Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków
Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .
czytaj więcejMałżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie zostają właścicielami wszystkich dóbr nabytych w trakcie trwania związku. Często jednak dochodzi do sytuacji, w których jeden z małżonków postanawia sprzedać posiadane mienie bez zgody drugiej strony. Czy i jak zabezpieczyć majątek przed ślubem?
Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie swojego majątku przed ślubem. Możliwe jest przeprowadzenie rozdzielności majątkowej, dzięki której oboje małżonkowie posiadają np. niezależne konta bankowe. Innym sposobem jest sporządzenie intercyzy, która pozwala na uregulowanie kwestii majątkowych w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków.
Jednym z częstych przypadków jest sprzedaż samochodu będącego własnością obojga małżonków. Co do zasady, jeśli małżonkowie mają wspólność majątkową, to auto należy do obojga z nich. Jednak istnieją sytuacje, w których prawo własności do pojazdu będzie przypadać tylko jednej osobie. Samochód kupiony przed zawarciem związku małżeńskiego nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Również samochód zakupiony ze środków z majątku osobistego jednego z małżonków, które posiadał przed zawarciem małżeństwa, także nie przynależy do majątku wspólnego.
Sprzedaż elementów majątku bez zgody małżonka może jednak nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Trzeba zadbać, by sprzedaż zawsze była przeprowadzana zgodnie z obowiązującym prawem. Należy pamiętać, że małżeństwo to wspólnota majątkowa, a każde działanie podejmowane bez zgody drugiej strony, może skutkować poważnymi problemami prawnymi, w tym unieważnieniem umowy.
każdy z małżonków ma prawo dokonać sprzedaży przedmiotu ruchomości z majątku wspólnego. Za każdym razem wymagana jest zgoda drugiego małżonka. Jeżeli jeden z małżonków po rozwodzie lub ustaniu wspólności ustawowej, a przed podziałem majątku wspólnego dokona sprzedaży ruchomości z majątku wspólnego bez zgody drugiego małżonka uważa się, że taka czynność jest prawnie bezskuteczna i że nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Wspólność małżeńska - sprzedaż nieruchomości
Inną kwestią jest sprzedaż nieruchomości przez jednego z małżonków, która stanowi wspólność ustawową małżeńską. Notariusz nie przeprowadzi takiej transakcji bez zgody (pełnomocnictwa) drugiego małżonka. W takim przypadku, gdyby nastąpiła sprzedaż nieruchomości bez zgody drugiej strony, wówczas sprzedaż jest nieważna. Nabywca nieruchomości może żądać zwrotu wpłaconej sumy pieniężnej.
Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zaciągnięcie kredytów bez zgody współmałżonka. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, sytuacja taka może mieć miejsce, jednak pod pewnymi warunkami. Kredyty bez zgody współmałżonka są udzielane, gdy:
Na rynku bez problemu można znaleźć banki i instytucje finansowe, które są skłonne udzielić kredytu gotówkowego bez zgody współmałżonka. Wielu klientów banków zastanawia się: kredyt bez zgody współmałżonka - do jakiej kwoty dostanę, bez zgody żony lub męża?
Banki wskazują najwyższą, możliwą kwotę, jaką można uzyskać. Zwykle jest to 30 000 – 70 000 zł. W niektórych instytucjach jest to nawet 120 000 czy 200 000 zł. Wszystko zależy tu od wewnętrznych uregulowań konkretnego banku lub instytucji finansowej. W takim wypadku odpowiedzialność za spłatę kredytu ponosi wyłącznie małżonek, który kredyt zaciągnął. Problem ze spłatą takiego kredytu powstanie ewentualnie po śmierci małżonka, który zaciągnął kredyt, gdyż obciąży on spadkobierców, a więc małżonka, który kredytu nie zaciągnął. Należy wówczas rozpatrzyć odrzucenie spadku po zmarłym małżonku.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com