sprawowanie opieki naprzemiennej jest najlepszym rozwiązaniem dla rodziców. Ustalenie opieki naprzemiennej możliwe jest praktycznie, gdy rodzice mieszkają w niedalekiej odległości. Dziecko uczęszcza do jednej szkoły i ma jedno życiowe centrum, o czym warto pamiętać.
Prowadząc sprawy rozwodowe, najczęściej w imieniu moich klientów ustalam opiekę naprzemienną w powtarzających się cyklicznie okresach tygodniowych. Wydaje się, że opieka naprzemienna dla dobra dziecka w tygodniowych okresach pobytu małoletniego u jednego z rodziców jest optymalna. Przykładowo sąd ustala opiekę naprzemienną w następujący sposób:
„każdy z rodziców będzie naprzemiennie sprawował opiekę nad obojgiem małoletnich dzieci w ten sposób, że małoletni zamieszkiwać będą z każdym z rodziców w powtarzających się, następujących po sobie okresach: przez jeden tydzień poczynając od piątku bezpośrednio po zakończeniu zajęć w placówkach oświatowych lub od godziny 15:00 jeżeli tych zajęć nie będzie do kolejnego piątku do rozpoczęcia zajęć w placówkach oświatowych, lub do godziny 15:00 jeżeli tych zajęć nie będzie, przyjmując, że rodzic, który kończyć będzie opiekę nad dziećmi odprowadzi małoletnich do miejsca zamieszkania rodzica rozpoczynającego opiekę”
Rodzice mogą również ustalić w sposób szczegółowy opiekę naprzemienną podczas wakacji, ferii zimowych świąt i długich weekendów, urodzin dzieci.
Ustalając opiekę naprzemienną, sąd najczęściej nie ustala alimentów, lecz może obowiązek alimentacyjny ustanowić. Jest to zależne od konkretnej sytuacji lub od zgody jednego z rodziców. Regułą jest, że każdy rodzic ponoszą pełne koszty utrzymania dziecka podczas pobytu małoletniego u niego. Większe wydatki i zakupy rodzice ponoszą po połowie.
Wakacje z dzieckiem opłaca rodzic, z którym dziecko przebywa na wakacjach. Ważne jest, aby zasady ponoszenia większych wydatków były zgodnie ustalone przez rodziców. Warto miarkować wydatki, tak aby ich wysokość była do zaakceptowania dla obojga rodziców.
Powszechnie uważa się, że konflikt rodziców sprzeciwia się ustanowieniu opieki naprzemiennej jako sprzecznej z dobrem małoletnich dzieci. Rodzice, którzy nie są w stanie porozumieć się co do sposobu sprawowania opieki i pieczy nad dziećmi, nie poradzą sobie w sprawowaniu opieki naprzemiennej. Przy opiece naprzemiennej dobro dziecka wymaga współpracy rodziców.
Na podstawie mojego długoletniego doświadczenia jako adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych mogę stwierdzić, że niekoniecznie konflikt rodziców jest sprzeczny z ustanowieniem opieki naprzemiennej. Wręcz odwrotnie. Opieka naprzemienna nad dzieckiem często motywuje i zmusza rodziców do podjęcia współpracy i wygasza ich konflikt. Stąd nawet przy negatywnej opinii biegłych psychologów warto walczyć o opiekę naprzemienną przed sądem, gdyż często, gdy występuje konflikt rodziców, ta forma sprawowania opieki jest najlepsza dla dzieci. Nie ma żadnych reguł i stałych wzorców. Wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy i od osoby sędziego. Dobry adwokat rozwodowy może wiele zdziałać w tego typu sprawach.
Warto również doprowadzić do wysłuchania dziecka, szczególnie gdy jest już nastolatkiem i poznać jego zdanie wobec ustalenia opieki naprzemiennej. Zdanie dziecka winno być poważnie brane pod uwagę zarówno przez Sąd, jak i rodziców.
Opieka naprzemienna jest dobra dla dziecka - jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla dobra dziecka, jak i dla rodziców. Ten typ opieki ma znacznie więcej zalet niż wad. Wszystko zależy od rodziców i trochę od dzieci. Gdy dzieci również po rozstaniu rodziców chcą dzielić swój czas pomiędzy nimi, to jest to najlepsze rozwiązanie. Opieka naprzemienna jest zgodna z dobrem dzieci, gdyż pozwala na zminimalizowanie negatywnych skutków rozstania.
Rozwód jest traumatycznym przeżyciem nie tylko dla dorosłych, ale szczególnie dla dzieci.
Naprzemienna opieka nad dzieckiem i zgodne sprawowanie władzy rodzicielskiej oraz wychowywanie dzieci pozwala na zapewnienie małoletnim normalnego życia pomimo rozstania rodziców.
W celu ustalenia opieki naprzemiennej dla dobra dziecka dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy adwokata z zakresu prawa rodzinnego w celu sporządzenia planu wychowawczego i ustalenia reguł w naprzemiennej opieki nad dzieckiem.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com