Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcejRozwiązanie małżeństwa zawsze wiąże się z problemem ustalenia kwestii opieki nad dziećmi. Decyzje w tej sprawie podejmuje sąd, biorąc pod uwagę przede wszystkim dobro małoletnich. Bez wątpienia to trudny temat, jednak sędziowie wykorzystują swoje doświadczenie i wiedzę, aby zapewnić dzieciom najlepsze możliwe warunki. Należy pamiętać o tym, że Sąd zawsze kieruje się dobrem małoletniego dziecka i pod tym kątem rozstrzyga o powierzeniu opieki i władzy rodzicielskiej. W tej kwestii warto skontaktować się z adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym, aby w pełni wykorzystać wszelkie możliwości dla zachowania pieczy i władzy nad dziećmi.
Sąd zawsze wnikliwie sprawdza sytuację dziecka i ustala czy rozwód rodziców nie jest sprzeczny z dobrem małoletniego dziecka.
Rozwód a opieka nad dzieckiem to temat wymagający wielkiej rozwagi. Decyzje sądu opiekuńczego mają wpływ na dobro dziecka oraz interesy rodziców. Każde orzeczenie sądu musi uwzględniać dobro najmłodszych i ich potrzeby. W postępowaniu rozwodowym najważniejsze jest zapewnienie kontinuum i swobodnego kontaktu między dzieckiem oraz obojgiem rodziców z uwzględnieniem wszelkich uwarunkowań. Często w tym zakresie Sąd przeprowadza dowód z opinii biegłych psychologów. Adwokat pomoże sformułować konieczne tezy i pytania do biegłych, tak, aby opinia uwzględniała dobro dzieci i stanowisko rodzica.
Rozwód to proces, którego skutki dotykają nie tylko małżonków, ale w szczególności dzieci. Jednym z najważniejszych aspektów rozwodu jest kwestia opieki nad dziećmi. Rodzice, którzy podejmują decyzję o rozstaniu, powinni ustalić między sobą zasady opieki nad najmłodszymi. Porozumienie w tej kwestii dotyczy sposobu i zakresu powierzenia wykonywania opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców, a także warunków kontaktowania się z dzieckiem przez drugiego z rodziców. Kiedy ugoda taka jest niemożliwa do zawarcia lub narusza dobro dziecka, sąd sam określi sposób i zakres powierzenia opieki nad dzieckiem. Sąd uwzględnia dotychczasową sytuację małoletnich i sposób sprawowania opieki nad dziećmi. Sąd może również wysłuchać małoletnie dziecko i winien uwzględnić jego zdanie odnośnie sprawowania władzy rodzicielskiej i rodzica pierwszoplanowego. Sąd może również ustanowić opiekę naprzemienną, gdy dojdzie do przekonania , że jest to optymalne rozwiązanie z uwzględnieniem dobra małoletniego dziecka.
Rozwód a opieka nad dziećmi – co z kontaktami? Decyzja o powierzeniu opieki nad dzieckiem po rozwodzie jednemu lub obu rodzicom zależy od wielu czynników. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednego z rodziców do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców oraz pozbawić władzy rodzicielskiej jednego, lub obojga rodziców. Sposoby kontaktów z dzieckiem to przede wszystkim: przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość.
Decyzja dotycząca rozwodu i opieki nad dziećmi jest trudna i wymaga rozwagi ze strony sądu, który rozpatruje sprawę i bierze pod uwagę dobro dziecka oraz interesy rodziców. To rodzice są zobowiązani do szczególnej staranności, aby wykazać przed sądem swoje racje i przekonać do nich sąd.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com