Ile trwa rozwód?

Ile trwa rozwód? To pierwsze pytanie, które zadają mi klienci mojej kancelarii adwokackiej. Czas trwania sprawy rozwodowej zależy od postępowania małżonków – celów jakie chcą osiągnąć w sprawie o rozwód. Gdy małżonkowie są zgodni, nie mają dzieci, to sprawa zapewne skończy się na pierwszym terminie rozprawy w ciągu 30 minut. Taka sprawa nie wymaga świadków ani innych dowodów poza przesłuchaniem samych zainteresowanych stron. Sprawa o rozwód z orzekaniem o winie, brakiem porozumienia małżonków względem władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, ich miejsca zamieszkania po rozwodzie oraz ustalenia kontaktów rodziców z dziećmi może trwać od roku do trzech lat. Odpowiedź na pytanie ile trwa rozwód? nie jest oczywista i jednoznaczna. Również względy formalne oraz szybkość działania sądu mają tu znaczenie.

 

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Najkrótszy okres oczekiwania na rozwód ma miejsce, gdy małżonkowie ustalą wszystkie warunki rozwodu przed wniesieniem pozwu rozwodowego do sądu. Dotyczy to zarówno małżeństw bezdzietnych, jak i tych posiadających małoletnie dzieci. Wówczas rozwód z bardzo dużym prawdopodobieństwem zakończy się na pierwszej rozprawie, która odbędzie się po kilku miesiącach od złożenia pozwu o rozwód. Rozprawa będzie trwała około godziny. Sąd wysłucha jednego świadka (gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci) i małżonków. Gdy rozwodzący się nie mają dzieci niepełnoletnich lub mają dzieci pełnoletnie nie ma konieczności zgłaszania świadków. Sąd orzeknie rozwód na pierwszej rozprawie. Porozumienie małżonków musi dotyczyć wszelkich istotnych spraw, które sąd rozpoznaje w czasie procesu o rozwód. Dotyczy to w szczególności:

 

- wspólne zdanie małżonków, że wnoszą o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie

- wspólnego ustalenia przyczyn rozwodu dla udowodnienia przed sądem całkowitego i zupełnego rozkładu pożycia

- ustalenia wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi

- ustalenia kontaktów rodziców z dziećmi – sprawowania opieki i pieczy oraz wysokości alimentów

- korzystania ze wspólnego mieszkania

 

Na czas trwania sprawy rozwodowej mają wpływ kwestie formalne. Źle napisany pozew rozwodowy zmusza sąd do wzywania strony do usunięcia braków formalnych. Stąd nawet przy orzekaniu rozwodu za porozumieniem stron warto odpowiednio sporządzić pozew oraz odpowiedź na pozew, aby uniknąć braków formalnych i niejasności.

 

W przeciwnym razie sąd może nas wzywać do uzupełnienia takich braków (np. dołączenie do pozwu wymaganych prawem dokumentów) lub wyjaśnień, a to może spowodować nawet kilkumiesięczne opóźnienie w rozpoznaniu sprawy.

Z doświadczenia wiem, jak ważna jest obecność adwokata na sprawie rozwodowej przed sądem w celu dopilnowania, aby sprawa przebiegła sprawnie. Zawsze konieczne jest przygotowanie małżonków do sprawy o rozwód, tak, aby sąd nie miał żadnych wątpliwości, że nie ma żadnych przeszkód do orzeczenia rozwodu.

 

W celu uniknięcia przykrych i niepotrzebnych kwestii formalnych warto zawsze zlecić sprawę rozwodową wyspecjalizowanemu adwokatowi. Adwokat specjalizujący się w sprawach o rozwód przeprowadzi rozwodzących się małżonków przez ten trudny proces najsprawniej i najszybciej. Oczekiwanie na termin rozprawy jest zależny od ilości wpływających do danego sądu spraw oraz od liczby sędziów orzekających w wydziale rozwodowym.

