CO ZWALNIA Z PŁACENIA ALIMENTÓW?

 

Alimenty to kwestia budząca ogromne emocje pomiędzy rodzicami i byłymi małżonkami. Stąd alimenty są jednym z najważniejszych i najczęstszych zagadnień którymi się zajmuje w imieniu klientów w mojej kancelarii adwokackiej w Częstochowie. Zwolnienie z płacenia alimentów należy do spraw o szczególnym ładunku emocjonalnym i rodzi wiele trudno rozwiązywalnych problemów. Jako adwokat prowadzący wiodącą kancelarię adwokacka w Częstochowie specjalizującą się w sprawach alimentów wskażę przyczyny, które skutkują zwolnieniem z płacenia alimentów.

 

CO ZWALNIA Z PŁACENIA ALIMENTÓW NA DZIECKO

 

W polskim prawie nie istnieje jasno wskazany katalog przyczyn, które zwalniają z płacenia alimentów na dzieci. Kodeks rodzinny jedynie wskazuje przesłanki, kiedy zobowiązany do płacenia alimentów może się skutecznie ubiegać o uchylenie obowiązku alimentacyjnego przed sądem rodzinnym. To bardzo ważne. Aby zwolnic się z płacenia alimentów zawsze koniecznym jest złożenie pozwu do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Zwolnienie z płacenia alimentów nigdy nie dzieje się automatycznie z mocy prawa.

 

Prawo również nie wskazuje wieku dziecka, po osiągnięciu którego obowiązek alimentacyjny wygasa. To kolejny mit, że po ukończeniu 25 roku życia przez dziecko, alimentów nie trzeba płacić. Polskie prawo posiada ogólną przesłankę, która określa sytuacje zwalniające z płacenia alimentów. Zgodnie z tym, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

 

Zwolnienie z płacenia alimentów na dziecko można skutecznie uzyskać przed sądem w następujących okolicznościach:

 

  1. Ukończenie przez dziecko pełnoletności –obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy dziecko osiąga pełnoletność (czyli 18 lat). Jednakże, jeśli dziecko nadal się uczy (np. w szkole średniej lub na studiach), obowiązek alimentacyjny może być przedłużony do momentu ukończenia nauki. Warunkiem jest, aby dziecko kontynuowało naukę zgodnie z harmonogramem szkoły lub studiów. Gdy dziecko ma problemy z nauką (powtarza klasę, nie zdaje egzaminów na czas, kontynuuje studia na kolejnym kierunku po zakończeniu pierwszego kierunku studiów) istnieje realna szansa na skuteczne zwolnienie się z płacenia alimentów.
  2. Samodzielność dziecka – Jeśli dziecko staje się samodzielne finansowo, czyli potrafi utrzymać się z własnych dochodów, sąd może zmniejszyć lub całkowicie uchylić obowiązek alimentacyjny lub gdy pełnoletnie dziecko przejawia brak własnych starań o uzyskanie samodzielności, w tym materialnej.
  3. Zmiana sytuacji materialnej rodzica – Jeśli rodzic, który płaci alimenty znajduje się w trudnej sytuacji materialnej - niedostatku (np. utrata pracy, ciężka choroba), może wystąpić do sądu o obniżenie wysokości alimentów lub całkowite ich uchylenie. Sąd może również uwzględnić sytuację materialną rodzica. Warunkiem jest, aby niedostatek był spowodowany przyczynami niezależnymi od osoby ubiegającej się o zwolnienie z płacenia alimentów.
  4. zwolnienie z płacenia alimentów względem dziecka pełnoletniego, może nastąpić jeżeli jest to połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem

Należy pamiętać, że o zwolnieniu z płacenia alimentów zawsze decyduje sąd po przeprowadzeniu rozprawy o zbadaniu wszystkich okoliczności sprawy. Stąd tak ważne jest, aby starannie i profesjonalnie przygotować się do sprawy o zwolnienie z płacenia alimentów. Z mojego doświadczenia jako adwokata wynika, że sądy często faworyzują osoby, na które są płacone alimenty. Tak więc w sprawach o uchylenie alimentów koniecznie należy skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w tego typu stawach.

