Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcejRozwiązanie małżeństwa przez rozwód, poza tym, że rodzi określone skutki prawne, jest jednocześnie niezwykle stresującą i wymagającą procedurą. Zarówno sama rozprawa rozwodowa, jak i poprzedzające ją niekiedy mediacje czy negocjacje, wymagają od małżonków jasnego spojrzenia na kwestię opieki nad dziećmi czy aspekty finansowe, takie jak podział majątku lub alimenty. Nieoceniona okazuje się również rola, którą ma do odegrania adwokat od spraw rozwodowych. Dowiedz się, jak przygotować się do rozwodu, by cały proces przebiegł sprawnie i na tyle bezstresowo, na ile to możliwe.
Jeszcze zanim złożysz do sądu pozew przeciwko swojej żonie lub mężowi, spróbuj stworzyć konkretny plan oraz wizję tego, jak ma wyglądać cała procedura rozwodowa i co chcesz osiągnąć. Aby dobrze przygotować się do sprawy, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.
Praktyka pokazuje, że o ile strony nie pozostają ze sobą w ostrym konflikcie, na te i wiele innych pytań da się wypracować spójne stanowisko – służą temu negocjacje rozwodowe oraz mediacje, w których nie do przecenienia jest rola adwokata. Nawiązanie kontaktu z prawnikiem powinno być co do zasady pierwszym krokiem osoby, która chce złożyć pozew o rozwód, bądź otrzymała takie pismo od swojego współmałżonka. Adwokat pomoże Ci przygotować się do sprawy rozwodowej, przeanalizuje Twoją sytuację oraz będzie wsparciem przy wypracowywaniu wspólnego stanowiska co do kluczowych, rodzinnych i finansowych aspektów rozwodu.
Powyższy wstęp pozwolił nakreślić kilka ważnych aspektów sprawy rozwodowej, przez którą – z pomocą doświadczonego adwokata – znacznie łatwiej będzie Ci przejść. Z punktu widzenia trwania całej procedury kluczowe jest to, czy w małżeństwie są małoletnie dzieci. Jeśli tak, lista spraw, które warto uregulować w trakcie mediacji przed rozwodową batalią w sądzie, będzie nieco dłuższa.
Sposób, w jaki strony chcą zgodnie sprawować opiekę nad potomstwem, powinien zostać określony w porozumieniu rodzicielskim, które należy dołączyć do pozwu o rozwód. Jeśli w tym aspekcie strony pozostają zgodne i potrafią wypracować stanowisko w trakcie negocjacji rozwodowych, to sąd najpewniej przychyli się do ich wniosku, co pozwoli skrócić całą procedurę.
Podobnie rzecz ma się w przypadku obowiązku alimentacyjnego, co do realizowania którego małżonkowie mogą zawrzeć stosowną umowę. Należy pamiętać, że sąd ocenia ten finansowy aspekt sprawy dwojako, badając zarówno potrzeby finansowe małoletnich dzieci, jak i sytuację materialną i możliwości małżonka zobowiązanego do alimentacji. Warto więc skrupulatnie zbierać wszelkie rachunki oraz dowody na to, ile faktycznie kosztuje utrzymanie dziecka, aby w trakcie sprawy umieć uzasadnić żądaną wysokość roszczenia.
Jeszcze przed rozprawą, w trakcie mediacji rozwodowych warto również poruszyć aspekt dotyczący utrzymywania kontaktów z dzieckiem, jeśli na stałe przebywa ono u drugiego rodzica. Rola adwokata okazuje się nieoceniona w sytuacji, gdy jeden z rodziców ma ograniczoną lub odebraną władzę rodzicielską – warto pamiętać, że nawet w takim przypadku zachowuje on prawo do kontaktów z dzieckiem, o ile sąd opiekuńczy nie postanowił inaczej.
Poza sprawami związanymi ze sprawowaniem władzy rodzicielskiej czy alimentami małżonkowie mogą również podczas mediacji rozwodowych zawrzeć porozumienie co do sposobu dzielenia majątku. Jeśli natomiast w tym aspekcie nie da się wypracować zgodnego stanowiska, podziału wspólnego dobytku dokonuje się na drodze postępowania sądowego.
W sytuacji, gdy odpowiedzialność za ustanie pożycia małżeńskiego ewidentnie spoczywa po jednej ze stron, warto rozważyć ubieganie się o rozwód z orzekaniem o winie współmałżonka. Uzyskanie takiego orzeczenia stanowi zadośćuczynienie nie tylko w aspekcie moralnym, ale również finansowym, ponieważ otwiera drogę do ubiegania się o nieograniczone w czasie alimenty od byłej żony lub męża.
Oczywiście, nie zawsze udaje się dojść do porozumienia w kwestii podziału majątku w toku mediacji czy negocjacji rozwodowych. W takiej sytuacji aspekty finansowe rozwodu rozstrzygnie sąd. Z reguły dzielenia wspólnego dobytku dokonuje się w odrębnym postępowaniu – podział majątku w sprawie o rozwód co do zasady może zostać przeprowadzony wyłącznie wówczas, gdy nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Jednak w sytuacji, kiedy w grę wchodzą aspekty finansowe, strony z reguły zgłaszają szereg obustronnych roszczeń, chcąc uzyskać najkorzystniejsze dla siebie orzeczenie. Rolą adwokata jest tu przypominanie o tym, że sąd przy dokonywaniu podziału majątku nie jest związany wnioskami stron i może samodzielnie ustalić zarówno sam sposób rozdziału, jak i wkład każdego ze współmałżonków w powstanie ich wspólnego dobytku.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com