Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków
Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .
czytaj więcej
Ojcowie zwracają się do mnie o pomoc w zakresie współdecydowania w przeznaczaniu alimentów które płacą na zaspokajanie potrzeb swoich dzieci oraz na możliwość wglądu w wydatki matki na dziecko.
Niestety polskie prawo nie reguluje tego zagadnienia. Umożliwienie ojcu wglądu w wydatki na dziecko jest jedynie dobrą wolą matki, która nie ma prawnego obowiązku konsultowania z ojcem dziecka na co rozporządza kwoty utrzymywane z alimentów. Matka również nie ma obowiązku udostępniania ojcu wglądu w wydatki na dziecko.
Rodzic zobowiązany na mocy wyroku Sądu, ugody sądowej lub umowy zawartej przed mediatorem, a zaakceptowanej przez Sąd ma prawny obowiązek płacenia alimentów na dziecko. Obowiązek ten nie jest ograniczony żadnym wiekiem dziecka. Jedynym kryterium na podstawie którego obowiązek alimentacyjny trwa, jest okoliczność czy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać i zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby. Wiek dziecka nie ma tu nic do rzeczy, jak często błędnie się przyjmuje.
Również sprawowanie władzy rodzicielskiej bądź jej ograniczenie lub pozbawienie nie ma wpływu na obowiązek alimentacyjny ojca wobec dziecka. Wykonywanie kontaktów ojca z dzieckiem trudności lub niemożliwość ich wykonywania nie mają żadnego wpływu na konieczność opłacania alimentów w ustalonej wysokości i w zakreślonym terminie.
Pozycja ojca jest z góry słabsza wobec matki, która na co dzień sprawuje opiekę i pieczę nad dzieckiem. Prawo praktycznie nie daje żadnych instrumentów ojcu płacącemu alimenty do wglądu w wydatki na dziecko ani w partycypowaniu w ustalaniu przeznaczenia kwot pochodzących z alimentów. Matka ma tu władze nieograniczoną i może dowolnie wydatkować środki finansowe otrzymywane od ojca dziecka w ramach alimentów.
Obowiązek alimentacyjny ojca zawiera usprawiedliwione koszty związane z zaspokojeniem indywidualnych, stałych i cyklicznych potrzeb dziecka i dotyczy zakupu wyżywienia, odzieży, obuwia, leków, kosmetyków, kosztów dojazdów, rozrywki, wakacji, leczenia, edukacji, utrzymania gospodarstwa domowego w części przypadającej na dziecko, jak opłaty za czynsz, media, internet, rata kredytu hipotecznego.
Bardzo ważna uwaga – alimenty nie mają zaspokajać wydatków jakie ponosi matka na dziecko. Alimenty mają zaspokajać usprawiedliwione potrzeby dziecka.
Posiadam długoletnią reputację w reprezentowaniu rodziców w sprawach majątkowych ich dzieci w tym w sprawach o wysokość alimentów. Jako adwokat specjalizujący się w sprawach o alimenty pomagam, aby ustalona wysokość alimentów była adekwatna nie tylko do potrzeb dziecka, ale i do możliwości zarobkowych ojca i jego sytuacji majątkowej
Moje doświadczenie pozwala mi na przedstawienie możliwości, które mogą przyczynić się do tego, aby ojciec płacący alimenty miał wgląd do wydatków, jakie matka ponosi na dziecko. Możliwym jest także uregulowanie kwestii współdecydowania rodziców o przeznaczeniu kwot pochodzących z alimentów ojca na zakupy dla dziecka.
Jeżeli ojciec płacący alimenty na dziecko zwróci się do matki o wgląd w wydatki, które matka ponosi na dziecko, to matka nie ma obowiązku prawnego ich przedstawienia.
W zaistniałej sytuacji warto porozmawiać z matką i podjąć próbę porozumienia się w kwestii wglądu do wydatków na dziecko.
W przypadku braku możliwości porozumienia się samych rodziców, co do prawa wglądu ojca płacącego alimenty do wydatków na dziecko pozostaje podjęcie prawnej drogi uregulowania problemu.
Jako wyspecjalizowany adwokat od alimentów w Częstochowie, zapraszam osoby zwracające się do mojej kancelarii na niezobowiązującą konsultację.
Sprawę prawa wglądu ojca płacącego alimenty do wydatków na dziecko można uregulować poprzez wynegocjowanie z matką dziecka porozumienia – planu wychowawczego obejmującego wszelkie sprawy związane z wychowaniem dziecka, w tym wglądu w wydatki.
Bardzo często matki pozytywnie reagują na taką propozycję i rodzice zawierają szczegółowe porozumienie w mojej kancelarii. Wynegocjowany plan wychowawczy może ustalać również wspólne decydowanie rodziców o wydatkach ponad standardowych na dziecko. Decyzje w zakresie wydatków na dziecko, które są ponadnormatywne będą rodzice ustalać wspólnie.
Można w porozumieniu enumeratywnie wskazać zakres wydatków i zakupów, które wymagają wspólnej zgody rodziców w zakresie partycypowania przez nich w ich ponoszeniu.
Porozumienie w tym zakresie może szeroko regulować ponoszenie wydatków na dziecko. Reguluje wydatki i zakupy dla dziecka, gdy status majątkowy rodziców znacznie się różni.
Trudno wymagać, aby ojciec, którego sytuacja materialna jest gorsza od poziomu życia matki partycypował na równi w zakupach drogiej odzieży, telefonu, komputera, egzotycznych wakacji dla dziecka. Aby chronić sytuację i pozycję ojca, negocjuję takie warunki, aby uczestniczył w wydatkach na dziecko na poziomie średnich i usprawiedliwionych kwot i cen.
Gdy wszystkie ugodowe możliwości ustalenia wglądu ojca w wydatki zawiodą, koniecznym jest złożenie pozwu o obniżenie bądź uchylenie alimentów do sądu. W procesie tym, sąd zobowiąże matkę do przedłożenia aktualnych wydatków na dziecko. Jedynie przed sądem będzie możliwość, aby sąd zobowiązał matkę do dokładnego wskazania na co wydaje płacone przez ojca alimenty.
Moim zdaniem, jeżeli przekonamy sąd, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrzeć przed sądem ugodę, w której matka zobowiązana będzie do przedkładania ojcu płacącemu alimenty na dziecko wglądu w wydatki. Może to być co miesiąc lub kwartalnie. Prawo nie stoi w sprzeczności z taką treścią ugody. Nie ma żadnej innej drogi dla ojca, który chce mieć wgląd jak są wydatkowane pieniądze z alimentów.
Odpowiadając na pytanie „Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków” należy uznać, że prawo nie nakłada takiego obowiązku na matkę.
Natomiast jako wiodący adwokat od alimentów w Częstochowie posiadam wiedzę i doświadczenie, które pozwolą na uregulowanie sytuacji ojca płacącego alimenty i jego prawa wglądu w wydatki matki na dziecko oraz do współdecydowania razem z matką w zakresie ustalania przeznaczania kwot z alimentów na zaspokajanie potrzeb dziecka.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com