 

Jeżeli dziecko ukończyło studia i uzyskało zdolność samodzielnego utrzymania się rodzice nie są już zobowiązani świadczyć na jego rzecz alimentów. Podobnie ma się rzecz, gdy dziecko podjęło kolejny kierunek studiów. W przypadku podjęcia studiów płatnych przez dziecko, alimenty stają się prawem pełnoletniego dziecka, a nie obowiązkiem rodziców. Taką sytuację za każdym razem oceni sąd.

Ważne: alimenty można uchylić z datą wsteczną.

 

CO ZWALNIA Z PŁACENIA ALIMENTÓW NA BYŁEGO MAŁŻONKA

 

Jeżeli w wyniku rozwodu został orzeczony obowiązek alimentacyjny jednego małżonka wobec drugiego, to również można się z tego obowiązku zwolnić.

Zwolnienie z płacenia alimentów na byłego małżonka jest zależne od treści wyroku rozwodowego.

 

W przypadku, gdy płacący alimenty został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia – wyrok rozwodowy został orzeczony wyłącznie z jego winy, to kwestia zwolnienia z płacenia alimentów jest skomplikowana i trudna.

Obowiązek ten wygasa z chwilą śmierci małżonka uprawnionego do alimentów lub z chwilą zawarcia przez niego nowego związku małżeńskiego. Oczywiście znaczna poprawa statusu życia małżonka uprawnionego do alimentów i pogorszenie się sytuacji życiowej i materialnej małżonka, który płaci alimenty może być podstawą do ubiegania się przed sądem zwolnienia z płacenia alimentów.

 

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, jego obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. Sąd może jednak, na żądanie uprawnionego, przedłużyć czas trwania obowiązku alimentacyjnego, jeżeli zachodzą "wyjątkowe okoliczności" - okoliczność utraty zdolności do pracy zawodowej z uwagi na stan zdrowia może spowodować przedłużenie płacenia alimentów dożywotnio.

Małżonek, który płaci alimenty w przypadku poważnych problemów życiowych i zdrowotnych również może żądać zwolnienia z płacenia alimentów.

 

Prowadząc uznaną kancelarię adwokacką w Częstochowie specjalizującą się w sprawach o alimenty mogę stwierdzić, że podstawowym warunkiem zwolnienia z płacenia alimentów jest istotna zmiana w życiu i sytuacji materialnej osoby płacącej alimenty lub osoby, na rzecz której alimenty są płacone. Wyłącznie istotne i poważne zmiany w sytuacji życiowej, materialnej i finansowej są podstawowymi przesłankami do zwolnienia z płacenia alimentów w każdej sprawie i sytuacji. Tak więc stan zdrowia i możliwości zarobkowe, sytuacja majątkowa należą do najistotniejszych przesłanek zwolnienia z płacenia alimentów.

 

 

 

AKTUALNOŚCI

  • 16/04/2025

    Ile wynoszą alimenty?

    Ile wynoszą alimenty?

    Od czego zależy wysokość alimentów – ile wynoszą alimenty? To fundamentalne pytanie jakie pada w mojej kancelarii. Pytanie to zadają obie za... . . .

    czytaj więcej
  • 18/02/2025

    Ile trwa rozwód?

    Ile trwa rozwód?

    To pierwsze pytanie, które zadają mi klienci mojej kancelarii adwokackiej. Czas trwania sprawy rozwodowej zależy od postępowania małżonków... . . .

    czytaj więcej
  • 17/01/2025

    Ile kosztuje rozwód?

    Ile kosztuje rozwód?

    Prowadząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych kancelarii adwokackich w Częstochowie, specjalizującej się w sprawach o rozwód wierzę w wyposa... . . .

    czytaj więcej
  • 24/10/2024

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontakty z dzieckiem - jak przebiega sprawa?

