Kontakty ojca z dzieckiem - jak często

Dobro dziecka realizuje się w zapewnieniu ojcu realizacji wzajemnych kontaktów stanowi największe wyzwanie dla adwokata specjalizującego się w sprawach o ustalenie kontaktów oraz dla sądów i mediatorów sądowych.

 

BRAK OGRANICZEŃ CZASOWYCH W REALIZOWANIU KONTAKTÓW OJCA Z DZIECKIEM

 

Prowadząc od wielu lat renomowaną kancelarię w Częstochowie, specjalizującą się w ustalaniu kontaktów ojca z dzieckiem po rozwodzie, w trakcie separacji lub zakończeniu nieformalnego związku z matką nabyłem wielkie doświadczenie w tego typu sprawach. Jako adwokat specjalizuję się w ustalaniu kontaktów ojca z dzieckiem lub dziećmi.

 

Ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem wymaga kreatywnych rozwiązań, które najlepiej zaspokoją potrzeby dziecka i ojca. Dobro twojego dziecka, a więc konieczność jego wychowywania przez oboje rodziców i ich najbliższe rodziny jest gwarantem należytego rozwoju małoletnich dzieci. Więź ojca z dzieckiem jest najistotniejszą sprawą w życiu każdego rodzica. Każdy ojciec ma prawo, aby spotykać się ze swoim dzieckiem tak często, jak to tylko możliwe. Prawo to zagwarantowane jest nie tylko w polskim systemie prawnym, ale i również przez prawo europejskie.

 

Dobro twojego dziecka jest, a nawet musi być najważniejsze w podejmowaniu każdej decyzji, która dotyczy małoletniego. Niestety obecnie coraz częściej obserwuję, że matki rezerwują sobie prawo do wyłącznego decydowania o kontaktach ojca z dzieckiem. Niestety sądy często nie czynią nic, aby postępowanie to zmienić i potępić. Ojcowie obecnie są dyskryminowani z uwagę na swoją płeć, co jest sprzeczne z obowiązującymi normami prawa.

 

Europejska Konwencja w Sprawie Kontaktów z Dziećmi wręcz nakazuje organom każdego państwa członkowskiego oraz sądom, aby zapewnić dzieciom i rodzicom prawo uzyskania i utrzymywania ze sobą regularnych kontaktów. Ograniczenie lub wykluczenie takich kontaktów możliwe jest tylko gdy jest to niezbędne dla dobra dziecka.

Również Rezolucja nr 2079 Rady Europy – Równość i wspólna odpowiedzialność rodzicielska: rola ojców jednoznacznie stwierdza prawo ojca do niczym nie ograniczonych kontaktów z dzieckiem.

 

RÓWNOŚĆ RODZICÓW W REALIZACJI KONTAKTÓW Z DZIECKIEM

 

W rodzinie należy zagwarantować i promować równość pomiędzy rodzicami od samego momentu pojawienia się dziecka. Zaangażowanie obojga rodziców w wychowanie ich dziecka jest korzystne dla jego/jej rozwoju. Rola ojców względem dzieci, w tym tych bardzo małych, powinna zostać szerzej dostrzeżona i odpowiednio doceniona.

Odnosząc się do kwestii odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie przez ojców – jak często mogą się odbywać kontakty ojca z dzieckiem jest tylko jedna odpowiedź.

 

Prawo w żaden sposób nie limituje i nie ogranicza kontaktów ojca z dzieckiem.

Władza rodzicielska nie przy tym żadnego znaczenia, co oznacza, że ojcowie pozbawieni władzy rodzicielskiej lub którym władza rodzicielska została ograniczona nadal mają pełne prawo do niczym nie skrępowanych kontaktów z dzieckiem.

Kontakty ojca z dzieckiem ustanawia się wyłącznie na podstawie jednego kryterium – dobra dziecka.

Dopóki Sąd nie ograniczy lub nie zakaże kontaktów ojca z dzieckiem, dopóty kontakty te można realizować dowolnie i bez żadnych ograniczeń czasowych.

 

Jeżeli sprawa kontaktów ojca z dzieckiem napotyka na przeszkody ze strony matki i jej rodziny, to koniecznym jest skonsultowanie sprawy z adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Pozostają dwie opcje – próba ugodowego ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem poprzez mediację z matką dziecka lub skierowanie sprawy do Sądu Rodzinnego.

 

W czasie mediacji, która również może mieć miejsce po skierowaniu sprawy do Sądu zawsze można ustalić pewien kompromisowy harmonogram kontaktów ojca z dzieckiem. Brak porozumienia się co do realizacji kontaktów ojca z dzieckiem przez rodziców małoletniego spowoduje, że to Sąd ustali kontakty ojca z synem. W tym celu Sąd skieruje sprawę do biegłych psychologów, najczęściej do Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów.

 

Biegli sporządzą opinię po przeprowadzeniu badań z rodzicami i dzieckiem i na tej podstawie określą częstotliwość kontaktów ojca z dzieckiem. Gdy ustalamy kontakty z nastoletnimi dziećmi, wówczas Sąd winien wysłuchać dziecko, które samo powinno określić jak chciałoby realizować kontakty z ojcem.

