Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcejW obliczu zmieniających się realiów ekonomicznych wysokość raz zasądzonego świadczenia alimentacyjnego może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Negocjacje dotyczące zmiany wartości przyznawanych alimentów, podobnie jak sprawę sądową w tym zakresie warto prowadzić w asyście doświadczonego adwokata rozwodowego. Dowiedz się, w jakich konkretnych przypadkach warto rozpocząć procedurę zmierzającą do ustalenia nowej kwoty roszczenia i sprawdź, jak może pomóc w tym prawnik specjalizujący się w rozwodach.
Postępowanie dotyczące ustanowienia świadczenia alimentacyjnego w nowej kwocie to złożony proces, który wymaga znajomości przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego. Sądowa zmiana alimentów na wyższe lub niższe wymaga wniesienie pozwu oraz przygotowania stosownej dokumentacji, w tym m.in.:
Cennym wsparciem dla osoby ubiegającej się o zmianę alimentów będzie również sam fakt reprezentowania strony przez adwokata rozwodowego w postępowaniu sądowym czy negocjacjach. Wsparcie prawnika to gwarancja, że strona będzie należycie reprezentowana w sądzie, a jej interesy zostaną w odpowiedni sposób zabezpieczone.
W sytuacji, gdy wysokość świadczenia alienacyjnego została określona prawomocnym wyrokiem sądu, od którego nie przysługują już środki odwoławcze, wiele osób zastanawia się, czy istnieje jeszcze jakakolwiek szansa na zwieszenie lub obniżenie roszczenia w przyszłości. Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że raz zasądzone alimenty mogą ulec zmianie, ponieważ ich wartość określana jest na podstawie uzasadnionych, a przy tym także aktualnych potrzeb uprawnionego do alimentacji. Owa aktualność jest w tym zakresie kluczowa – wartość alimentów na nastolatka może przecież znacząco różnić się od wysokości świadczenia na kilkuletnie dziecko. To właśnie zmiana potrzeb wraz z wiekiem uprawnionego stanowi najczęstszą przesłankę do negocjacji lub sądowej walki o zmianę wartości alimentów, w których istotną rolę ma do odegrania adwokat rozwodowy.
Warto również pamiętać, że zmienić mogą się nie tylko uzasadnione potrzeby osoby, wobec której zasądzono alimenty konkretnej wartości, ale także sytuacja majątkowa zobowiązanego do alimentacji – zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu cywilnego. W tym drugim przypadku chodzi o sytuację, w której np. były mąż po kilku latach od rozwodu otrzymał awans lub podjął inną, lepiej płatną pracę. Znacząca poprawa sytuacji finansowej może stanowić podstawę do ubiegania się o zmianę alimentów na świadczenie o wyższej wartości. Analogicznie, przesłanką do jej obniżenia będzie trwałe i wyraźne pogorszenie statusu majątkowego osoby zobowiązanej do alimentacji.
Przesłanki, na mocy których można ubiegać się o zmianę alimentów na wyższe to m.in.:
Oczywiście, adwokat rozwodowy może również wskazać na możliwe do wykorzystania w negocjacjach przesłanki do obniżenia wartości alimentów, do których zaliczają się m.in.:
Nie jest tajemnicą, że specjalizujący się w negocjacjach i sprawach sądowych dotyczących alimentacji prawnik pomoże w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. W procesie ubiegania się o zmianę wartości alimentów kluczowy jest odpowiednio skonstruowany, wolny od wad formalnych oraz solidnie uzasadniony merytorycznie pozew. Adwokat rozwodowy nie tylko pomoże w jego sporządzeniu, ale również precyzyjnie oceni szanse na uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia sądowego lub odpowiedniego efektu negocjacji, jeśli zmiana alimentów następuje w formie umowy. Pomoże również ustalić, czy istnieją przesłanki do zmniejszenia lub zwiększenia kwoty świadczenia. Analizując przepisy prawa rodzinnego i opiekuńczego, a także okoliczności konkretnej sprawy oraz wyroki sądów w podobnych sytuacjach, prawnik pomoże przygotować skuteczną strategię procesową.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com