Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcejInstytucja prawa - zwana zabezpieczeniem - jest bardzo pomocna, gdy wnosisz sprawę do sądu o zasądzenie alimentów lub orzeczenie rozwodu. Zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego dotyczy zarówno alimentów na dzieci, jak i również i na jednego z małżonków oraz na zaspokajanie potrzeb rodziny. Wniosek o zabezpieczenie alimentów gwarantuje zabezpieczenie podstawowych potrzeb osoby uprawnionej na czas trwania sprawy przed sądem. Z takim wnioskiem może wystąpić również małżonek, gdy domaga się alimentów na siebie od drugiego małżonka. Najczęściej ma to miejsce w sprawach o rozwód. Dotyczy to również spraw o zaspokojenie potrzeb rodziny, czyli alimentów na dzieci i małżonka w sytuacji, gdy drugi małżonek nie przyczynia się w stopniu wystarczającym do zaspokajania potrzeb osób najbliższych. W niniejszym artykule opiszę i wyjaśnię najważniejsze aspekty związane z zabezpieczeniem alimentów na czas trwania sprawy przed sądem.
Wszyscy wiemy, że postępowania przed sądem trwają długo. W sprawie o ustalenie alimentów czas ma pierwszorzędne znaczenie. Alimenty z reguły są niezbędne od zaraz. Prawo posiada instrument, dzięki któremu alimenty można uzyskać na czas trwania sprawy o alimenty, a więc do czasu, gdy sąd ustali ostateczną wysokość należnych alimentów. Jest to zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego. W celu uzyskania zabezpieczenia alimentów od osoby zobowiązanej na rzecz osoby uprawnionej (dziecka, całej rodziny lub małżonka) już w samym pozwie o zasądzenie alimentów lub o orzeczenie rozwodu należy zamieścić wniosek o zabezpieczenie. Wtedy wniosek ten jest bezpłatny. Jest to najszybszy i najprostszy sposób na uzyskanie alimentów na czas trwania spawy przed sądem. Jeśli wniosek o zabezpieczenie nie został zgłoszony w pozwie, to nic się nie stało. Wniosek można zgłosić sądowi w każdym czasie. Wówczas należy go opłacić kwotą 100 zł. Wniosek powinien zawierać wyliczenie usprawiedliwionych potrzeb osoby, na którą domagamy się zasądzenia alimentów oraz wskazania możliwości zarobkowych osoby, od której chcemy uzyskać alimenty. Warto również wskazać sądowi swoje źródła dochodów i ich wysokość. Wniosek o zabezpieczenie musi uprawdopodobnić konieczność przyczyniania się osoby zobowiązanej do partycypowania w kosztach utrzymania dziecka, małżonka lub rodziny. WAŻNE: kwota zabezpieczenia alimentów z reguły będzie niższa od kwoty alimentów, jakiej się domagamy.
Zdarza się, że sąd oddali wniosek o zabezpieczenie alimentów lub zasądzi je w kwocie niższej od żądanej we wniosku. Na postanowienie sądu służy zażalenie. W tym celu należy w terminie 7 dni od ogłoszenia postanowienia, z którego treścią się nie zgadzasz wnieść wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia. Wniosek należy opłacić kwotą 100 zł. Po otrzymaniu z sądu postanowienia wraz z uzasadnieniem w terminie 7 dni należy sporządzić zażalenie i wnieść je do sądu, który prowadzi sprawę. W uzasadnieniu należy wskazać błędy sądu oraz podnieść argumenty świadczące o konieczności ustanowienia zabezpieczenia alimentów na czas trwania procesu. Zażalenie przysługuje również stronie, wobec której sąd orzekł obowiązek płacenia alimentów na czas trwania sprawy.
WAŻNE: Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest natychmiast wykonalne. Wniesienie zażalenia nie tamuje postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. Oznacza to, że strona uprawniona bez żadnej zwłoki może egzekwować należne alimenty. W tym celu należy niezwłocznie uzyskać od sądu postanowienie i skierować je do komornika celem egzekucji alimentów w wysokości zasądzonej w orzeczeniu o zabezpieczeniu. Również, gdy sąd przyznał kwotę mniejszą od tej zawnioskowanej we wniosku o zabezpieczenie i zostało złożone zażalenie co do wysokości zabezpieczenia, powstaje obowiązek płatności alimentów w kwocie przyznanej przez sąd od osoby zobowiązanej. Właściwe zabezpieczenie alimentów to kluczowy element zapewnienia odpowiedniej ochrony finansowej dla dzieci i rodziny. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, specjalizującego się w sprawach rodzinnych takich jak Kancelaria Adwokacka adwokat Dariusz Biela. Specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie pomoże w uzyskaniu postanowienia o zabezpieczeniu alimentów, a także w procesie egzekucji zabezpieczonych świadczeń. Warto zwrócić uwagę, że każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia, co w przypadku zabezpieczenia alimentów może być kluczowe dla uzyskania satysfakcjonującego wyniku.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com