JAK SIĘ ROZWIEŚĆ SZYBKO I W ZGODZIE?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi ani sposobu na przeprowadzenie rozwodu w sposób szybki i bezkonfliktowy. W szczególności potrzebne jest zgodn... . . .
czytaj więcejProwadząc jedną z najbardziej renomowanych kancelarii adwokackich specjalizujących się w sprawach o rozwód na co dzień spotykam się z pytaniem moich Klientów „Jak się rozwieść szybko i w zgodzie?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi ani sposobu na przeprowadzenie rozwodu w sposób szybki i bezkonfliktowy. W szczególności potrzebne jest zgodne stanowisko małżonków, których wolą jest orzeczenie rozwodu na zgodny wniosek stron – bez orzekania o winie.
W pierwszej kolejności koniecznym jest złożenie do Sądu pozwu o rozwód na zgodny wniosek stron.
Należy w takim pozwie podać powody zupełnego i trwałego rozkłady pożycia, sytuację małoletnich dzieci oraz wskazać, że małżonkowie pragną bezkonfliktowo się rozwieść.
Aby sąd mógł sprawnie przeprowadzić sprawę rozwodową koniecznym warunkiem jest jak najszybsze złożenie odpowiedzi na pozew, Sąd przesyła pozew rozwodowy drugiemu małżonkowi i zobowiązuje go do odpowiedzi, w której powinno zostać wskazane jego stanowisko w sprawie rozwodowej.
Termin do złożenia odpowiedzi na rozwód wynosi 14 dni. Sąd może również zakreślić 7 dniowy termin na odpowiedź w odniesieniu do wniosku o zabezpieczenie. Wniosek o zabezpieczenie zawarty w pozwie rozwodowym najczęściej dotyczy kwestii alimentów i miejsca zamieszkania małoletnich dzieci na czas trwania sprawy rozwodowej.
Bardzo ważnym jest, aby nie przekroczyć terminów zakreślonych przez sąd, gdyż rodzi to ujemne skutki procesowe. Osobiście w takiej sytuacji składam odpowiedź na pozew i wniosek o zabezpieczenie w jednym piśmie procesowym w terminie 7 dni. Terminy powyższe liczymy od dnia otrzymania korespondencji z sądu.
Gdy chcemy, aby rozwód przebiegł szybko i w zgodzie należy jak najszybciej złożyć do sądu odpowiedź na pozew. W odpowiedzi należy stwierdzić, że wyrażamy zgodę na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie i zgadzamy się z warunkami rozwodu określonymi w pozwie rozwodowym. Stąd ustalenie zgodnego stanowiska małżonków w odniesieniu do rozwodu jest tak istotne przed wniesieniem pozwu rozwodowego. To pozwala na szybki i bezkonfliktowy przebieg sprawy o rozwód. Z doświadczenia wiem, że sędziowie, gdy widzą, że strony są zgodne, to wyznaczają termin rozprawy w krótkim terminie. Sądowi również zależy na szybkim zakończeniu sprawy. Stąd musimy przekonać sąd, że nasza sprawa przebiegnie sprawnie i polubownie. Wówczas możemy liczyć na wyznaczenie terminu naszej sprawy rozwodowej przez sąd bez zbędnej zwłoki.
Każda różnica zdań pomiędzy małżonkami oznacza dla sądu możliwość przewlekłego postępowania. Stąd nie można liczyć, że sąd znajdzie „miejsce” w swoim kalendarzu i wyznaczy szybko termin naszej sprawy rozwodowej.
Gdy mamy małoletnie dzieci koniecznym jest zgłoszenie w pozwie o rozwód świadka (dowolnej osoby z rodziny lub obcej) dla wykazania, że rozwód nie jest sprzeczny z dobrem małoletnich dzieci. Gdy z małżeństwa nie ma małoletnich dzieci powoływanie świadków nie jest konieczne.
Sąd w pierwszej kolejności zapyta się o stanowiska stron procesu – małżonków. Gdy usłyszy pozytywną odpowiedź, że małżonkowie zgodnie chcą się rozwieść przystąpi do przesłuchania świadka. Następnie Sąd przesłucha małżonków.
Od samego początku należy z całą stanowczością przekonać sąd, że nie ma możliwości na kontynuowanie małżeństwa. Pomiędzy małżonkami wygasły wszelkie więzi – duchowa, fizyczna oraz gospodarcza – nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego.
Sędzia zwykle zapyta o przyczyny rozwodu i możliwość na uratowanie małżeństwa.
Można odpowiedzieć w następujący sposób:
Jeśli w małżeństwie są małoletnie dzieci, sąd zapyta o sposób sprawowania opieki, kontakty i alimenty.
Można odpowiedzieć następująco:
W sprawie o rozwód bez orzekania o winie sąd jest związany stanowiskiem stron. Wobec powyższego nawet, gdy jedna ze stron w trakcie przesłuchania przez sąd będzie mówić o negatywnych emocjach i przeżyciach, które miały miejsce w trakcie małżeństwa, to nie ma to znaczenia dla sądu. Zawsze doradzam swoim Klientom, aby nie wspominali o konfliktach i negatywnych przeżyciach, gdyż to niepotrzebnie utrudnia i przedłuża postępowanie oraz może spowodować popsucie relacji między małżonkami na przyszłość.
Gdy wnosimy o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, jako powód rozpadu małżeństwa należy podać inne cele życiowe małżonków, odmienne zapatrywanie się na wszelkie ważne sprawy codzienne, wygaśnięcie więzi uczuciowej, inne preferencje w spędzaniu czasu wolnego. Brak prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego nawet jak mieszkamy razem.
Tak zorganizowane przeprowadzenie sprawy rozwodowej winno zaowocować szybkim i zgodnym przeprowadzeniem rozwodu.
W ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego kobieta ma prawo do powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem bez podania żadnych przyczyn.
Wystarczy udać się do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego i złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC. Gdy kobieta mieszka za granicą może to zrobić w konsulacie przed konsulem.
Do złożenia oświadczenia nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Koniecznym jest wystąpienie dwóch przesłanek:
Po upływie 3 miesięcy powrót do nazwiska jest możliwy wyłącznie w trybie administracyjnym, a więc jest skomplikowany.
Po zmianie nazwiska urząd uaktualni dane osobowe. Wówczas koniecznym będzie wyrobienie nowych dokumentów – dowód osobisty, prawo jazdy, paszport etc.
Aby rozwieść się szybko i w zgodzie należy skorzystać z usług adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych i posiadającego ogromne doświadczenie. Każda sprawa przed sądem jest obarczona ryzykiem i wieloma zawiłościami i problemami, które sprawnie i szybko może pokonać profesjonalny i wyspecjalizowany pełnomocnik.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com