Kontakty z małoletnim dzieckiem

 

Prowadzę wiodącą i uznaną kancelarię adwokacką w Częstochowie specjalizującą się w sprawach rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących ustalenia i przebiegu kontaktów z dzieckiem.

Moje wieloletnie doświadczenie pozwala mi na sformułowanie kilku podstawowych zasad dotyczących uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem.

 

Uregulowanie kontaktów dotyczy rodziców, którzy się rozwodzą lub już są po rozwodzie lub zakończyli nieformalny związek. Nowe okoliczności stawiają potężne wyzwania przed obojgiem rodziców, w szczególności przed tym rodzicem, który już nie zamieszkuje wspólnie z dziećmi.

 

Sprawa kontaktów z dzieckiem jest o tyle skomplikowana, że istnieje konieczność regulowania kontaktów co pewien czas, tak aby je dostosować do zmieniających się potrzeb dziecka oraz sytuacji życiowej rodziców.

Klienci mojej kancelarii często znajdują się w sytuacji, gdy dziecko odmawia kontaktów i wówczas zadają pytanie czy sąd może zmusić dziecko do kontaktów z ojcem, jak przebiega sprawa o ustalenie kontaktów z dzieckiem, jak napisać uzasadnienie do wniosku o kontakty z dzieckiem.

 

UREGULOWANIE KONTAKTÓW Z DZIECKIEM

 

To nie jest takie oczywiste w jaki sposób uregulować swoje kontakty z dzieckiem. W sytuacji, gdy jeden z rodziców z którym dzieci mieszkają na stałe utrudnia lub uniemożliwia odbywanie kontaktów z dzieckiem, musisz uregulować swoje kontakty, aby móc je egzekwować i żądać odbycia kontaktów z dzieckiem.

 

Doradzam swoim klientom, aby zawsze regulowali swoje kontakty z dzieckiem na drodze sądowej, nawet w sytuacji, gdy dochodzi do zawarcie ugody lub podpisania planu wychowawczego przez rodziców. Wówczas każde z tych rozwiązań posiada moc orzeczenia sądowego i daje podstawę do wyegzekwowania swoich praw do kontaktów z dzieckiem na ustalonych wcześniej zasadach. W celu uzyskania podstawy prawnej do realizacji kontaktów z dzieckiem koniecznym jest wniesienie do sądu wniosku wraz z zabezpieczeniem kontaktów z dzieckiem na czas trwania postępowania przed sądem.

 

ZABEZPIECZENIE KONTAKTÓW Z DZIECKIEM

 

Jeżeli twoje kontakty z dzieckiem nie są w ogóle uregulowane, to niezbędnym będzie złożenie wniosku o ich zabezpieczenie wraz z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Pozwoli to na ustanowienie kontaktów z dzieckiem na czas trwania postępowania przed sądem, które może potrwać długi czas. Wniosek o zabezpieczenie również warto złożyć, gdy zaczynasz postępowanie o zmianę uregulowanych już kontaktów z dzieckiem, aby dostosować je do aktualnych potrzeb dziecka i twojej sytuacji życiowej.

 

MIEJSCE ZŁOŻENIA WNIOSKU O UREGULOWANIE KONTAKTÓW Z DZIECKIEM

 

Zawsze miejsce zamieszkania dziecka determinuje właściwy sąd do którego musimy złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Nie istnieje żadna inna alternatywa, aby sprawa odbyła się w innym właściwym miejscowo sądzie. Sprawa o uregulowanie kontaktów z dzieckiem będzie się odbywała w sądzie właściwym miejscowo dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka.

 

 SPOSÓB UREGULOWANIA KONTAKTÓW Z DZIECKIEM

 

W trakcie konsultacji w mojej kancelarii wspólnie z rodzicami zawsze ustalamy optymalny wariant kontaktów z dzieckiem, tak, aby zrealizować zamierzony cel. Dotyczy to zarówno kontaktów osobistych, jak i kontaktów online za pomocą komunikatorów społecznościowych lub kontaktów telefonicznych.

 

Prowadzać od wielu lat renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie wiem, że regulacja kontaktów z dzieckiem wymaga ich doprecyzowania w taki sposób, aby praktyczna ich realizacja do minimum sprowadziła możliwość nieporozumień na tle wykonywania kontaktów z dzieckiem. Należy maksymalnie zabezpieczyć interesy rodzica i dziecka, których uregulowanie kontaktów dotyczy.

Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem najczęściej sprowadza się do ustalenia reguł i zasad na podstawie których kontakty będą realizowane.

 

Kontakty można uregulować na dwa sposoby: na zasadzie zawarcia ugody, porozumienia rodziców lub zdając się wyłącznie na orzeczenie sądu, gdy rodzice nie mogą wspólnie ustalić sposobu realizacji kontaktów z dzieckiem.

Niezależnie od sposobu uregulowania kontaktów z dzieckiem warto, aby rodzice prowadzili terminarz kontaktów z dzieckiem. Nastoletnie dziecko również może prowadzić swój terminarz lub razem z rodzicem z którym realizuje kontakty (może być online). Sposób ten bardzo usprawnia realizację kontaktów i pozwala zaplanować spotkania z dzieckiem w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać wspólny czas.

