JAK SIĘ ROZWIEŚĆ SZYBKO I W ZGODZIE?

Prowadząc jedną z najbardziej renomowanych kancelarii adwokackich specjalizujących się w sprawach o rozwód na co dzień spotykam się z pytaniem moich Klientów „Jak się rozwieść szybko i w zgodzie?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi ani sposobu na przeprowadzenie rozwodu w sposób szybki i bezkonfliktowy. W szczególności potrzebne jest zgodne stanowisko małżonków, których wolą jest orzeczenie rozwodu na zgodny wniosek stron – bez orzekania o winie.

 

W pierwszej kolejności koniecznym jest złożenie do Sądu pozwu o rozwód na zgodny wniosek stron.

 

Należy w takim pozwie podać powody zupełnego i trwałego rozkłady pożycia, sytuację małoletnich dzieci oraz wskazać, że małżonkowie pragną bezkonfliktowo się rozwieść.

Aby sąd mógł sprawnie przeprowadzić sprawę rozwodową koniecznym warunkiem jest jak najszybsze złożenie odpowiedzi na pozew, Sąd przesyła pozew rozwodowy drugiemu małżonkowi i zobowiązuje go do odpowiedzi, w której powinno zostać wskazane jego stanowisko w sprawie rozwodowej.

 

 

JAKI JEST TERMIN NA ZŁOŻENIE ODPOWIEDZI NA POZEW O ROZWÓD?

 

Termin do złożenia odpowiedzi na rozwód wynosi 14 dni. Sąd może również zakreślić 7 dniowy termin na odpowiedź w odniesieniu do wniosku o zabezpieczenie. Wniosek o zabezpieczenie zawarty w pozwie rozwodowym najczęściej dotyczy kwestii alimentów i miejsca zamieszkania małoletnich dzieci na czas trwania sprawy rozwodowej.

 

Bardzo ważnym jest, aby nie przekroczyć terminów zakreślonych przez sąd, gdyż rodzi to ujemne skutki procesowe. Osobiście w takiej sytuacji składam odpowiedź na pozew i wniosek o zabezpieczenie w jednym piśmie procesowym w terminie 7 dni. Terminy powyższe liczymy od dnia otrzymania korespondencji z sądu.

 

Gdy chcemy, aby rozwód przebiegł szybko i w zgodzie należy jak najszybciej złożyć do sądu odpowiedź na pozew. W odpowiedzi należy stwierdzić, że wyrażamy zgodę na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie i zgadzamy się z warunkami rozwodu określonymi w pozwie rozwodowym. Stąd ustalenie zgodnego stanowiska małżonków w odniesieniu do rozwodu jest tak istotne przed wniesieniem pozwu rozwodowego. To pozwala na szybki i bezkonfliktowy przebieg sprawy o rozwód. Z doświadczenia wiem, że sędziowie, gdy widzą, że strony są zgodne, to wyznaczają termin rozprawy w krótkim terminie. Sądowi również zależy na szybkim zakończeniu sprawy. Stąd musimy przekonać sąd, że nasza sprawa przebiegnie sprawnie i polubownie. Wówczas możemy liczyć na wyznaczenie terminu naszej sprawy rozwodowej przez sąd bez zbędnej zwłoki.

 

Każda różnica zdań pomiędzy małżonkami oznacza dla sądu możliwość przewlekłego postępowania. Stąd nie można liczyć, że sąd znajdzie „miejsce” w swoim kalendarzu i wyznaczy szybko termin naszej sprawy rozwodowej.

 

Gdy mamy małoletnie dzieci koniecznym jest zgłoszenie w pozwie o rozwód świadka (dowolnej osoby z rodziny lub obcej) dla wykazania, że rozwód nie jest sprzeczny z dobrem małoletnich dzieci. Gdy z małżeństwa nie ma małoletnich dzieci powoływanie świadków nie jest konieczne.

 

 

PRZEBIEG ROZPRAWY ROZWODOWEJ BEZ ORZEKANIA O WINIE

 

Sąd w pierwszej kolejności zapyta się o stanowiska stron procesu – małżonków. Gdy usłyszy pozytywną odpowiedź, że małżonkowie zgodnie chcą się rozwieść przystąpi do przesłuchania świadka. Następnie Sąd przesłucha małżonków.

 

Od samego początku należy z całą stanowczością przekonać sąd, że nie ma możliwości na kontynuowanie małżeństwa. Pomiędzy małżonkami wygasły wszelkie więzi – duchowa, fizyczna oraz gospodarcza – nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego.

 

Sędzia zwykle zapyta o przyczyny rozwodu i możliwość na uratowanie małżeństwa.