 

PROBLEMY OJCÓW Z KONTAKTAMI Z DZIECKIEM

 

Nie ulega wątpliwości, że ojcowie napotykają na utrudnienie w realizacji kontaktów z dzieckiem ze strony matki. Jak wynika z moich codziennych obserwacji z rozpraw sądowych, sądy często wykazują się głębokim niezrozumieniem postaw ojca i jego dążenia do zagwarantowania kontaktów z dzieckiem tak często, jak to tylko możliwe. Opieka naprzemienna napotyka tu szczególny opór zarówno sądów, jak i biegłych z OZSS.

 

Ojciec, który wnosi o ustalenie opieki naprzemiennej nad dzieckiem (szczególnie w bardzo młodym wieku) ma znikome szanse przy sprzeciwie matki lub braku porozumienia z matką w zakresie ustalenia kontaktów i sprawowania władzy rodzicielskiej.

Reasumując należy stwierdzić, że kontakty ojca z dzieckiem nie posiadają żadnych prawnych ograniczeń w zakresie częstości ich realizowania. Najczęściej kontakty te realizowane są w co drugi weekend miesiąca, połowę wakacji i ferii zimowych oraz w święta, urodziny dziecka i inne szczególne dni z punktu widzenia ojca i dziecka.

 

W celu zmaksymalizowania swoich szans na uzyskanie kontaktów ojca z synem, które będą spełniać oczekiwania należy skontaktować się z wiodącą kancelarią adwokacką w Częstochowie adwokata Dariusza Bieli specjalizującą się w sprawach o ustalenie kontaktów ojca z synem w celu skorzystania z niezobowiązującej konsultacji prawnej.

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

  • 22/08/2024

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Jednakże proces ten, zwłaszcza jeśli mowa o rozwodzie z winy drugiej strony... . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Zabezpieczenie alimentów

    Zabezpieczenie alimentów

    Instytucja prawa - zwana zabezpieczeniem - jest bardzo pomocna, gdy wnosisz sprawę do sądu o zasądzenie alimentów lub orzeczenie rozwodu. Za... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Opieka naprzemienna

    Opieka naprzemienna

    Rozstanie rodziców małoletnich dzieci rodzi wiele problemów, w tym ten najistotniejszy - sprawowanie opieki naprzemiennej i pieczy nad dzieć... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Z chwilą orzeczenia rozwodu przez Sąd z mocy prawa dochodzi do zerwania wspólnoty majątkowej powstałej z momentem zawarcia małżeństwa. Ustan... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    W ostatnich latach liczba rozwodów zwiększa się z roku na rok, dlatego pytanie o rolę dziecka w procesie sądowym staje się coraz bardziej is... . . .

    czytaj więcej
  • 13/01/2022

    Rodzina żyjąca w konkubinacie

    Rozliczenie konkubinatu – najważniejsze informacje

    Polskie prawo praktycznie nie uregulowało związków konkubenckich. Stąd rozliczenie takiego związku po jego ustaniu nastręcza wiele problemów... . . .

    czytaj więcej
  • 02/08/2022

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to zagadnienia, z którymi często można się spotkać w sprawach rodzinnych. Niektóre osoby zabiegaj... . . .

    czytaj więcej
  • 24/01/2023

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz? . . .

    czytaj więcej
  • 15/02/2023

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Wspólne życie małżeńskie to czas, który powinien trwać do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a przyczyn rozwodu jest wiele. J... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwiązanie małżeństwa zawsze wiąże się z problemem ustalenia kwestii opieki nad dziećmi. Decyzje w tej sprawie podejmuje sąd, biorąc pod uw... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Rozwód stanowi trudne wyzwanie dla każdej pary, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym. Jednym z najbardziej skomplikowanych zagad... . . .

    czytaj więcej
  • 11/08/2023

    Argumenty do rozwodu

    Argumenty do rozwodu

    Kobieta i mężczyzna wstępując w związek małżeński muszą mieć świadomość, że ich związek pozostaje pod nadzorem państwa. Stąd rozwiązanie mał... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego jest dokumentem, który w kontekście prawnym, potwierdza rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to oficjalne świadec... . . .

    czytaj więcej
  • 14/12/2021

    Rodzina - jak separacja prawna wpływa na rodzinę

    Separacja: jak prawnie uregulować rozstanie małżonków?

    Kiedy relacja dwóch osób staje się bardzo burzliwa i często pojawiają się konflikty, wyjściem z sytuacji jest separacja. . . .

    czytaj więcej
  • 27/01/2022

    Alimenty na byłego małżonka | Adwokat Dariusz Biela | Prawo Rodzinne | Mediacje

    Kiedy należą się alimenty od byłego małżonka?

    Rozwód nie musi oznaczać pogorszenia się stopy życiowej tej osoby, która miała mniejszy wkład w dochody w trakcie trwania małżeństwa. . . .

    czytaj więcej
  • 26/08/2022

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Jak rozwiązać problem podziału majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie?   . . .

    czytaj więcej
  • 02/11/2022

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 30/01/2023

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?  . . .

    czytaj więcej
  • 03/03/2023

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 13/03/2023

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej? . . .

    czytaj więcej
  • 27/03/2023

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie? . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Zagadnienie podziału majątku dorobkowego małżonków szeroko opisałem już na swojej stronie i zapraszam Państwa do lektury. . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Małżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy można zrzec się alimentów?

    Czy można zrzec się alimentów?

    W życiu rodzinnym wiele spraw może prowadzić do konieczności poszukiwania porady prawnej. Prawa i obowiązki rodzinne są często złożone, zwła... . . .

    czytaj więcej

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.