 

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie

Brak porozumienia małżonków, co do warunków orzeczenia rozwodu w zakresie winy za rozkład pożycia powoduje, że koniecznym stanie się orzeczenie, kto ponosi winę za rozwód. Sąd może rozwiązać małżeństwo z wyłącznej winy jednego z małżonków lub z winy obojga małżonków.

 

Wówczas niezbędnym będzie udowadnianie przez każdą ze stron, kto ponosi winę za rozpad ich małżeństwa. Zeznania świadków są bardzo czasochłonne – zależy to oczywiście od ilości zgłoszonych świadków przez każdego z małżonków. Im więcej świadków, tym więcej czasu sąd musi poświęcić na ich przesłuchanie. Prowadzi to do konieczności ustalania przez sąd nawet kilku terminów rozpraw. Jeżeli czas pomiędzy rozprawami wynosi około sześciu miesięcy, to czas sprawy rozwodowej wydłuża się do ponad roku lub nawet do trzech lat.

Kolejnym dowodem, który wymaga dużo czasu – okres jednego roku, a nawet i dłużej to opinia OZSS (biegłych sądowych, którzy opracowują opinie dotyczącą małoletnich dzieci, władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania i kontaktów). Jest to opinia sądowo-psychologiczna.

 

Warto pamiętać, że składanie wielu dokumentów, nagrań również przyczynia się do wydłużenia postępowania. Sąd musi zapoznać się z całością dokumentów, które składamy do akt sprawy.

Czas trwania sprawy rozwodowej w sytuacji występowania totalnego konfliktu pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami wydłuża się do okresu około dwóch do trzech lat. Dotyczy to sprawy przed Sądem Okręgowym, czyli I instancji. Apelacja od wyroku do Sądu Apelacyjnego może potrwać okres około jednego roku.

Podział majątku wspólnego małżonków w czasie trwania sprawy rozwodowej zostanie przeprowadzony przez sąd wyłącznie na zgodny wniosek stron i przypadku, gdy nie wpłynie to na czas trwania postępowania.

 

Ile trwa sprawa rozwodowa

Odpowiedź na pytanie, ile trwa rozwód nie jest jednoznaczna. W głównej mierze zależy to od samych małżonków i ich postawy. W przypadku zgodnego współdziałania wyrok rozwodowy można uzyskać w okresie do sześciu miesięcy od złożenia pozwu rozwodowego w sądzie.

 

Gdy małżonkowie są silnie skonfliktowani czas do wydania przez sąd wyroku może wynieść kilka lat – najczęściej od dwóch do trzech lat.

Prowadzę uznaną kancelarię adwokacką specjalizującą się w sprawach rozwodowych. Moje długoletnie doświadczenie pozwala na optymalizację czasu trwania sprawy o rozwód do minimum.

Jest to zależne od postawy samych małżonków oraz pracy sądu. Moje umiejętności pozwalają unikać większości problemów, które powodują wydłużanie się postępowania. Warto również pamiętać, że nawet z pozoru prosta sprawa rozwodowa wymaga profesjonalnego przygotowania. Dotyczy to napisania samego pozwu o rozwód, przygotowania małżonków do rozprawy, jak i przeprowadzenia sprawy przed sądem nawet w sytuacji, gdy małżonkowie są zgodni w zakresie rozwodu.

AKTUALNOŚCI

  • 18/02/2025

    Ile trwa rozwód?

    Ile trwa rozwód?

    To pierwsze pytanie, które zadają mi klienci mojej kancelarii adwokackiej. Czas trwania sprawy rozwodowej zależy od postępowania małżonków... . . .

    czytaj więcej
  • 17/01/2025

    Ile kosztuje rozwód?

    Ile kosztuje rozwód?

    Prowadząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych kancelarii adwokackich w Częstochowie, specjalizującej się w sprawach o rozwód wierzę w wyposa... . . .

    czytaj więcej
  • 24/10/2024

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Z chwilą orzeczenia rozwodu przez Sąd z mocy prawa dochodzi do zerwania wspólnoty majątkowej powstałej z momentem zawarcia małżeństwa. Ustan... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    W ostatnich latach liczba rozwodów zwiększa się z roku na rok, dlatego pytanie o rolę dziecka w procesie sądowym staje się coraz bardziej is... . . .

    czytaj więcej
  • 22/08/2024

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .

    czytaj więcej
  • 13/01/2022

    Rodzina żyjąca w konkubinacie

    Rozliczenie konkubinatu – najważniejsze informacje

    Polskie prawo praktycznie nie uregulowało związków konkubenckich. Stąd rozliczenie takiego związku po jego ustaniu nastręcza wiele problemów... . . .

    czytaj więcej
  • 02/08/2022

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to zagadnienia, z którymi często można się spotkać w sprawach rodzinnych. Niektóre osoby zabiegaj... . . .

    czytaj więcej
  • 24/01/2023

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz? . . .

    czytaj więcej
  • 15/02/2023

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Wspólne życie małżeńskie to czas, który powinien trwać do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a przyczyn rozwodu jest wiele. J... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwiązanie małżeństwa zawsze wiąże się z problemem ustalenia kwestii opieki nad dziećmi. Decyzje w tej sprawie podejmuje sąd, biorąc pod uw... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Rozwód stanowi trudne wyzwanie dla każdej pary, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym. Jednym z najbardziej skomplikowanych zagad... . . .

    czytaj więcej
  • 11/08/2023

    Argumenty do rozwodu

    Argumenty do rozwodu

    Kobieta i mężczyzna wstępując w związek małżeński muszą mieć świadomość, że ich związek pozostaje pod nadzorem państwa. Stąd rozwiązanie mał... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego jest dokumentem, który w kontekście prawnym, potwierdza rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to oficjalne świadec... . . .

    czytaj więcej
  • 14/12/2021

    Rodzina - jak separacja prawna wpływa na rodzinę

    Separacja: jak prawnie uregulować rozstanie małżonków?

    Kiedy relacja dwóch osób staje się bardzo burzliwa i często pojawiają się konflikty, wyjściem z sytuacji jest separacja. . . .

    czytaj więcej
  • 27/01/2022

    Alimenty na byłego małżonka | Adwokat Dariusz Biela | Prawo Rodzinne | Mediacje

    Kiedy należą się alimenty od byłego małżonka?

    Rozwód nie musi oznaczać pogorszenia się stopy życiowej tej osoby, która miała mniejszy wkład w dochody w trakcie trwania małżeństwa. . . .

    czytaj więcej
  • 26/08/2022

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Jak rozwiązać problem podziału majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie?   . . .

    czytaj więcej
  • 02/11/2022

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 30/01/2023

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?  . . .

    czytaj więcej
  • 03/03/2023

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 13/03/2023

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej? . . .

    czytaj więcej
  • 27/03/2023

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Jednakże proces ten, zwłaszcza jeśli mowa o rozwodzie z winy drugiej strony... . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Zagadnienie podziału majątku dorobkowego małżonków szeroko opisałem już na swojej stronie i zapraszam Państwa do lektury. . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Zabezpieczenie alimentów

    Zabezpieczenie alimentów

    Instytucja prawa - zwana zabezpieczeniem - jest bardzo pomocna, gdy wnosisz sprawę do sądu o zasądzenie alimentów lub orzeczenie rozwodu. Za... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Małżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Opieka naprzemienna

    Opieka naprzemienna

    Rozstanie rodziców małoletnich dzieci rodzi wiele problemów, w tym ten najistotniejszy - sprawowanie opieki naprzemiennej i pieczy nad dzieć... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy można zrzec się alimentów?

    Czy można zrzec się alimentów?

    W życiu rodzinnym wiele spraw może prowadzić do konieczności poszukiwania porady prawnej. Prawa i obowiązki rodzinne są często złożone, zwła... . . .

    czytaj więcej

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.