Sprawy spadkowe

Śmierć bliskiej osoby lub krewnego nierzadko wymusza konieczność załatwienia wielu spraw formalnych, w tym tych związanych z dziedziczeniem majątku. Dla ustalenia kręgu osób, którym przypada prawo do spadku konieczne jest przeprowadzenie postępowania o spadek. Jako doświadczony adwokat w Częstochowie od lat pomagam Klientom w walce o prawa do dziedziczonego majątku. Zapewniam profesjonalne podejście oraz zawsze mam do zaproponowania rozsądne i korzystne wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji.

Czym jest spadek i co oznacza jego otrzymanie?

Powszechnie prawo do spadku kojarzone jest z otrzymaniem sporej sumy pieniędzy po bezdzietnie zmarłym krewnym. W praktyce pojęcie to jest znacznie szersze i obejmuje swoim zasięgiem nie tylko prawa, ale i obowiązki. Rzeczywiście spadek może oznaczać pośmiertne otrzymane prawo własności i zarządzania ruchomościami oraz nieruchomościami, tak zwane posiadanie zależne i samoistne, użytkowanie wieczyste, ale również na przykład służebność gruntową.  

Co spadek oznacza w praktyce?

To, czym dokładnie jest dziedziczenie majątku, najlepiej pokazują prowadzone przez adwokata w Częstochowie sprawy spadkowe. Wszystko przez to, że z prawem do dziedziczenia majątku potomkowie dziedziczą również zobowiązania, w tym zaciągnięte zobowiązania finansowe – kredyty, hipoteki i inne formy zadłużenia.

Warto wiedzieć, że każdy spadek można przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza lub w całości prawnie odrzucić do czasu upłynięcia sześciu miesięcy od daty śmierci spadkodawcy. Trzeba mieć świadomość, że odziedziczone długi, których nie uda się spłacić, będą spłacać kolejne pokolenia, na które przejdzie spadek. Po upływie sześciu miesięcy nie ma możliwości ich odrzucenia czy spłacenia zobowiązań jedynie do wysokości dziedziczonego majątku. Prawnie nie istnieje też możliwość przyjęcia części spadku i odrzucenia reszty.

Jeśli chodzi o spadki, w mojej karierze adwokata w Częstochowie równie często prowadziłem sprawy związane z prawem do otrzymania czy podziału spadku w chwili, kiedy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. Wiele takich spraw jest długotrwałych i skomplikowanych ze względu na dużą liczbę osób biorących w nich udział. To właśnie w takich sytuacjach najbardziej potrzebna jest determinacja, wiedza oraz bogate doświadczenie, którego nabrałem przy przeprowadzaniu podobnych rozpraw. Reprezentuję strony również w sprawach, w których spadek jest dziedziczony na podstawie testamentu, w tym w sprawach, w których testament jest podważany.

W jaki sposób mogę pomóc w sprawach spadkowych?

Profesjonalny adwokat w Częstochowie od spraw spadkowych może pomóc w wielu kwestiach związanych z dziedziczeniem majątku. Poza oczywistym prowadzeniem zleconej sprawy jestem w stanie udzielić pomocy na takich polach jak: ustalenie i skompletowanie niezbędnych do postępowania spadkowego dokumentów, wypełnienie potrzebnych wniosków i skierowanie ich do właściwego sądu. Pomagam w ustaleniu stron mających brać udział w całej sprawie oraz zrozumieniu konsekwencji wybranej opcji, tj. przyjęcia lub odrzucenia spadku. Służę również pomocą w mediacjach odbywających się pomiędzy dzielącymi się majątkiem spadkobiercami. W każdym przypadku pozostaję do Państwa pełnej dyspozycji.

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.