Wniosek o zabezpieczenie alimentów

 

Prowadzę wiodącą kancelarię adwokacką w Częstochowie specjalizującą się w sprawach o alimenty i rozwód. Z doświadczenia wiem, jak niecierpiącą zwłoki sprawą jest uzyskanie orzeczenia uprawniającego do otrzymania alimentów na dziecko lub na siebie.

Procedury sądowe mogą się przeciągać, co jest nie do zaakceptowania przez osobę, która ubiega się o alimenty i znajduje się w trudnej sytuacji majątkowej. W celu uzyskania alimentów bez zbędnej zwłoki należy złożyć do sądu wniosek o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego.

 

KIEDY ZŁOŻYĆ WNIOSEK O ZABEZPIECZENIE ALIMENTÓW

Wniosek o zabezpieczenie alimentów należy złożyć, gdy istnieje potrzeba natychmiastowego uzyskania alimentów. Zabezpieczenie składa się wraz z pozwem o alimenty lub w pozwie rozwodowym. Gdy składany jest pozew o uzyskanie alimentów, to sądem właściwym będzie Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania dziecka. Gdy składasz pozew o rozwód, to właściwym będzie Sąd Okręgowy w którym będzie rozpoznawana sprawa rozwodowa. Najkorzystniejszym będzie złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów razem z pozwem o alimenty lub pozwem o rozwód. Wówczas sąd w pierwszej kolejności rozpozna wniosek o zabezpieczenie alimentów. Najczęściej trwa to od dwóch tygodni do miesiąca. Wniosek o zabezpieczenie alimentów zamieszczony w pozwie jest zawsze zwolniony od opłat. W trakcie sprawy wniosek należy opłacić kwotą 100 zł. W sprawie o alimenty wniosek o zabezpieczenie jest zawsze zwolniony z opłat.

 

CZYM JEST WNIOSEK O ZABEZPIECZENIE ALIMENTÓW

Złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów (czyli tymczasowe ustalenie obowiązku alimentacyjnego na czas trwania postępowania sądowego) można dokonać:

  • razem z pozwem o alimenty lub o rozwód
  • w trakcie trwania sprawy jako samodzielny wniosek

Gdy składasz wniosek o zabezpieczenie alimentów razem z pozwem, to musisz zaznaczyć w pozwie, że domagasz się zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych oraz je uzasadnić.

Gdy składasz wniosek pisemnie, kierując go do tego samego sądu, który prowadzi już sprawę złóż go w biurze podawczym sądu lub do akt sprawy podczas rozprawy. Wniosek musi zawierać oznaczenie Sądu, sygnaturę sprawy oraz stron postępowania, kwotę alimentów i uzasadnienie. Przy sprawie rozwodowej konieczna jest opłata 100 zł.

 

 

Czemu służy złożenie wniosku?

 

Gdy potrzebujesz alimentów od zaraz

  • Sąd tymczasowo ustala wysokość alimentów. Zazwyczaj jest to kwota niższa od tej dochodzonej w pozwie
  • Zobowiązany musi płacić co miesiąc wskazaną kwotę aż do zakończenia postępowania,
  • Postanowienie sądu jest natychmiast wykonalne – możesz egzekwować je przez komornika nawet, gdy zobowiązany zaskarży postanowienie o zabezpieczeniu alimentów
  • WAŻNE wniosek o zabezpieczenie alimentów ma charakter tymczasowy o obowiązuje do czasu zakończenia postępowania przed sądem. W każdej chwili obie strony toczącej się sprawy mogą wystąpić o jego zmianę lub uchylenie

 

ELEMENTY WNIOSKU O ZABEZPIECZENIE ALIMENTÓW?

