Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka
Małżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie... . . .
czytaj więcej
Od czego zależy wysokość alimentów – ile wynoszą alimenty? To fundamentalne pytanie jakie pada w mojej kancelarii. Pytanie to zadają obie zainteresowane strony, a więc rodzic, który chce uzyskać alimenty na dziecko, jak i rodzic, który ma obowiązek alimenty płacić. Prowadząc uznaną kancelarię adwokacką zajmującą się prawem rodzinnym, w szczególności problematyką alimentów odpowiem na pytanie, ile wynoszą alimenty.
Podstawą do obliczenia wysokości alimentów na dziecko jest ustalenie przez sąd usprawiedliwionych kosztów utrzymania małoletniego. Sąd nie ustala wydatków na dziecko. To pierwszy i najpoważniejszy błąd jaki popełniają rodzice szacując wysokość alimentów.
Wydatki na dziecko nie są podstawą, na której sąd ustali wysokość alimentów. Podstawą ustalenia wysokości alimentów przez sąd będą usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka. Sąd jednocześnie przyjmie uśrednione ceny towarów i usług, które uzna za usprawiedliwione. Nie ma jednego szablonu na ustalenie wysokości alimentów od strony ponoszonych kosztów utrzymania dziecka. Proszę zapamiętać, że nie każdy wydatek na dziecko będzie uznany przez sąd za zaspokajający usprawiedliwione potrzeby dziecka.
Dla sądu to są dwa nierównoważne pojęcia. Wydatki na dziecko są szerszym pojęciem od zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Oczywiście istnieją sprawy, w których wydatki na dziecko w całości pokrywają się z zaspokajaniem usprawiedliwionych potrzeb małoletniego. Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka z pewnością należą koszty związane z utrzymaniem mieszkania, wyżywieniem, nabywaniem odzieży, leczeniem, higieną osobistą, zainteresowaniami kulturalno-społecznymi, szkołą, wypoczynkiem. Osobiste starania rodziców w wychowywaniu dziecka - w sprawowaniu codziennej pieczy nad dzieckiem równiez maja wpływ na wysokość alimentów.
Przy czym koszty związane z utrzymaniem mieszkania wraz z wszelkimi mediami, internetem, TV dzieli się na ilość osób, które na stałe zamieszkują wspólny lokal mieszkalny lub dom.
Dziecko ma prawo do życia na takim samym poziomie materialnym, jak w sytuacji, w której jego rodzice prowadziliby wspólne gospodarstwo domowe – żyli razem. Współcześnie rodzice często żyją osobno, a najczęściej dziecko wychowywane jest przez matkę. Stąd to matki w przeważającej liczbie ubiegają się o alimenty na dzieci. To matki najczęściej zwracają się do mojej kancelarii adwokackiej o pomoc i prowadzenie spraw o uzyskanie alimentów na dzieci. Wówczas przygotowujemy wspólnie dokładny spis wydatków na zaspokojenie potrzeb dziecka, które ponosi matka. Podstawą są wyłącznie Faktury VAT imienne na matkę oraz wydruki bankowe z konta lub płatności kartą kredytową, wydruki z zakupów przez internet, rachunki za gaz, energię elektryczną, TV, telefon, czynsz za mieszkania, opłaty za wodę i wywóz śmieci, umowa najmu mieszkania, umowy ubezpieczenia dziecka. Faktury VAT dotyczą zakupów żywności, odzieży, obuwia, prywatnych wizyt lekarskich, u stomatologa, terapii dziecka, benzyny, serwisu samochodu
(gdy ten służy do zawożenia dziecka do szkoły, lekarza, na zajęcia dodatkowe, korepetycje itp.) Paragony nie są uznawane przez sądy.
Oczywiście usprawiedliwione potrzeby dziecka są uzależnione od statusu materialnego rodziców. Zaspokajanie potrzeb dziecka z bogatej rodziny będzie na wyższym poziomie od standardowego. Sąd jednak będzie dążył do pewnego uśrednienia kosztów utrzymania dziecka. Gdy potrzeby dziecka są należy zaspokajane, to obowiązek alimentacyjny nie powstaje.
