Jak napisać pozew o rozwód?

Jak napisać pozew o rozwód?

Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych decyzji, które podejmujesz w życiu. Rodzina się rozpada, jednak rozwód jest lepszym rozwiązaniem dla obu stron od dalszego wspólnego życia, które nikomu nie przynosi satysfakcji. Jeśli jesteś właśnie w takim momencie życia, z pewnością przyjdzie chwila, w której zdecydujesz się napisać pozew o rozwód. To dokument, który pozwala skierować sprawę na prawną drogę. Podpowiadamy zatem, jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie. Zapraszamy do lektury.

Pozew o rozwód — jak go napisać i gdzie złożyć?

Jeśli szukasz informacji na temat tego, czym tak naprawdę jest pozew o rozwód, jak napisać taki dokument oraz gdzie go złożyć, to musisz wiedzieć, że doskonałym źródłem informacji w takich kwestiach jest zawsze adwokat. Każdy pozew stanowi pismo procesowe, które wszczyna postępowanie. Pozew o orzeczenie rozwodu składa do sądu małżonek, który chce zakończyć związek małżeński. Przykładowy pozew o rozwód zawiera opis faktycznego stanu oraz historii zdarzeń. Osoba wnosząca pozew musi szczegółowo wyjaśnić, co jest powodem wszczęcia postępowania. Taki dokument składa się w Sądzie Okręgowym odpowiednim dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.

Jak wygląda przykładowy pozew o rozwód?

Przykładowy pozew o rozwód musi zawierać szereg szczegółowych danych. Oprócz danych takich jak data czy wskazanie rodzaju Sądu Okręgowego bardzo ważne są informacje powoda lub powódki oraz pozwanego, lub pozwanej. W tytule należy uściślić, czy dokument to pozew o rozwód z orzekaniem o winie, czy bez orzekania. Celem jest także wskazanie żądania, na jakich warunkach sąd ma wydać wyrok oraz uzasadnienie pozwu. Jeśli sprawa ma sprowadzać się do procesu, podczas którego sąd wyznaczy winną stronę za rozpad małżeństwa, wówczas obowiązkiem jest m.in. wskazanie wszelkich dowodów, na podstawie których sąd ma rozwiązać małżeństwo. Najczęściej będą to zeznania świadków, dokumenty, fotografie, wiadomości sms. Warto w takim piśmie zawrzeć jak najwięcej kluczowych informacji. Musisz jednak wiedzieć, że jak napisać pozew o rozwód z winy męża, dokładnie wskaże Ci np. doświadczony adwokat lub prawnik.

Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie? - poznaj cenne wskazówki

Pozew o rozwód bez orzekania o winie - za porozumieniem stron to jeden z łatwiejszych wariantów rozwodu. W tym przypadku pozew nie musi poruszać trudnych kwestii związanych z kryzysem małżeńskim, dzięki czemu pozwala także uniknąć obciążającego i długotrwałego procesu. To szczególnie istotne, jeśli rozstająca się para ma dzieci. Jeśli jednak nie wiesz, jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie lub każdy inny, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata. To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala uniknąć też ponownego przeżywania wielu trudnych emocji. Doświadczona osoba potrafi trafnie sformułować wszelkie informacje, a także doskonale wie, jakie dane zawrzeć w dokumencie. Bez względu na to, kto zajmie się przygotowaniem pozwu, pamiętaj, że musi on zostać dostarczony do sądu w dwóch egzemplarzach. Oprócz tego pismo musi zawierać załącznik w formie zupełnego odpisu aktu małżeństwa oraz skróconych odpisów aktów urodzenia niepełnoletnich dzieci. Niezbędne jest dołączenie także dowodu uiszczenia opłaty sądowej. Przy pozwie bez orzekania o winie, cały proces trwa dużo krócej niż przy ustaleniu rozwodu z orzekaniem o winie.

AKTUALNOŚCI

 • 03/03/2023

  Jak napisać pozew o rozwód?

  Jak napisać pozew o rozwód?

  Jak napisać pozew o rozwód? . . .

  czytaj więcej
 • 15/02/2023

  Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

  Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

  Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie? . . .

  czytaj więcej
 • 30/01/2023

  Jak przebiega sprawa o separację?

  Jak przebiega sprawa o separację?

  Jak przebiega sprawa o separację?  . . .

  czytaj więcej
 • 24/01/2023

  Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

  Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

  Kiedy można uzyskać alimenty wstecz? . . .

  czytaj więcej
 • 02/11/2022

  Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

  Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

  Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód? . . .

  czytaj więcej
 • 26/08/2022

  Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

  Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

  Jak rozwiązać problem podziału majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie?   . . .

  czytaj więcej
 • 02/08/2022

  Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

  Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

  Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to zagadnienia, z którymi często można się spotkać w sprawach rodzinnych. Niektóre osoby zabiegaj... . . .

  czytaj więcej
 • 13/01/2022

  Rodzina żyjąca w konkubinacie

  Rozliczenie konkubinatu – najważniejsze informacje

  Polskie prawo praktycznie nie uregulowało związków konkubenckich. Stąd rozliczenie takiego związku po jego ustaniu nastręcza wiele problemów... . . .

  czytaj więcej
 • 14/12/2021

  Rodzina - jak separacja prawna wpływa na rodzinę

  Separacja: jak prawnie uregulować rozstanie małżonków?

  Kiedy relacja dwóch osób staje się bardzo burzliwa i często pojawiają się konflikty, wyjściem z sytuacji jest separacja. . . .

  czytaj więcej
 • 27/01/2022

  Alimenty na byłego małżonka | Adwokat Dariusz Biela | Prawo Rodzinne | Mediacje

  Kiedy należą się alimenty od byłego małżonka?

  Rozwód nie musi oznaczać pogorszenia się stopy życiowej tej osoby, która miała mniejszy wkład w dochody w trakcie trwania małżeństwa. . . .

  czytaj więcej

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.