Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcej
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do sądu oraz wskażę jak najlepiej uregulować kontakty z dzieckiem.
Prowadzę renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie i specjalizuję się w sprawach rodzinnych, w szczególności reprezentuję klientów przed sądem w sprawach o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. W większości przypadków to ojcowie są zainteresowani uregulowaniem kontaktów z dzieckiem, gdyż dziecko zamieszkuje razem z matką. Ale i w takim przypadku, to matka ma również możliwość wystąpienia do sądu o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem, gdy uzna, że jest to konieczne dla dobra dziecka, a ojciec nie chce kontaktu z dzieckiem. O kontakty mogą wystąpić do sądu również dziadkowie dziecka. Zasady zawsze są takie same bez względu kto zwraca się do sądu o ustalenie kontaktów z dzieckiem.
Gdy zdecydujesz się na wniesienie do sądu sprawy o uregulowanie kontaktów z dzieckiem musisz zmierzyć się z wieloma problemami i oszacować realnie swoje szanse na uzyskanie zakresu kontaktów z dzieckiem. Kontakty ze Swoim dzieckiem są najważniejszą sprawą w Twoim życiu. Stąd skorzystaj ze wszystkich możliwości, aby kontakty z Twoim dzieckiem zostały uregulowane zgodnie z oczekiwaniami i były satysfakcjonujące dla Ciebie i dziecka.
Koniecznie skorzystaj z pomocy doświadczonego adwokata specjalizującego się w sprawach o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Minimum, które powinieneś zrobić, to skorzystać z niezobowiązującej konsultacji z wiodącą kancelarią adwokacką w Częstochowie celem uzyskania odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania. Konsultacja taka jest niezbędna, aby napisać poprawnie uzasadnienie do wniosku o kontakty z dzieckiem,
Uzasadnienie musi zawierać opis Twojej sytuacji w zakresie realizacji kontaktów z dzieckiem. Koniecznym jest wskazanie sądowi, jak do czasu złożenia wniosku o ustalenie lub uregulowanie kontaktów z dzieckiem, kontakty te przebiegały. Jak dotychczas były realizowane kontakty i czy występowały problemy z ich realizacją.
Po pierwsze koniecznie należy wskazać sądowi czy kontakty z dzieckiem zostały wcześniej uregulowane na mocy wyroku sądowego, ugody sądowej lub w ramach mediacji. Jeżeli tak, to koniecznie do wniosku o kontakty z dzieckiem należy dołączyć kserokopię orzeczenia regulującego kontakty z dzieckiem. Następnie należy wskazać sądowi okoliczności i przyczyny dla których koniecznym jest dokonanie nowego uregulowania kontaktów z dzieckiem. To sedno sprawy – wskazanie przyczyn i okoliczności, które powodują konieczność ustalenia kontaktów bądź zmiany dotychczas obowiązującego orzeczenia w zakresie ustalenia kontaktów z dzieckiem.
Wniosek koniecznie musi zawierać jasne i klarowne żądanie ustalenia kontaktów z dzieckiem i precyzyjnie wskazywać powody i przyczyny dla których kontakty o które wnioskujesz są optymalne z punktu widzenia dobra dziecka. We wniosku koniecznie zamieść żądanie zabezpieczenia kontaktów z dzieckiem, jeżeli Twoje kontakty z dzieckiem napotykają przeszkody lub nie są jeszcze uregulowane. Sprawa o ustalenie kontaktów może trwać długo, a złożenie wniosku o zabezpieczenie kontaktów na czas trwania procesu pozwoli na realizację kontaktów jeszcze w czasie trwania sprawy przed sądem. Wniosek o zabezpieczenie należy uzasadnić faktem, że kontakty z dzieckiem nie odbywają się lub napotykają na poważne problemy z ich realizacją.
Sąd wyznaczy termin posiedzenia, na którym na początku poprosi strony, aby przedstawiły swoje stanowisko. Sąd będzie nakłaniał rodziców do zawarcia ugody lub skorzystania z mediacji. Jeżeli okaże się, że polubowne zakończenie sporu nie jest możliwe, sąd przejdzie do przesłuchania świadków. Sąd również może informacyjnie przesłuchać strony postępowania, czyli rodziców. W przypadku braku porozumienia, sąd na wniosek jednego z rodziców lub z urzędu skieruje sprawę do biegłych sądowych. Najczęściej są to biegli z zakresu psychologii z OZSS – Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. To na podstawie opinii biegłych wydanej po badaniach trwających kilka godzin, na których obowiązkowo stawiają się rodzice i dziecko sąd wyda orzeczenie w zakresie kontaktów z dzieckiem.
Przed wydaniem orzeczenia o ustaleniu kontaktów z dzieckiem sąd zobowiąże rodziców, aby ustosunkowali się do treści i wniosków opinii biegłych. W przypadku, gdy opinia nie spełnia oczekiwań, można wskazać jej uchybienia i brak spójności oraz wnioskować o opinię uzupełniającą lub o powołanie nowych biegłych w celu wydania nowej opinii. Z doświadczenia wiem, że sądy w wyjątkowych sytuacjach decydują się na sporządzenie nowej opinii. Przed samym zakończeniem sprawy sąd przesłucha strony postępowania i zamknie przewód sądowy.
O wszelkich prawnych możliwościach ustalenia kontaktów z dzieckiem napiszę w następnym artykule. W uzasadnieniu wniosku o kontakty z dzieckiem koniecznym jest wskazanie sądowi wszelkich przesłanek dla których zaproponowane przez Ciebie kontakty są najlepszą ofertą dla dziecka, jego rozwoju fizycznego i psychicznego oraz dla kształtowania osobowości dziecka. Należy również wykazać przed sądem, że proponowane kontakty nie są sprzeczne z dobrem dziecka.
Uzasadnienie ma za zadanie przekonać sąd, że proponowane przez Ciebie uregulowanie kontaktów z dzieckiem jest optymalną formą spędzania przez dziecko czasu z rodzicem.
Jako uznany adwokat w Częstochowie specjalizujący się w sprawach o uregulowanie kontaktów z dzieckiem wskażę najlepsze z punktu widzenia rodziców i dzieci warianty kontaktów z dzieckiem, do których zaliczamy opiekę naprzemienną, kontakty w weekendy, święta, wakacje i ferie zimowe, szczególne dni w roku, kontakty online oraz w obecności kuratora.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com