Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?
Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .
czytaj więcej
KONTAKTY W WEEKENDY I ŚWIĘTA
Sąd ustalając kontakty z dzieckiem ma wiele możliwości ich uregulowania w zależności od relacji rodziców i ich zgodności w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, więzi emocjonalnych rodziców z dzieckiem oraz od treści żądania rodziców w zakresie ustalenia kontaktów z małoletnim.
Sąd posiada pewien standardowy wzorzec ustalania kontaktów z dzieckiem. Najczęściej Sąd reguluje kontakty rodzica z dzieckiem w co drugi weekend miesiąca z możliwością nocowania dziecka w miejscu zamieszkania rodzica od piątku od godzin popołudniowych do niedzieli do godzin wieczornych. Sąd na podstawie opinii biegłych OZSS lub wysłuchania samego dziecka, może ustalić kontakty w taki sposób, aby dziecko nocowało w swoim miejscu zamieszkania. Kontakty z dzieckiem mogą odbywać się wyłącznie w miejscu zamieszkania dziecka. Wówczas Sąd może ustanowić kuratora, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem kontaktów. Sytuacja taka będzie miała miejsce, gdy pomiędzy rodzicami istnieje konflikt, a dobro dziecka sprzeciwia się, aby kontakty odbywały się poza miejscem zamieszkania małoletniego. W tym przypadku sąd nie ustali kontaktów z dzieckiem na czas wakacji, ferii zimowych lub weekendu majowego z możliwością zabrania dziecka na dłuższy czas.
Okres Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy jest szczególnym czasem w roku dla większości rodzin. Stąd w sposób szczególny jest koniecznym ustalenie kontaktów dziecka z rodzicami.
Sąd ureguluje kontakty z dzieckiem w czasie świąt w standardzie naprzemiennym. Oznacza to, że rodzice będą realizować kontakty z dzieckiem naprzemiennie w latach parzystych i nieparzystych. Ojciec w latach parzystych będzie zabierał dziecko w wigilię od godziny 17:00 do drugiego dnia Świąt do godziny 10:00. W latach nieparzystych kontakt będzie realizowany w wigilię od godziny 10:00 do godziny 17:00 i w pierwszy dzień Świąt od godziny 18:00 do drugiego dnia Świąt do godziny 18:00. Podobnie ustala się kontakty z dzieckiem w Wielkanoc.
USTALENIE KONTAKTÓW Z DZIECKIEM W OKRESIE WAKACJI
Czas wolny od nauki i pracy sąd reguluje w sposób szczególny. Gdy rodzic ma prawo zabierać dziecko i realizować kontakty z dzieckiem poza miejscem zamieszkania dziecka, to koniecznym jest ustalenie kontaktów w wakacje, ferie zimowe, święta, długi weekend i specjalne dni, do których należą urodziny dziecka i rodziców, Mikołaj, dzień ojca i matki, dzień babci i dziadka, dzień dziecka etc.
Okres wakacji reguluje się w ten sposób, że rodzice dzielą swój czas spędzony z dzieckiem na równe okresy w trakcie trwania wakacji – ojciec spędza z dzieckiem pierwszą połowę lipca i sierpnia. Panuje tutaj dość duża dowolność w ustalaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd ustali, że rodzic może zabrać dziecko począwszy od pierwszej soboty lipca od godziny 9:00 na okres 14 dni do godziny 20:00. Również w miesiącu sierpniu sąd ustali kontakty z dzieckiem w ten sam sposób. W przypadku, gdy rodzice mają nieuregulowany czas pracy, to sąd może nałożyć na nich obowiązek, że co roku najpóźniej do dnia 30 maja rodzice ustalą plan kontaktów z dzieckiem na okres wakacji. Panuje w tym zakresie duża dowolność w regulowaniu kontaktów z dzieckiem.
FERIE ZIMOWE I DNI WOLNE OD PRACY I NAUKI
Ferie zimowe najczęściej są regulowane w ten sposób, że każdy z rodziców ustala kontakty z dzieckiem na okres jednego tygodnia ferii zimowych. Początek początku przebiegu kontaktów z dzieckiem najczęściej rodzice ustalają na sobotę poprzedzającą początek ferii, które oficjalnie zaczynają się w poniedziałek. Takie rozwiązanie pozwala, aby każdy z rodziców mógł zorganizować wspólny wyjazd z dzieckiem na okres siedmiu dni.