Pozew o alimenty lub rozwód z żądaniem zabezpieczenia oraz wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne składany odrębnie muszą opisywać podstawowe potrzeby życiowe dziecka lub osoby uprawnionej. Na usprawiedliwione potrzeby składają się wyżywienie, ubranie, koszty utrzymania mieszkania i mediów, opiekę zdrowotną, edukację oraz wszelkie inne indywidualne potrzeby uprawnionej do alimentów osoby. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów winien określić osobę uprawnioną do alimentów i osobę zobowiązaną do płacenia alimentów. Koniecznie należy wskazać kwotę zabezpieczenia której się domagamy.

 

CO NALEŻY ZAMIEŚCIC W UZASADNIENIU WNIOSKU O ZABEZPIECZENIE?

Co należy wskazać w uzasadnieniu wniosku?

     Że dziecko posiada usprawiedliwione potrzeby (np. jedzenie, mieszkanie, leki, szkoła),   

      które nie mogą być zaspokajane bez natychmiastowego wydania przez sąd postanowienia

      w zakresie alimentów

    Że pozwany ma możliwości zarobkowe, aby potrzeby alimentacyjne zaspokoić

    Że brak zabezpieczenia pogorszy sytuację dziecka lub osoby uprawnionej

Przedstawienie i udowodnienie za pomocą dokumentów potrzeb osoby uprawnionej stanowi najistotniejszy element wniosku o zabezpieczenie alimentów. Stąd koniecznym jest załączenie do wniosku dokumentów ilustrujących sytuację finansową i życiową osoby uprawnionej, dotyczącą kosztów utrzymania, zwłaszcza w przypadku małoletnich dzieci. Wartościowe mogą okazać się wszelkie rachunki, np. za odzież, leki czy opłaty związane z mieszkanie. Zawsze muszą być to faktury VAT lub rachunki imienne. Sądy nie uznają paragonów. Do wniosku należy załączyć dokumentację lekarską i wszelkie dokumenty potwierdzające zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb dziecka lub osoby ubiegającej się o alimenty – małżonka w sprawie rozwodowej.

 

PRZYGOTOWANIE SPRAWY ALIMENTACYJNEJ

Nie ulega wątpliwości, że przygotowanie sprawy o zasądzenie alimentów lub sprawy rozwodowej, której istotną częścią jest uzyskanie alimentów wymaga współcześnie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Wysokość alimentów dotyczy wniosku o zabezpieczenie, który ma zabezpieczyć nie tylko zaspokajanie potrzeb dziecka, ale również utrzymać dotychczasowy poziom życia dziecka lub małżonka w trakcie sprawy o rozwód.

Skorzystanie z niezobowiązującej konsultacji prawnej w mojej kancelarii w poważnym stopniu przyczyni się do osiągnięcia alimentów w zamierzonej wysokości i to już na etapie wniosku o zabezpieczenie.

AKTUALNOŚCI

  • 27/06/2025

    Wniosek o zabezpieczenie alimentów

    Wniosek o zabezpieczenie alimentów

    Prowadzę wiodącą kancelarię adwokacką w Częstochowie specjalizującą się w sprawach o alimenty i rozwód. Z doświadczenia wiem, jak niecierpią... . . .

    czytaj więcej
  • 16/04/2025

    Ile wynoszą alimenty?

    Ile wynoszą alimenty?

    Od czego zależy wysokość alimentów – ile wynoszą alimenty? To fundamentalne pytanie jakie pada w mojej kancelarii. Pytanie to zadają obie za... . . .

    czytaj więcej
  • 18/02/2025

    Ile trwa rozwód?

    Ile trwa rozwód?

    To pierwsze pytanie, które zadają mi klienci mojej kancelarii adwokackiej. Czas trwania sprawy rozwodowej zależy od postępowania małżonków... . . .

    czytaj więcej
  • 17/01/2025

    Ile kosztuje rozwód?

    Ile kosztuje rozwód?

    Prowadząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych kancelarii adwokackich w Częstochowie, specjalizującej się w sprawach o rozwód wierzę w wyposa... . . .

    czytaj więcej
  • 24/10/2024

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    W ostatnich latach liczba rozwodów zwiększa się z roku na rok, dlatego pytanie o rolę dziecka w procesie sądowym staje się coraz bardziej is... . . .

    czytaj więcej
  • 22/08/2024

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .

    czytaj więcej
  • 13/01/2022

    Rodzina żyjąca w konkubinacie

    Rozliczenie konkubinatu – najważniejsze informacje

    Polskie prawo praktycznie nie uregulowało związków konkubenckich. Stąd rozliczenie takiego związku po jego ustaniu nastręcza wiele problemów... . . .

    czytaj więcej
  • 02/08/2022

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to zagadnienia, z którymi często można się spotkać w sprawach rodzinnych. Niektóre osoby zabiegaj... . . .

    czytaj więcej
  • 24/01/2023

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz? . . .

    czytaj więcej
  • 15/02/2023

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Wspólne życie małżeńskie to czas, który powinien trwać do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a przyczyn rozwodu jest wiele. J... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwiązanie małżeństwa zawsze wiąże się z problemem ustalenia kwestii opieki nad dziećmi. Decyzje w tej sprawie podejmuje sąd, biorąc pod uw... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Rozwód stanowi trudne wyzwanie dla każdej pary, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym. Jednym z najbardziej skomplikowanych zagad... . . .

    czytaj więcej
  • 11/08/2023

    Argumenty do rozwodu

    Argumenty do rozwodu

    Kobieta i mężczyzna wstępując w związek małżeński muszą mieć świadomość, że ich związek pozostaje pod nadzorem państwa. Stąd rozwiązanie mał... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego jest dokumentem, który w kontekście prawnym, potwierdza rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to oficjalne świadec... . . .

    czytaj więcej
  • 14/12/2021

    Rodzina - jak separacja prawna wpływa na rodzinę

    Separacja: jak prawnie uregulować rozstanie małżonków?

    Kiedy relacja dwóch osób staje się bardzo burzliwa i często pojawiają się konflikty, wyjściem z sytuacji jest separacja. . . .

    czytaj więcej
  • 27/01/2022

    Alimenty na byłego małżonka | Adwokat Dariusz Biela | Prawo Rodzinne | Mediacje

    Kiedy należą się alimenty od byłego małżonka?

    Rozwód nie musi oznaczać pogorszenia się stopy życiowej tej osoby, która miała mniejszy wkład w dochody w trakcie trwania małżeństwa. . . .

    czytaj więcej
  • 26/08/2022

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Jak rozwiązać problem podziału majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie?   . . .

    czytaj więcej
  • 02/11/2022

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 30/01/2023

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?  . . .

    czytaj więcej
  • 03/03/2023

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 13/03/2023

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej? . . .

    czytaj więcej
  • 27/03/2023

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Jednakże proces ten, zwłaszcza jeśli mowa o rozwodzie z winy drugiej strony... . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Zagadnienie podziału majątku dorobkowego małżonków szeroko opisałem już na swojej stronie i zapraszam Państwa do lektury. . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Zabezpieczenie alimentów

    Zabezpieczenie alimentów

    Instytucja prawa - zwana zabezpieczeniem - jest bardzo pomocna, gdy wnosisz sprawę do sądu o zasądzenie alimentów lub orzeczenie rozwodu. Za... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Małżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Opieka naprzemienna

    Opieka naprzemienna

    Rozstanie rodziców małoletnich dzieci rodzi wiele problemów, w tym ten najistotniejszy - sprawowanie opieki naprzemiennej i pieczy nad dzieć... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Z chwilą orzeczenia rozwodu przez Sąd z mocy prawa dochodzi do zerwania wspólnoty majątkowej powstałej z momentem zawarcia małżeństwa. Ustan... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy można zrzec się alimentów?

    Czy można zrzec się alimentów?

    W życiu rodzinnym wiele spraw może prowadzić do konieczności poszukiwania porady prawnej. Prawa i obowiązki rodzinne są często złożone, zwła... . . .

    czytaj więcej

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.