Ile wynoszą alimenty?
Od czego zależy wysokość alimentów – ile wynoszą alimenty? To fundamentalne pytanie jakie pada w mojej kancelarii. Pytanie to zadają obie za... . . .
czytaj więcejAlimenty to regularne, obligatoryjne świadczenia najczęściej na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Czy tego typy świadczenia są wliczane do dochodu i stanowią podstawę opodatkowania?
Najczęściej jako adwokat z Częstochowy w mojej kancelarii adwokackiej mam do czynienia w sprawach moich Klientów z alimentami na dzieci, które pobierają naukę w szkole lub studiują i nie ukończyły 25 roku życia. Te alimenty nigdy nie podlegają opodatkowaniu.
Alimenty wlicza się do dochodu, w związku z czym powinny być one zawarte w rocznym zeznaniu PIT. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Przepisy o podatku dochodowym wskazują kto i kiedy jest zwolniony z podatku dochodowego za pobierane alimenty.
Świadczenie alimentacyjne jest zwolnione z obowiązku płacenia podatku w następujących sytuacjach:
Ponieważ, alimenty wlicza się do dochodu, w związku z czym powinny być one zawarte w rocznym zeznaniu PIT poza sytuacjami wskazanymi powyżej, które zwalniają zobowiązaną osobę do płacenia podatku.
Oznacza, że rodzice pobierający alimenty na dzieci muszą odprowadzać za nie podatku i wykazywać ich w rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym. Zatem całość świadczenia alimentacyjnego – wysokość alimentów nie podlega opodatkowaniu. Tak uzyskane alimenty nie wliczają się do dochodu rodziny. Bez znaczenia jest wysokość alimentów na rzecz dzieci, ani to, na jakiej podstawie zostały przyznane. Zwolnienie od płacenia podatku przysługuje bez względu na wysokości pobieranych alimentów. Nie ma znaczenia podstawa na której alimenty są wypłacane – czy jest to wyrok sądu, ugoda, mediacja czy porozumienie rodziców. Jednoznacznie należy stwierdzić, że alimenty płacone na rzecz dzieci, ktore nie ukończyły 25 roku życia nie podlegają opodatkowaniu bez względu na ich wysokość.
Istnieją niestety sytuacje w których koniecznym jest odprowadzenie podatku od otrzymanych alimentów. Do takich przypadków należą:
Bardzo istotnym jest, że w zeznaniu rocznym PIT wykazuje się wyłącznie alimenty, które zostały faktycznie zapłacone. Od alimentów przysługujących które nie zostały zapłacone nie odprowadzamy podatku.
Przy składaniu wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego koniecznie należy przedstawić dochody z alimentów, nawet jeżeli nie podlegają opodatkowaniu. Obowiązek ten wynika z faktu, że wysokość alimentów wlicza się przy przyznawaniu zasiłku rodzinnego oraz stypendiów socjalnych.
Wysokość alimentów oraz innych świadczeń, jak 800+ nie są brane pod uwagę przez banki podczas ustalania zdolności kredytowej albowiem nie są wliczane do dochodu.
Reasumując można powiedzieć, że pomimo zgodnie z prawem alimenty podlegają obowiązkowi podatkowemu, to z uwagi na zastosowane zwolnienia, rodzice nie muszą odprowadzać podatku od otrzymywanych na dzieci alimentów.
Dariusz BielaO autorze: Dariusz Biela - adwokat, który prowadzi kancelarię adwokacką w Częstochowie od 1998 roku. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, które obejmuje w szczególności sprawy o rozwód, alimenty, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską, podział majątku małżonków. Absolwent Wydziału Prawa i administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wszelkie sprawy prowadzi osobiście. Uczestniczył w wielu szkoleniach i sympozjach naukowych z zakresu prawa rodzinnego. Prowadził zajęcia ze studentami z zakresu Prawa konstytucyjnego. Organizator i prowadzący program darmowych porad prawnych „Napraw Sobie Zycie” które odbywają się w Częstochowie. Prowadził zajęcia dla nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i średnich w zakresie dotyczącym ochrony małoletnich. |
![]() |
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com