Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcejSprawy rozwodowe zawsze są trudne dla obu stron małżeństwa, nieraz decyzja jednej z nich jest ogromnym szokiem dla drugiej. Niestety, mimo przykrych okoliczności, w świetle prawa konieczne jest pilnowanie ustalonych terminów. Te dotyczą również odpowiedzi na pozew o rozwód. Jeśli taki wniosek znajdzie się na wokandzie, drugi z małżonków ma obowiązek na takie pismo odpowiedzieć we wskazanym przez sąd terminie. Brak odpowiedzi na pozew skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami, prowadzącymi wprost do porażki w sprawie.
Nie bez powodu do sądu powinny zostać dostarczone dwa egzemplarze pozwu rozwodowego. Po przyjęciu ich przez sąd jeden z nich zostaje skierowany na adres zamieszkania strony powodowej. O ile samo pismo zwykle nie jest zaskoczeniem, to już konieczność odpowiedzi na pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie lub bez orzeczenia często powoduje pojawiania się pytań o zasadność takiego postępowania. Sąd sam wyznacza czas, w jakim powinna do niego trafić odpowiedź na wysłane pismo. Zazwyczaj jest to termin czternastu dni kalendarzowych od chwili doręczenia pisma do strony pozwanej. Oznacza to, że po upływie wskazanego terminu i niewywiązania się z nałożonego zobowiązania, można spodziewać się ujemnych skutków procesowych. Z mojej praktyki wynika, że sąd wyznacza termin 7 dni kalendarzowych do złożenia odpowiedzi dotyczącej wniosku o zabezpieczenia roszczenia zawartego w pozwie o rozwód. Wniosek o zabezpieczenie może dotyczyć alimentów, miejsca zamieszkania dziecka na czas trwania sprawy rozwodowej.
Spóźnione pisma lub w ogóle brak odpowiedzi na pozew o rozwód ma określone konsekwencje prawne i procesowe. Te zaś mogą być dość bolesne dla strony pozwanej, szczególnie jeśli w grę wchodzi odpowiedź na pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie. W efekcie strona pozwana może nie mieć możliwości ustosunkowania się do zarzutów znajdujących się w pozwie rozwodowym, tym samym niejako przyznając się do nich. Sąd, widząc zaniedbanie obowiązkowych kwestii formalnych, może wydać wyrok zaocznie na niejawnym posiedzeniu sądu, pozbawiając jedną ze stron jakiejkolwiek szansy na zmianę przebiegu takiej rozprawy. Tym samym strona powodowa jest w stanie osiągnąć dla siebie wszystko o co wnosiła w pozwie,a czego sąd by nie zasądził w wyroku, gdyby otrzymał stosowne pismo w wyznaczonym terminie. Dotrzymywanie terminów i możliwość wypowiedzenia się, ustosunkowania się do ewentualnych zarzutów czy przedstawienie własnej wersji wydarzeń, przedstawienie dowodów będzie szczególnie istotne, gdy w grę będzie kwestia winy zo rozpad małżeństwa czy kwestia prawnej opieki nad dziećmi oraz wysokość alimentów. Złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód w zakreślonym terminie dotyczy zarówno odpowiedzi na pozew o rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem o winie. Złożenie odpowiedzi na pozew po upływie terminu skutkuje jego zwrotem przez sąd.
Każda odpowiedź na pozew o rozwód musi zawierać konkretne elementy. Konieczne jest rozpoczęcie od kwestii technicznych i czysto formalnych, czyli podania swoich danych personalnych oraz zaadresowanie pisma do odpowiedniego sądu, konkretnego wydziału, z uwzględnieniem jego adresu oraz ze wskazaniem sygnatury akt. Równie ważna będzie wpisana na dokumencie data, szczególnie istotna z punktu widzenia charakteru samej sprawy. Główna część pisma powinna zacząć się od wstępu. Musi się w nim znaleźć mowa o chęci wypełnienia zobowiązania wobec tego konkretnego sądu i odniesienia się do otrzymanego w danym dniu pozwu rozwodowego. W treści trzeba uwzględnić wszystkie najważniejsze kwestie, jak: chęć orzeczenia rozwodu lub oddalenia powództwa i dalej: chęć orzekania przez sąd o winie lub nie, zasądzenie alimentów, a jeśli tak, to w jakiej wysokości z podaniem odpowiedniej argumentacji, ustalenie władzy rodzicielskiej nad dziećmi, jeśli pojawiły się w trakcie pożycia małżeńskiego i ustalenie kontaktów, wszystkie kwestie majątkowe, w tym sposób dysponowania wspólnym mieszkaniem po rozwodzie. Warto pamiętać, że dobrze skonstruowane pismo pozwoli na usprawnienie przebiegu postępowania i zminimalizowanie ilości rozpraw. Odpowiedź na rozwód jest najważniejszą czynnością w sprawie, gdyż to ona kształtuje pozycje stron w procesie o rozwód.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com