 

Terminarz pozwala również na odnotowanie, jak przebiegały kontakty, dlaczego się nie odbyły, czy kontakt z dzieckiem odbył się w terminie „zastępczym”. To z kolei może być bardzo przydatne w kolejnej sprawie w której będą modyfikowane dotychczasowe kontakty z dzieckiem lub o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Terminarz prowadzony skrupulatnie i szeroko opisujący sposób w jaki kontakty były realizowane może być doskonałym dowodem w postępowaniu przed sądem.

 

Jeżeli Twoja praca ma nie unormowany czas, pracujesz na zmiany, pracujesz w systemie grafiku, mieszkasz za granicą to koniecznie należy to zamieścić we wniosku o uregulowanie kontaktów, tak aby sąd mógł uregulować kontakty z dzieckiem w sposób uwzgledniający twoją sytuację życiową.

 

W następnych artykułach szczegółowo opiszę wszelkie możliwości uregulowania kontaktów z dzieckiem, jak napisać uzasadnienie do wniosku o kontakty z dzieckiem, jak przebiega sprawa o kontakty z dzieckiem, jakie sąd zadaje pytania na sprawie o kontakty z dzieckiem, czy dziecko może odmówić kontaktów z ojcem i czy sąd może zmusić dziecko do kontaktów z ojcem.

AKTUALNOŚCI

  • 24/10/2024

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .

    czytaj więcej
  • 22/08/2024

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Zabezpieczenie alimentów

    Zabezpieczenie alimentów

    Instytucja prawa - zwana zabezpieczeniem - jest bardzo pomocna, gdy wnosisz sprawę do sądu o zasądzenie alimentów lub orzeczenie rozwodu. Za... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Opieka naprzemienna

    Opieka naprzemienna

    Rozstanie rodziców małoletnich dzieci rodzi wiele problemów, w tym ten najistotniejszy - sprawowanie opieki naprzemiennej i pieczy nad dzieć... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Z chwilą orzeczenia rozwodu przez Sąd z mocy prawa dochodzi do zerwania wspólnoty majątkowej powstałej z momentem zawarcia małżeństwa. Ustan... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    W ostatnich latach liczba rozwodów zwiększa się z roku na rok, dlatego pytanie o rolę dziecka w procesie sądowym staje się coraz bardziej is... . . .

    czytaj więcej
  • 13/01/2022

    Rodzina żyjąca w konkubinacie

    Rozliczenie konkubinatu – najważniejsze informacje

    Polskie prawo praktycznie nie uregulowało związków konkubenckich. Stąd rozliczenie takiego związku po jego ustaniu nastręcza wiele problemów... . . .

    czytaj więcej
  • 02/08/2022

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to zagadnienia, z którymi często można się spotkać w sprawach rodzinnych. Niektóre osoby zabiegaj... . . .

    czytaj więcej
  • 24/01/2023

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz? . . .

    czytaj więcej
  • 15/02/2023

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Wspólne życie małżeńskie to czas, który powinien trwać do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a przyczyn rozwodu jest wiele. J... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwiązanie małżeństwa zawsze wiąże się z problemem ustalenia kwestii opieki nad dziećmi. Decyzje w tej sprawie podejmuje sąd, biorąc pod uw... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Rozwód stanowi trudne wyzwanie dla każdej pary, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym. Jednym z najbardziej skomplikowanych zagad... . . .

    czytaj więcej
  • 11/08/2023

    Argumenty do rozwodu

    Argumenty do rozwodu

    Kobieta i mężczyzna wstępując w związek małżeński muszą mieć świadomość, że ich związek pozostaje pod nadzorem państwa. Stąd rozwiązanie mał... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego jest dokumentem, który w kontekście prawnym, potwierdza rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to oficjalne świadec... . . .

    czytaj więcej
  • 14/12/2021

    Rodzina - jak separacja prawna wpływa na rodzinę

    Separacja: jak prawnie uregulować rozstanie małżonków?

    Kiedy relacja dwóch osób staje się bardzo burzliwa i często pojawiają się konflikty, wyjściem z sytuacji jest separacja. . . .

    czytaj więcej
  • 27/01/2022

    Alimenty na byłego małżonka | Adwokat Dariusz Biela | Prawo Rodzinne | Mediacje

    Kiedy należą się alimenty od byłego małżonka?

    Rozwód nie musi oznaczać pogorszenia się stopy życiowej tej osoby, która miała mniejszy wkład w dochody w trakcie trwania małżeństwa. . . .

    czytaj więcej
  • 26/08/2022

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Jak rozwiązać problem podziału majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie?   . . .

    czytaj więcej
  • 02/11/2022

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 30/01/2023

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?  . . .

    czytaj więcej
  • 03/03/2023

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 13/03/2023

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej? . . .

    czytaj więcej
  • 27/03/2023

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Jednakże proces ten, zwłaszcza jeśli mowa o rozwodzie z winy drugiej strony... . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Zagadnienie podziału majątku dorobkowego małżonków szeroko opisałem już na swojej stronie i zapraszam Państwa do lektury. . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Małżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy można zrzec się alimentów?

    Czy można zrzec się alimentów?

    W życiu rodzinnym wiele spraw może prowadzić do konieczności poszukiwania porady prawnej. Prawa i obowiązki rodzinne są często złożone, zwła... . . .

    czytaj więcej

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.