Wniosek o zabezpieczenie alimentów
Prowadzę wiodącą kancelarię adwokacką w Częstochowie specjalizującą się w sprawach o alimenty i rozwód. Z doświadczenia wiem, jak niecierpią... . . .
czytaj więcej
Prowadzę wiodącą kancelarię adwokacką w Częstochowie specjalizującą się w sprawach o alimenty i rozwód. Z doświadczenia wiem, jak niecierpiącą zwłoki sprawą jest uzyskanie orzeczenia uprawniającego do otrzymania alimentów na dziecko lub na siebie.
Procedury sądowe mogą się przeciągać, co jest nie do zaakceptowania przez osobę, która ubiega się o alimenty i znajduje się w trudnej sytuacji majątkowej. W celu uzyskania alimentów bez zbędnej zwłoki należy złożyć do sądu wniosek o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego.
KIEDY ZŁOŻYĆ WNIOSEK O ZABEZPIECZENIE ALIMENTÓW
Wniosek o zabezpieczenie alimentów należy złożyć, gdy istnieje potrzeba natychmiastowego uzyskania alimentów. Zabezpieczenie składa się wraz z pozwem o alimenty lub w pozwie rozwodowym. Gdy składany jest pozew o uzyskanie alimentów, to sądem właściwym będzie Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania dziecka. Gdy składasz pozew o rozwód, to właściwym będzie Sąd Okręgowy w którym będzie rozpoznawana sprawa rozwodowa. Najkorzystniejszym będzie złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów razem z pozwem o alimenty lub pozwem o rozwód. Wówczas sąd w pierwszej kolejności rozpozna wniosek o zabezpieczenie alimentów. Najczęściej trwa to od dwóch tygodni do miesiąca. Wniosek o zabezpieczenie alimentów zamieszczony w pozwie jest zawsze zwolniony od opłat. W trakcie sprawy wniosek należy opłacić kwotą 100 zł. W sprawie o alimenty wniosek o zabezpieczenie jest zawsze zwolniony z opłat.
CZYM JEST WNIOSEK O ZABEZPIECZENIE ALIMENTÓW
Złożenie wniosku o zabezpieczenie alimentów (czyli tymczasowe ustalenie obowiązku alimentacyjnego na czas trwania postępowania sądowego) można dokonać:
Gdy składasz wniosek o zabezpieczenie alimentów razem z pozwem, to musisz zaznaczyć w pozwie, że domagasz się zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych oraz je uzasadnić.
Gdy składasz wniosek pisemnie, kierując go do tego samego sądu, który prowadzi już sprawę złóż go w biurze podawczym sądu lub do akt sprawy podczas rozprawy. Wniosek musi zawierać oznaczenie Sądu, sygnaturę sprawy oraz stron postępowania, kwotę alimentów i uzasadnienie. Przy sprawie rozwodowej konieczna jest opłata 100 zł.
Czemu służy złożenie wniosku?
Gdy potrzebujesz alimentów od zaraz
ELEMENTY WNIOSKU O ZABEZPIECZENIE ALIMENTÓW?
Pozew o alimenty lub rozwód z żądaniem zabezpieczenia oraz wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne składany odrębnie muszą opisywać podstawowe potrzeby życiowe dziecka lub osoby uprawnionej. Na usprawiedliwione potrzeby składają się wyżywienie, ubranie, koszty utrzymania mieszkania i mediów, opiekę zdrowotną, edukację oraz wszelkie inne indywidualne potrzeby uprawnionej do alimentów osoby. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia alimentów winien określić osobę uprawnioną do alimentów i osobę zobowiązaną do płacenia alimentów. Koniecznie należy wskazać kwotę zabezpieczenia której się domagamy.
CO NALEŻY ZAMIEŚCIC W UZASADNIENIU WNIOSKU O ZABEZPIECZENIE?
Co należy wskazać w uzasadnieniu wniosku?
• Że dziecko posiada usprawiedliwione potrzeby (np. jedzenie, mieszkanie, leki, szkoła),
które nie mogą być zaspokajane bez natychmiastowego wydania przez sąd postanowienia
w zakresie alimentów
• Że pozwany ma możliwości zarobkowe, aby potrzeby alimentacyjne zaspokoić
• Że brak zabezpieczenia pogorszy sytuację dziecka lub osoby uprawnionej
Przedstawienie i udowodnienie za pomocą dokumentów potrzeb osoby uprawnionej stanowi najistotniejszy element wniosku o zabezpieczenie alimentów. Stąd koniecznym jest załączenie do wniosku dokumentów ilustrujących sytuację finansową i życiową osoby uprawnionej, dotyczącą kosztów utrzymania, zwłaszcza w przypadku małoletnich dzieci. Wartościowe mogą okazać się wszelkie rachunki, np. za odzież, leki czy opłaty związane z mieszkanie. Zawsze muszą być to faktury VAT lub rachunki imienne. Sądy nie uznają paragonów. Do wniosku należy załączyć dokumentację lekarską i wszelkie dokumenty potwierdzające zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb dziecka lub osoby ubiegającej się o alimenty – małżonka w sprawie rozwodowej.
PRZYGOTOWANIE SPRAWY ALIMENTACYJNEJ
Nie ulega wątpliwości, że przygotowanie sprawy o zasądzenie alimentów lub sprawy rozwodowej, której istotną częścią jest uzyskanie alimentów wymaga współcześnie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Wysokość alimentów dotyczy wniosku o zabezpieczenie, który ma zabezpieczyć nie tylko zaspokajanie potrzeb dziecka, ale również utrzymać dotychczasowy poziom życia dziecka lub małżonka w trakcie sprawy o rozwód.
Skorzystanie z niezobowiązującej konsultacji prawnej w mojej kancelarii w poważnym stopniu przyczyni się do osiągnięcia alimentów w zamierzonej wysokości i to już na etapie wniosku o zabezpieczenie.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com