Wysokość alimentów jest uzależniona o wieku dziecka. Wydatki na dzieci rosną wraz z ich wiekiem. Jest to okoliczność dla sądu oczywista. Im dziecko jest starsze, tym jego usprawiedliwione potrzeby rosną i wymagają wyższych alimentów. Jest to związane z rozwojem duchowym, psychicznym i fizycznym dzieci, który generuje coraz to nowe wydatki. Większość tych wydatków sąd może zaliczyć do niezbędnych kosztów utrzymania dziecka. Stąd alimenty podlegają ciągłej ewolucji, a ich zwiększanie następuje w momencie, gdy dotychczasowa wysokość alimentów nie pokrywa już potrzeb dziecka.
Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego powinny być zaspokojone w takim zakresie, w jakim pozwalają na to możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego, czyli osoby od której żądamy zasądzenia przez sąd alimentów. Ile wynoszą alimenty? Wysokość alimentów zależy od dwóch przesłanek:
· usprawiedliwionych potrzeb dziecka
· możliwość zarobkowych i majątkowych zobowiązanego
Drugi najczęściej popełniany błąd przy ustalaniu wysokości alimentów przez rodziców, to utożsamianie pojęcia faktycznych zarobków które osiąga osoba, która ma obowiązek płacić alimenty na dziecko z możliwościami zarobkowymi i majątkowymi tej osoby.
Zarobki faktycznie maja znaczenie, ale to nie one przesadzają o wysokości alimentów. Podstawą do ustalenia jak wysokie alimenty może płacić osoba zobowiązana (najczęściej ojciec dziecka), to jego możliwości zarobkowe oraz stan majątkowy. W praktyce oznacza to, że ojciec dziecka może być osobą bezrobotną. Nie uchroni go to, przez płaceniem alimentów. Przykładowo, gdy zobowiązany do płacenia alimentów stwierdza, że jego dochody nie przekraczają najniższego wynagrodzenia, a z zawodu jest piekarzem, to koniecznym jest przedstawienie zarobków piekarza. I tak sąd ustali, że przykładowo ojciec dziecka zarabia 4000 zł. miesięcznie lub mniej. Ale jako piekarz, gdyby pracował w swoim wyuczonym zawodzie, jego dochód miesięczny wyniósłby średnio 6000 zł. I to od tej kwoty sąd będzie ustalał możliwości zarobkowe, a nie od faktycznych zarobków. Zdolność majątkową sąd również ustali. Jeżeli zobowiązany do płacenia alimentów posiada dom, samochód, to jego status majątkowy jest wysoki. To pozwala na zasadzenie wysokich alimentów. Partycypowanie w kosztach utrzymania dziecka - kupowanie prezentów, zakupów przez osobę zobowiązaną do płacenia alimentów może być podstawą do ustalenia niższej kwoty alimentów przez sąd, ktory powinien uwzglednić ponoszone dobrowolnie wydatki przez rodzica.
Reasumując, to możliwości zarobkowe i posiadany majątek stanowią podstawę do ustalenia wysokości alimentów, a nie faktycznie osiągane zarobki osoby od której żądamy alimentów.
Warto wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny nie powstanie, gdy z uwagi na stan zdrowia osoby zobowiązanej do płacenia alimentów nie ma ona możliwości zarobkowych, ani majątkowych – jest całkowicie niezdolny do pracy.
Na pytanie ile wynoszą alimenty nie ma jednej zwięzłej odpowiedzi. Wbrew pozorom ustalenie wysokości alimentów jest sprawą skomplikowaną i wymaga szczegółowego przygotowania pod opieką profesjonalnego adwokata specjalizującego się w sprawach alimentacyjnych.
Dariusz BielaO autorze: Dariusz Biela - adwokat, który prowadzi kancelarię adwokacką w Częstochowie od 1998 roku. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, które obejmuje w szczególności sprawy o rozwód, alimenty, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską, podział majątku małżonków. Absolwent Wydziału Prawa i administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wszelkie sprawy prowadzi osobiście. Uczestniczył w wielu szkoleniach i sympozjach naukowych z zakresu prawa rodzinnego. Prowadził zajęcia ze studentami z zakresu Prawa konstytucyjnego. Organizator i prowadzący program darmowych porad prawnych „Napraw Sobie Zycie” które odbywają się w Częstochowie. Prowadził zajęcia dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i średnich w zakresie dotyczącym ochrony małoletnich. |
![]() |
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com