Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków
Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .
czytaj więcejProblem uzyskania i egzekucji alimentów to jedna z częstszych niedogodności w sytuacji rozwodu czy rozstania partnerów i rodziców dzieci. Dopiero prawne regulacje mogą przynieść efekty i poniekąd zmusić strony do polubownych rozwiązań. Uchylanie się od płatności ostatecznie nie zwalnia jednak dłużnika od płacenia należności. Czy możliwe jest jednak staranie się o alimenty z datą wsteczną?
Z reguły alimenty przyznawane są na czas przyszły. To one zazwyczaj mają zagwarantować spokojny byt dzieciom po rozwodzie czy rozstaniu rodziców. W niektórych przypadkach prawo przewiduje jednak możliwość ustalenia świadczeń jeszcze przed datą wystawienia pozwu. W jakich sytuacjach alimenty wstecz mogą zostać przyznane? Alimenty przeznaczane są na aktualne potrzeby życiowe i bytowe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoba, która ma prawo do alimentów, mimo wszystko musi na swoje życiowe zobowiązania przeznaczyć środki finansowe pochodzące z innych źródeł, takie jak kredyty, czy pożyczki. W takim przypadku możliwe jest zabezpieczenie alimentów z datą wsteczną i przyznanie ich za okres poprzedzający faktyczne wniesienie pozwu.
Skoro prawo daje możliwość żądania alimentów za okres wcześniejszy, to jak powinien wyglądać wniosek o zabezpieczenie alimentów z datą wsteczną i gdzie należy go złożyć? Rozpoczęcie postępowania alimentacyjnego powstaje na podstawie przygotowanego i złożonego pozwu w Wydziale Rodzinnym Sądu Rejonowego. Zanim pojawi się decyzja o przyznaniu alimentów, może minąć sporo czasu - należy mieć tego pełną świadomość. Z tego względu warto wystąpić o zabezpieczenie alimentów. Ma to również rację bytu w przypadku starania się o alimenty wstecz na dziecko. Dzięki temu środki mogą zostać wypłacone jeszcze w czasie trwania postępowania. Ważne, aby w takim wniosku podkreślić, że potrzeby osoby, na którą mają zostać przyznane alimenty, nie były do tej pory w odpowiedni sposób zaspokajane. To daje możliwość otrzymania środków finansowych od drugiej strony postępowania z datą wsteczną.
Sąd wydający decyzję o nadaniu alimentów oraz ich wysokości potrzebuje podstaw do orzeczenia swojej decyzji. Z tego względu musi pod uwagę wziąć wszystkie wydatki związane z wychowaniem dziecka i jego rozwojem. W skład wydatków wchodzić mogą produkty żywnościowe, opłaty związane z zapewnieniem miejsca do zamieszkania, wysokość kosztów mediów, odzieży, obuwia, czy zajęć pozalekcyjnych, takich jak kursy językowe, basen, zajęcia taneczne. Nieopłacone wcześniej wydatki, takie jak zaległy czynsz mieszkaniowy, opłaty za szkołę czy przedszkole, koszty leczenia i rehabilitacji mogą stanowić podstawy do wnioskowania o alimenty wstecz.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com