Można odpowiedzieć w następujący sposób:

  • „Między nami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego, nie łączy nas więź emocjonalna, fizyczna ani gospodarcza. Nie widzę możliwości powrotu do wspólnego życia.”
  • Nie kocham już męża lub żony
  • Wnoszę o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Wspólnie i zgodnie uznaliśmy, że tak będzie najlepiej dla nas i małoletnich dzieci.

Jeśli w małżeństwie są małoletnie dzieci, sąd zapyta o sposób sprawowania opieki, kontakty i alimenty.

Można odpowiedzieć następująco:

  •  „Uzgodniliśmy, że miejscem zamieszkania małoletnich dzieci będzie miejsce zamieszkania matki lub ojca. Wnosimy o uregulowanie kontaktów rodzica z dziećmi w sposób wskazany w pozwie.
  • "Można również wskazać, że nie chcemy, aby sąd regulował kontakty z dziećmi, gdyż rodzice sami będą ustalać kontakty we własnym zakresie. Zgadzamy się co do wysokości alimentów i nie ma w tej sprawie sporu.”

W sprawie o rozwód bez orzekania o winie sąd jest związany stanowiskiem stron. Wobec powyższego nawet, gdy jedna ze stron w trakcie przesłuchania przez sąd będzie mówić o negatywnych emocjach i przeżyciach, które miały miejsce w trakcie małżeństwa, to nie ma to znaczenia dla sądu. Zawsze doradzam swoim Klientom, aby nie wspominali o konfliktach i negatywnych przeżyciach, gdyż to niepotrzebnie utrudnia i przedłuża postępowanie oraz może spowodować popsucie relacji między małżonkami na przyszłość.

 

Gdy wnosimy o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, jako powód rozpadu małżeństwa należy podać inne cele życiowe małżonków, odmienne zapatrywanie się na wszelkie ważne sprawy codzienne, wygaśnięcie więzi uczuciowej, inne preferencje w spędzaniu czasu wolnego. Brak prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego nawet jak mieszkamy razem.

 

Tak zorganizowane przeprowadzenie sprawy rozwodowej winno zaowocować szybkim i zgodnym przeprowadzeniem rozwodu.

 

 

POWROT DO NAZWISKA PO ROZWODZIE

 

W ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego kobieta ma prawo do powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem bez podania żadnych przyczyn.

Wystarczy udać się do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego i złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC. Gdy kobieta mieszka za granicą może to zrobić w konsulacie przed konsulem.

 

Do złożenia oświadczenia nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Koniecznym jest wystąpienie dwóch przesłanek:

  • uprawomocnienie się wyroku rozwodowego, które następuję po 7 dniach od ogłoszenia wyroku (jeśli nikt nie wniósł apelacji)
  • nie minął termin 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego

Po upływie 3 miesięcy powrót do nazwiska jest możliwy wyłącznie w trybie administracyjnym, a więc jest skomplikowany.

Po zmianie nazwiska urząd uaktualni dane osobowe. Wówczas koniecznym będzie wyrobienie nowych dokumentów – dowód osobisty, prawo jazdy, paszport etc.

 

Aby rozwieść się szybko i w zgodzie należy skorzystać z usług adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych i posiadającego ogromne doświadczenie. Każda sprawa przed sądem jest obarczona ryzykiem i wieloma zawiłościami i problemami, które sprawnie i szybko może pokonać profesjonalny i wyspecjalizowany pełnomocnik.

AKTUALNOŚCI

  • 25/07/2025

    JAK SIĘ ROZWIEŚĆ SZYBKO I W ZGODZIE?

    JAK SIĘ ROZWIEŚĆ SZYBKO I W ZGODZIE?

    Nie ma uniwersalnej odpowiedzi ani sposobu na przeprowadzenie rozwodu w sposób szybki i bezkonfliktowy. W szczególności potrzebne jest zgodn... . . .

    czytaj więcej
  • 27/06/2025

    Wniosek o zabezpieczenie alimentów

    Wniosek o zabezpieczenie alimentów

    Prowadzę wiodącą kancelarię adwokacką w Częstochowie specjalizującą się w sprawach o alimenty i rozwód. Z doświadczenia wiem, jak niecierpią... . . .

    czytaj więcej
  • 16/04/2025

    Ile wynoszą alimenty?

    Ile wynoszą alimenty?

    Od czego zależy wysokość alimentów – ile wynoszą alimenty? To fundamentalne pytanie jakie pada w mojej kancelarii. Pytanie to zadają obie za... . . .

    czytaj więcej
  • 18/02/2025

    Ile trwa rozwód?