W dni wolne od pracy i nauki można ustalić, że kontakty będą się odbywać naprzemiennie w latach parzystych lub nieparzystych. Ustalenie kontaktów z dzieckiem w ten sposób wydaje się być sprawiedliwym sposobem, który nie powinien rodzić sporów. W ten sam sposób najczęściej reguluje się kontakty z dzieckiem w weekend majowy – np. od 1 maja od godziny 9:00 do 3 maja do godziny 19:00.
USTALENIE KONTAKTÓW Z DZIECKIEM W DNI SZCZEGÓLNE
Kontakty rodziców z dziećmi nabierają szczególnego charakteru, gdy przypadają w urodziny dziecka, jego rodziców, dziadków, sylwestra, dzień dziecka, imieniny i inne dni celebrowane przez rodziców i najbliższą rodzinę.
Gdy dni wskazane powyżej są dniami wolnymi, to nie uregulowanie kontaktów z dzieckiem nie rodzi większych problemów. Wówczas można podzielić cały dzień sprawiedliwie i w sposób wygodny dla każdego. Rodzic, który realizuje kontakt może zabrać dziecko od godziny 9:00 do godziny 16:00 i spędzić w sposób dowolny czas z dzieckiem. Można oczywiście ustalić kontakty w ten sposób, że kontakty będą się odbywać od popołudnia do wieczora. Te same zasady dotyczą kontaktów dziecka z dziadkami.
Natomiast, gdy przykładowo urodziny dziecka lub Mikołaj wypada w dzień roboczy, to koniecznym staje ustalenie kontaktów z dzieckiem z uwzględnieniem praw obu rodziców i dziadków. Stąd najczęściej reguluje się kontakty z dzieckiem od zabrania małoletniego ze szkoły lub przedszkola na okres dwóch godzin, a następnie odwozi się dziecko do drugiego rodzica.
OPIEKA NAPRZEMIENNA
Szczególną formą realizacji kontaktów z dzieckiem, ale i sprawowania władzy rodzicielskiej oraz wychowywania dziecka jest opieką naprzemienna. Taki sposób realizacji kontaktów dzieckiem sąd ustali, jeżeli pomiędzy rodzicami panuje konsensus w sprawie wychowywania dziecka. Sąd sporadycznie ustanowi opiekę naprzemienną jako formę sprawowania władzy rodzicielskiej, ale i również realizacje kontaktów z dzieckiem w formie opieki naprzemiennej, gdy rodzice są skonfliktowani.
Najczęściej Sąd ustalając opiekę naprzemienną ustali kontakty dziecka z rodzicami w taki sposób, że kontakty te przebiegać będą w okresie jednego tygodnia. Sąd zobowiąże rodziców, aby jedno z nich zabrało dziecko po skończonych zajęciach w przedszkolu lub w szkole w piątek i sprawowało opiekę przez okres jednego tygodnia do najbliższego piątku z obowiązkiem zawiezienia dziecka do przedszkola lub szkoły na rozpoczęcie zajęć. Opieka naprzemienna wymaga, aby uregulować w sposób szczegółowy kontakty z dzieckiem w okresie wakacji, ferii zimowych, świąt i dni szczególnych dla dziecka oraz rodziców.
Moje doświadczenie w prowadzeniu spraw o ustalenie kontaktów z dzieckiem pozwala mi na stwierdzenie, że rodzice za wszelką cenę powinni znaleźć minimum porozumienia i dobrej woli, wznieść się ponad własne urazy i krzywdy i uczynić wszystko, aby zapewnić dziecku realizowanie jak najszerszych kontaktów z rodzicem z którym dziecko nie mieszka na co dzień.
W tym celu warto skorzystać z niezobowiązującej konsultacji i porady z adwokatem, który prowadzi uznaną kancelarię specjalizującą się w sprawach o ustalenie kontaktów z dzieckiem.
ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com