Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków
Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .
czytaj więcejDobro dziecka realizuje się w zapewnieniu ojcu realizacji wzajemnych kontaktów stanowi największe wyzwanie dla adwokata specjalizującego się w sprawach o ustalenie kontaktów oraz dla sądów i mediatorów sądowych.
BRAK OGRANICZEŃ CZASOWYCH W REALIZOWANIU KONTAKTÓW OJCA Z DZIECKIEM
Prowadząc od wielu lat renomowaną kancelarię w Częstochowie, specjalizującą się w ustalaniu kontaktów ojca z dzieckiem po rozwodzie, w trakcie separacji lub zakończeniu nieformalnego związku z matką nabyłem wielkie doświadczenie w tego typu sprawach. Jako adwokat specjalizuję się w ustalaniu kontaktów ojca z dzieckiem lub dziećmi.
Ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem wymaga kreatywnych rozwiązań, które najlepiej zaspokoją potrzeby dziecka i ojca. Dobro twojego dziecka, a więc konieczność jego wychowywania przez oboje rodziców i ich najbliższe rodziny jest gwarantem należytego rozwoju małoletnich dzieci. Więź ojca z dzieckiem jest najistotniejszą sprawą w życiu każdego rodzica. Każdy ojciec ma prawo, aby spotykać się ze swoim dzieckiem tak często, jak to tylko możliwe. Prawo to zagwarantowane jest nie tylko w polskim systemie prawnym, ale i również przez prawo europejskie.
Dobro twojego dziecka jest, a nawet musi być najważniejsze w podejmowaniu każdej decyzji, która dotyczy małoletniego. Niestety obecnie coraz częściej obserwuję, że matki rezerwują sobie prawo do wyłącznego decydowania o kontaktach ojca z dzieckiem. Niestety sądy często nie czynią nic, aby postępowanie to zmienić i potępić. Ojcowie obecnie są dyskryminowani z uwagę na swoją płeć, co jest sprzeczne z obowiązującymi normami prawa.
Europejska Konwencja w Sprawie Kontaktów z Dziećmi wręcz nakazuje organom każdego państwa członkowskiego oraz sądom, aby zapewnić dzieciom i rodzicom prawo uzyskania i utrzymywania ze sobą regularnych kontaktów. Ograniczenie lub wykluczenie takich kontaktów możliwe jest tylko gdy jest to niezbędne dla dobra dziecka.
Również Rezolucja nr 2079 Rady Europy – Równość i wspólna odpowiedzialność rodzicielska: rola ojców jednoznacznie stwierdza prawo ojca do niczym nie ograniczonych kontaktów z dzieckiem.
RÓWNOŚĆ RODZICÓW W REALIZACJI KONTAKTÓW Z DZIECKIEM
W rodzinie należy zagwarantować i promować równość pomiędzy rodzicami od samego momentu pojawienia się dziecka. Zaangażowanie obojga rodziców w wychowanie ich dziecka jest korzystne dla jego/jej rozwoju. Rola ojców względem dzieci, w tym tych bardzo małych, powinna zostać szerzej dostrzeżona i odpowiednio doceniona.
Odnosząc się do kwestii odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie przez ojców – jak często mogą się odbywać kontakty ojca z dzieckiem jest tylko jedna odpowiedź.
Prawo w żaden sposób nie limituje i nie ogranicza kontaktów ojca z dzieckiem.
Władza rodzicielska nie przy tym żadnego znaczenia, co oznacza, że ojcowie pozbawieni władzy rodzicielskiej lub którym władza rodzicielska została ograniczona nadal mają pełne prawo do niczym nie skrępowanych kontaktów z dzieckiem.
Kontakty ojca z dzieckiem ustanawia się wyłącznie na podstawie jednego kryterium – dobra dziecka.
Dopóki Sąd nie ograniczy lub nie zakaże kontaktów ojca z dzieckiem, dopóty kontakty te można realizować dowolnie i bez żadnych ograniczeń czasowych.
Jeżeli sprawa kontaktów ojca z dzieckiem napotyka na przeszkody ze strony matki i jej rodziny, to koniecznym jest skonsultowanie sprawy z adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Pozostają dwie opcje – próba ugodowego ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem poprzez mediację z matką dziecka lub skierowanie sprawy do Sądu Rodzinnego.
W czasie mediacji, która również może mieć miejsce po skierowaniu sprawy do Sądu zawsze można ustalić pewien kompromisowy harmonogram kontaktów ojca z dzieckiem. Brak porozumienia się co do realizacji kontaktów ojca z dzieckiem przez rodziców małoletniego spowoduje, że to Sąd ustali kontakty ojca z synem. W tym celu Sąd skieruje sprawę do biegłych psychologów, najczęściej do Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów.
Biegli sporządzą opinię po przeprowadzeniu badań z rodzicami i dzieckiem i na tej podstawie określą częstotliwość kontaktów ojca z dzieckiem. Gdy ustalamy kontakty z nastoletnimi dziećmi, wówczas Sąd winien wysłuchać dziecko, które samo powinno określić jak chciałoby realizować kontakty z ojcem.
PROBLEMY OJCÓW Z KONTAKTAMI Z DZIECKIEM
Nie ulega wątpliwości, że ojcowie napotykają na utrudnienie w realizacji kontaktów z dzieckiem ze strony matki. Jak wynika z moich codziennych obserwacji z rozpraw sądowych, sądy często wykazują się głębokim niezrozumieniem postaw ojca i jego dążenia do zagwarantowania kontaktów z dzieckiem tak często, jak to tylko możliwe. Opieka naprzemienna napotyka tu szczególny opór zarówno sądów, jak i biegłych z OZSS.
Ojciec, który wnosi o ustalenie opieki naprzemiennej nad dzieckiem (szczególnie w bardzo młodym wieku) ma znikome szanse przy sprzeciwie matki lub braku porozumienia z matką w zakresie ustalenia kontaktów i sprawowania władzy rodzicielskiej.
Reasumując należy stwierdzić, że kontakty ojca z dzieckiem nie posiadają żadnych prawnych ograniczeń w zakresie częstości ich realizowania. Najczęściej kontakty te realizowane są w co drugi weekend miesiąca, połowę wakacji i ferii zimowych oraz w święta, urodziny dziecka i inne szczególne dni z punktu widzenia ojca i dziecka.
W celu zmaksymalizowania swoich szans na uzyskanie kontaktów ojca z synem, które będą spełniać oczekiwania należy skontaktować się z wiodącą kancelarią adwokacką w Częstochowie adwokata Dariusza Bieli specjalizującą się w sprawach o ustalenie kontaktów ojca z synem w celu skorzystania z niezobowiązującej konsultacji prawnej.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com