    Kontynuując cykl o uregulowaniu kontaktów rodziców z dzieckiem przedstawię, jak napisać uzasadnienie do wniosku o uregulowanie kontaktów do... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Z chwilą orzeczenia rozwodu przez Sąd z mocy prawa dochodzi do zerwania wspólnoty majątkowej powstałej z momentem zawarcia małżeństwa. Ustan... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    W ostatnich latach liczba rozwodów zwiększa się z roku na rok, dlatego pytanie o rolę dziecka w procesie sądowym staje się coraz bardziej is... . . .

    czytaj więcej
  • 22/08/2024

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .

    czytaj więcej
  • 13/01/2022

    Rodzina żyjąca w konkubinacie

    Rozliczenie konkubinatu – najważniejsze informacje

    Polskie prawo praktycznie nie uregulowało związków konkubenckich. Stąd rozliczenie takiego związku po jego ustaniu nastręcza wiele problemów... . . .

    czytaj więcej
  • 02/08/2022

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to zagadnienia, z którymi często można się spotkać w sprawach rodzinnych. Niektóre osoby zabiegaj... . . .

    czytaj więcej
  • 24/01/2023

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz? . . .

    czytaj więcej
  • 15/02/2023

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Wspólne życie małżeńskie to czas, który powinien trwać do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a przyczyn rozwodu jest wiele. J... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwiązanie małżeństwa zawsze wiąże się z problemem ustalenia kwestii opieki nad dziećmi. Decyzje w tej sprawie podejmuje sąd, biorąc pod uw... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Rozwód stanowi trudne wyzwanie dla każdej pary, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym. Jednym z najbardziej skomplikowanych zagad... . . .

    czytaj więcej
  • 11/08/2023

    Argumenty do rozwodu

    Argumenty do rozwodu

    Kobieta i mężczyzna wstępując w związek małżeński muszą mieć świadomość, że ich związek pozostaje pod nadzorem państwa. Stąd rozwiązanie mał... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego jest dokumentem, który w kontekście prawnym, potwierdza rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to oficjalne świadec... . . .

    czytaj więcej
  • 14/12/2021

    Rodzina - jak separacja prawna wpływa na rodzinę

    Separacja: jak prawnie uregulować rozstanie małżonków?

    Kiedy relacja dwóch osób staje się bardzo burzliwa i często pojawiają się konflikty, wyjściem z sytuacji jest separacja. . . .

    czytaj więcej
  • 27/01/2022

    Alimenty na byłego małżonka | Adwokat Dariusz Biela | Prawo Rodzinne | Mediacje

    Kiedy należą się alimenty od byłego małżonka?

    Rozwód nie musi oznaczać pogorszenia się stopy życiowej tej osoby, która miała mniejszy wkład w dochody w trakcie trwania małżeństwa. . . .

    czytaj więcej
  • 26/08/2022

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Jak rozwiązać problem podziału majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie?   . . .

    czytaj więcej
  • 02/11/2022

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 30/01/2023

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?  . . .

    czytaj więcej
  • 03/03/2023

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 13/03/2023

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej? . . .

    czytaj więcej
  • 27/03/2023

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Jednakże proces ten, zwłaszcza jeśli mowa o rozwodzie z winy drugiej strony... . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Zagadnienie podziału majątku dorobkowego małżonków szeroko opisałem już na swojej stronie i zapraszam Państwa do lektury. . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Zabezpieczenie alimentów

    Zabezpieczenie alimentów

    Instytucja prawa - zwana zabezpieczeniem - jest bardzo pomocna, gdy wnosisz sprawę do sądu o zasądzenie alimentów lub orzeczenie rozwodu. Za... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Małżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Opieka naprzemienna

    Opieka naprzemienna

    Rozstanie rodziców małoletnich dzieci rodzi wiele problemów, w tym ten najistotniejszy - sprawowanie opieki naprzemiennej i pieczy nad dzieć... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy można zrzec się alimentów?

    Czy można zrzec się alimentów?

    W życiu rodzinnym wiele spraw może prowadzić do konieczności poszukiwania porady prawnej. Prawa i obowiązki rodzinne są często złożone, zwła... . . .

    czytaj więcej

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.