Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcejWieloletni związek małżeński może przeżywać różne kryzysy i zmagać się z różnymi problemami. Nie każdy z nich udaje się rozwiązać w sposób naturalny. Separacja może okazać się nie tylko drogą do ostatecznego rozejścia się małżonków, ale pozwala niekiedy również na skuteczny powrót do siebie. Jak wygląda separacja, ile trwa i czy możliwy jest powrót do związku małżeńskiego ze stanu chwilowej rozłąki?
Formalne wejście w separację nie oznacza końca małżeństwa i nie umożliwia zawarcia nowego związku małżeńskiego. Mimo wszystko na czas jej trwania związek zostaje w pewien sposób zawieszony. Na czym polega separacja sądowa? To rozdzielenie spraw małżeńskich i wspólnego pożycia. Będąc w separacji małżonkowie, mogą ubiegać się o alimenty i w dalszym ciągu mają możliwość starania się o utrzymanie dobrych stosunków wynikających ze wspólnego utrzymania gospodarstwa domowego czy wychowania dzieci. Pozew do Sądu Okręgowego o orzeczenie separacji może wnieść każdy z małżonków. Sąd nie orzeknie separacji, jeżeli w jej wyniku mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków.
Mimo że sama separacja niewiele różni się od rozwodu, ponieważ oznacza w pewnym stopniu rozstanie małżonków, to w efekcie wcale nie musi do niego prowadzić. W separację mogą wchodzić również te pary, które próbują dalej ratować swoje małżeństwo i dać mu szansę. Wiele przypadków pokazuje, że czas separacji wpłynął pozytywnie na małżonków, polepszył ostatecznie ich stosunki i dał przestrzeń do namysłu i spojrzenia na swoje małżeństwo z odpowiednim dystansem. Sprawa o separację i jej orzeczenie wcale nie muszą przepowiadać całkowitego rozpadu związku. Przeciwnie. Sąd orzekając separację uznaje, że pomiędzy małżonkami nie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Separacja znosi wspólność małżeńską, o czym warto pamiętać. Wchodząc w separację, małżeństwo nie rezygnuje z bycia mężem i żoną, a jedynie daje sobie szansę na rozwiązanie konfliktów lub na ostateczne przekonanie się do tego, że mimo wszystko nie będą mogli dalej wspólnie iść przez życie.
O tym, ile może trwać separacja, nie decyduje sąd. Czas, w którym małżonkowie pozostają w separacji, określany jest indywidualnie i zależy od postępów, jakie czynią w tym procesie obie strony. Decyzja o tym, ile trwa separacja, zależy więc od samych małżonków oraz tego, jak dużo czasu na naprawę lub wyjście z małżeństwa potrzebują. Skutki separacji po upływie tego przejściowego okresu mogą być dwa — wnioskowanie o zniesienie separacji lub orzeczenie sądu o rozwodzie. To od danej pary zależy, jak szybko podejmą decyzję o powrocie do związku czy o jego definitywnym zakończeniu. Separacja nie oznacza końca małżeństwa i niejednokrotnie jest szansą na wyjście z kryzysu. To również szansa na powtórne sprawdzenie tego, czy partnerzy potrafią się skutecznie porozumieć w najważniejszych dla wspólnego życia sprawach.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com