Ile wynoszą alimenty?
Od czego zależy wysokość alimentów – ile wynoszą alimenty? To fundamentalne pytanie jakie pada w mojej kancelarii. Pytanie to zadają obie za... . . .
czytaj więcej
Wykonywanie władzy rodzicielskiej – jej ograniczenie lub pozbawienie jest uregulowane w art. 107 i 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Sprawę związaną z ograniczeniem wykonywania władzy rodzicielskiej Sąd prowadzi na wniosek jednego z rodziców, instytucji społecznych, szkoły, przedszkola, policji – z urzędu.
Dowody w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej
Najistotniejszą sprawą w postępowaniu o ograniczenie wykonywania władzy rodzicielskiej jest zebranie dowodów. Materiał dowodowy składa się z dokumentacji medycznej, zaświadczeń ze szkoły lub przedszkola, notatek policji i w szczególności zeznań świadków. Zeznania świadków są istotnym dowodem w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie wykonywania władzy rodzicielskiej. Stąd kapitalne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy przez sąd mają pytania jakie zostaną zadane świadkom oraz rodzicom.
Właściwe przygotowanie się do rozprawy o ograniczenie wykonywania władzy rodzicielskiej ma istotne znaczenie, jeżeli chcemy, aby sprawa zakończyła się oczekiwanym przez nas rezultatem. Stąd tak istotnym jest jak odpowiemy na pytania, aby przekonać sędziego do swoich racji.
Prowadzę wiodącą kancelarię adwokacką w Częstochowie specjalizującą się w sprawach rodzinnych w szczególności w sprawach o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Przed każdą sprawą przygotowuję swoich klientów omawiając wszelkie możliwe pytania i odpowiedzi które mogą paść podczas rozprawy przed sądem.
Najczęściej zadawane pytania w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej
Ø Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa każdego z rodziców?
Ø Czy rodzice pracują i jakie są ich źródła utrzymania?
Ø Czy rodzice posiadają zadłużenia lub problemy finansowe?
Ø U którego z rodziców mieszka dziecko?
Ø Jak przebiegają kontakty z dzieckiem – telefoniczny, osobisty?
Ø W jaki sposób rodzice uczestniczą w wychowywaniu dziecka? W jakim zakresie?
Ø Jakie są relacje między rodzicami?
Ø Czy dochodziło do przemocy, konfliktów, utrudniania kontaktów?
Ø Czy rodzice uczestniczą wspólnie w terapii, programie poprawy relacji z dzieckiem?
Ø Jak wygląda sytuacja opiekuńcza dziecka?
Ø Czy dziecko jest zadbane, uczęszcza do szkoły, ma zapewnione potrzeby bytowe?
Ø Czy rodzic stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną wobec dziecka?
Ø Czy rodzic wywiązuje się z obowiązków alimentacyjnych?
Ø Jakie są relacje między dzieckiem a rodzicem?
Ø Jakie są kompetencje rodzicielskie każdego z rodziców?
Ø Który z rodziców jest rodzicem pierwszoplanowym dla dziecka?
Ø Czy zaobserwowano niepokojące zachowania u dziecka?
Ø Czy dziecko opowiadało o swoich problemach w domu lub w szkole?
Ø Który z rodziców uczęszcza na zebrania szkolne, interesuje się postępami w nauce dziecka?
Ø Który z rodziców uczęszcza do lekarza z dzieckiem?
Cel przeprowadzania sprawy o ograniczenie władzy rodzicielskiej
Sąd nie prowadzi postępowania przeciwko rodzicom – jego celem jest ochrona dobra dzieci. Niestety brak należytego przygotowania się do sprawy przez rodziców często prowadzi do ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Wiedza jakie pytania zostaną zadane i jak na te pytania odpowiedzieć jest kluczowa do przekonania sądu, że dobro dziecka nie jest zagrożone, jeżeli sprzeciwiamy się ograniczeniu władzy rodzicielskiej. W przypadku gdy wnosimy o ograniczenie władzy rodzicielskiej, to udzielenie właściwych odpowiedzi na pytania sądu i pełnomocników stron jest bardzo ważne z punktu widzenia interesów rodzica i dziecka. Przygotowanie się do odpowiedzi na pytania tak, aby udzielane odpowiedzi były chronologiczne, konkretne, wyczerpujące i przekazywały, to co chcemy, aby sąd dowiedział się o sytuacji rodzinnej dziecka jest istotą pomyślnego zakończenia sprawy zgodnie z dobrem dziecka.
Ograniczenie wykonywania władzy rodzicielskiej może przybrać różne postaci. Sąd może ograniczyć jednemu z rodziców władzę rodzicielską do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka, takich jak edukacja, leczenie, wyjazd za granicę. Sąd może również ograniczyć władzę rodzicielską do informowania się w istotnych sprawach dziecka. Wówczas to wyłącznie jeden rodzic podejmuje wszelkie decyzje w życiu dziecka.
Sąd również może pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. W tym przypadku jeden z rodziców traci w całości możliwość decydowania o sprawach dziecka lub dziecko trafia do rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczej, gdy oboje z rodziców zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej.
Ważnym jest, każdy z rodziców którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub mu te władzę ograniczył ma prawo wnieść do sądu wniosek o przywrócenie pełni władzy rodzicielskiej w sytuacji, gdy ustały przyczyny na podstawie których władzę rodzicielska ograniczono.
Przyczyny dla których sąd ogranicza władze rodzicielską
Ø zaniedbania opiekuńczo-wychowawcze
Ø niewłaściwe wykonywanie obowiązków rodzicielskich
Ø brak należytej pieczy nad dzieckiem
Ø rozstanie rodziców
Ø rozwód lub separacja
Ø brak współpracy rodziców w wykonywaniu władzy rodzicielskiej nad dziećmi
Ø uzależnienie – alkohol, narkotyki
Ø długotrwała choroba lub wyjazd
Ø odbywanie kary pozbawienia wolności
Ø brak odpowiednich warunków mieszkaniowych
Ø trudna sytuacja materialna
Ø brak kompetencji rodzicielskich
Ø niewykonywanie postanowień i zarządzeń sądu
Ø brak współpracy z kuratorem lub asystentem rodziny
Ø narażanie życia i zdrowia dziecka
Ø demoralizacja
Rzetelne przedstawienie sądowi sytuacji życiowej dziecka wymaga solidnego przygotowania. Dotyczy to precyzyjnych odpowiedzi na pytania sądu, które zadecydują o losie dziecka i sytuacji rodziców. W sprawach o ograniczenie władzy rodzicielskiej decyduje się przyszłość dziecka. Stąd koniecznie należy bardzo poważnie podejść do zagadnienia znajomości pytań na które każdy z rodziców będzie musiał odpowiedzieć. W tym celu warto skorzystać z porady uznanego adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com