    Ile trwa rozwód?

    To pierwsze pytanie, które zadają mi klienci mojej kancelarii adwokackiej. Czas trwania sprawy rozwodowej zależy od postępowania małżonków... . . .

    czytaj więcej
  • 17/01/2025

    Ile kosztuje rozwód?

    Ile kosztuje rozwód?

    Prowadząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych kancelarii adwokackich w Częstochowie, specjalizującej się w sprawach o rozwód wierzę w wyposa... . . .

    czytaj więcej
  • 22/08/2024

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .

    czytaj więcej
  • 13/01/2022

    Rodzina żyjąca w konkubinacie

    Rozliczenie konkubinatu – najważniejsze informacje

    Polskie prawo praktycznie nie uregulowało związków konkubenckich. Stąd rozliczenie takiego związku po jego ustaniu nastręcza wiele problemów... . . .

    czytaj więcej
  • 02/08/2022

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to zagadnienia, z którymi często można się spotkać w sprawach rodzinnych. Niektóre osoby zabiegaj... . . .

    czytaj więcej
  • 24/01/2023

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz? . . .

    czytaj więcej
  • 15/02/2023

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Wspólne życie małżeńskie to czas, który powinien trwać do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a przyczyn rozwodu jest wiele. J... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwiązanie małżeństwa zawsze wiąże się z problemem ustalenia kwestii opieki nad dziećmi. Decyzje w tej sprawie podejmuje sąd, biorąc pod uw... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Rozwód stanowi trudne wyzwanie dla każdej pary, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym. Jednym z najbardziej skomplikowanych zagad... . . .

    czytaj więcej
  • 11/08/2023

    Argumenty do rozwodu

    Argumenty do rozwodu

    Kobieta i mężczyzna wstępując w związek małżeński muszą mieć świadomość, że ich związek pozostaje pod nadzorem państwa. Stąd rozwiązanie mał... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego jest dokumentem, który w kontekście prawnym, potwierdza rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to oficjalne świadec... . . .

    czytaj więcej
  • 24/10/2024

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .

    czytaj więcej
  • 14/12/2021

    Rodzina - jak separacja prawna wpływa na rodzinę

    Separacja: jak prawnie uregulować rozstanie małżonków?

    Kiedy relacja dwóch osób staje się bardzo burzliwa i często pojawiają się konflikty, wyjściem z sytuacji jest separacja. . . .

    czytaj więcej
  • 27/01/2022

    Alimenty na byłego małżonka | Adwokat Dariusz Biela | Prawo Rodzinne | Mediacje

    Kiedy należą się alimenty od byłego małżonka?

    Rozwód nie musi oznaczać pogorszenia się stopy życiowej tej osoby, która miała mniejszy wkład w dochody w trakcie trwania małżeństwa. . . .

    czytaj więcej
  • 26/08/2022

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Jak rozwiązać problem podziału majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie?   . . .

    czytaj więcej
  • 02/11/2022

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 30/01/2023

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?  . . .

    czytaj więcej
  • 03/03/2023

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 13/03/2023

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej? . . .

    czytaj więcej
  • 27/03/2023

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Jednakże proces ten, zwłaszcza jeśli mowa o rozwodzie z winy drugiej strony... . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Zagadnienie podziału majątku dorobkowego małżonków szeroko opisałem już na swojej stronie i zapraszam Państwa do lektury. . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Zabezpieczenie alimentów

    Zabezpieczenie alimentów

    Instytucja prawa - zwana zabezpieczeniem - jest bardzo pomocna, gdy wnosisz sprawę do sądu o zasądzenie alimentów lub orzeczenie rozwodu. Za... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Małżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Opieka naprzemienna

    Opieka naprzemienna

    Rozstanie rodziców małoletnich dzieci rodzi wiele problemów, w tym ten najistotniejszy - sprawowanie opieki naprzemiennej i pieczy nad dzieć... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Z chwilą orzeczenia rozwodu przez Sąd z mocy prawa dochodzi do zerwania wspólnoty majątkowej powstałej z momentem zawarcia małżeństwa. Ustan... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    W ostatnich latach liczba rozwodów zwiększa się z roku na rok, dlatego pytanie o rolę dziecka w procesie sądowym staje się coraz bardziej is... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy można zrzec się alimentów?

    Czy można zrzec się alimentów?

    W życiu rodzinnym wiele spraw może prowadzić do konieczności poszukiwania porady prawnej. Prawa i obowiązki rodzinne są często złożone, zwła... . . .

    czytaj więcej

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.