Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków
Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .
czytaj więcejWspólne życie małżeńskie to czas, który powinien trwać do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a przyczyn rozwodu jest wiele. Jednym z najważniejszych elementów, które trzeba uregulować w związku z rozwodem, jest podział majątku, powstałego w trakcie trwania małżeństwa.Czy istnieje jakiś termin, w którym można starać się o podział majątku przy rozwodzie? W jakim czasie można domagać się zniesienia wspólności małżeńskiej i kiedy można dokonać podziału majątku dorobkowego?
Z wnioskiem o podział majątku wspólnego po rozwodzie można wystąpić w dowolnym czasie, gdyż roszczenie to nie ulega przedawnieniu.
Podziału majątku dorobkowego małżonków może dokonać Sąd podczas prowadzenia sprawy rozwodowej. W tym celu należy złożyć do Sądu zgodny wniosek małżonków o dokonanie podziału majątku zgodnie z ustalonymi warunkami, które uzgodnili małżonkowie. Jest to najszybszy i najtańszy sposób podziału majątku wspólnego. Należy bowiem pamiętać, że sprawy o podział majątku dorobkowego małżonków należą do kategorii najtrudniejszych i mogą trwać przed Sądem latami, często trwają roku lub dwa. Rzadko te sprawy udaje zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. ten może potrwać kilka lat. Z tego względu warto jak najszybciej podjąć działania w celu podziału majątku między małżonkami.
Podział majątku po rozwodzie może nastąpić na drodze sądowej lub u Notariusza. Małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa zawsze mogą dokonać zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej i dokonać podziału majątku wspólnego. Sąd na zgodny wniosek obu stron może orzekać o majątku po rozwodzie., jak i przed uzyskaniem rozwodu. Natomiast w pierwszej kolejności należy znieść wspólność majątkową - można to zrobić u notariusza lub w sądzie. W szczególnych wypadkach można znieść przed sądem wspólnotę małżeńską z datą wsteczną. Podziału i rozliczenia majątku dorobkowego małżonków można dokonać w każdym czasie - zarówno w trakcie trwania związku małżeńskiego , jak i po jego ustaniu na mocy wyroku rozwodowego orzeczonego przez sąd.
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że każda sprawa podziału majątku jest inna i zależy od wielu czynników, takich jak np. liczba i rodzaj nieruchomości, które należą do małżonków, oszczędności, sum zebranych na kontach funduszy emerytalnych, posiadanych oszczędności i dzieł sztuki. Podziałowi podlega także wartość przedsiębiorstw prowadzonych przez małżonków, udziałów w spółkach, kosztowności oraz nakłady na nieruchomości osób trzecich np. teściów.
Podział majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską należy do katalogu najbardziej skomplikowanych i nieprzewidywalnych spraw w katalogu postępowań sądowych.Stąd w tego typu sprawach wręcz koniecznym jest skorzystanie z pomocy adwokata profesjonalisty jakim jest doświadczony adwokat, specjalizujący się w tej dziedzinie prawa i posiadający długoletnie doświadczenie.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com