Pozew o alimenty - co powinien zawierać?

Wychowanie dziecka lub dzieci nastręcza wiele problemów i perturbacji w zapewnieniu należytego poziomu życia i realizacji marzeń dziecka. Zapewnienie dobrobytu dziecku jest podstawowym i najważniejszym obowiązkiem każdego z rodziców. Stąd, jeśli jeden z rodziców nie partycypuje należycie w kosztach utrzymania dziecka, musisz zwrócić się do Sądu o zasądzenie alimentów, których wysokość najlepiej zrealizuje interesy twojego dziecka.

Mam bogate doświadczenie w kreatywnych rozwiązaniach w sprawach o zasądzenie alimentów lub ich podwyższenie. Moja pomoc najlepiej przyczyni się do zaspokojenia potrzeb twojego dziecka. Zanim rozpoczniesz spór przed sądem i wniesiesz pozew o alimenty, koniecznie skorzystaj z nieobowiązującej konsultacji prawnej z adwokatem w wiodącej kancelarii adwokackiej w Częstochowie, specjalizującej się wyłącznie w prawie rodzinnym, w szczególności w sprawach o alimenty.

Przygotowanie pozwu o alimenty jest skomplikowane i wymaga doświadczenia. Pozew o alimenty powinien zawierać szereg elementów, które są niezbędne dla osiągnięcia oczekiwanego przez Ciebie wyroku sądu zgodnego z dobrem twojego dziecka. Twój partner niezależnie, czy byliście w związku małżeńskim lub nieformalnym ma ciągły obowiązek zapewnienia dzieciom środków do życia. Po omówieniu sytuacji rodzinnej Twojej i dzieci oraz życzeń i oczekiwań, co do wysokości alimentów ustalimy, jakie dokumenty, rachunki i dowody należy załączyć do pozwu o alimenty. Wysokość alimentów zależy od bardzo wielu okoliczności związanych z wiekiem dziecka, stanem jego zdrowia, warunkami mieszkaniowymi, edukacją, zajęciami dodatkowymi, oczekiwaniami dzieci i ich zainteresowaniami. Starsze dzieci mogą mieć własne zainteresowania i potrzeby, które muszą zostać uwzględnione. Na wysokość alimentów ma wpływ rodzaj spędzania wolnego czasu przez dziecko, w jaki sposób spędza wakacje i jakie ma plany na przyszłość.

Wszystkie pozycje, które mają wpływ na wysokość alimentów winny zostać dokładnie wyliczone i opisane w pozwie o alimenty.

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy rozważyć przy ustalaniu alimentów, są podstawowe potrzeby dziecka. Warto jednak zwrócić uwagę, że zmieniają się one wraz z wiekiem. Osoby, które zaczynają studia w obcym mieście, będą miały większe wydatki niż przedszkolak. W związku z powyższym koniecznym jest przeprowadzenie dokładnej analizy sytuacji życiowej dziecka.

Pozew o alimenty w pierwszej kolejności powinien zawierać imię, nazwisko i pesel dziecka oraz adres jego zamieszkania oraz imię i nazwisko oraz pesel opiekuna prawnego, który składa pozew w imieniu małoletniego dziecka. Pozew musi zawierać imię i nazwisko oraz faktyczny adres zamieszkania osoby pozwanej od której żądamy alimentów na rzecz dzieci.

Pozew o alimenty powinien zawierać wielkość przedmiotu sporu. Jest to kwota miesięcznych alimentów, których żądamy pomnożona przez 12 miesięcy.

Oczywiście najistotniejszym elementem, który musi zawierać pozew o alimenty jest wskazanie kosztów utrzymania dziecka.

Co dokładnie powinien zawierać pozew o alimenty?

Poniżej przedstawiam przykładowy katalog potrzeb dziecka w wieku szkolnym:

  1. opłaty mieszkaniowe – czynsz, media (gaz, opał, woda, energia elektryczna, wywóz śmieci), internet, telewizja
  1. wydatki na szkołę i naukę m.in.:

           podręczniki,

           przybory szkolne,

           zajęcia pozalekcyjne,

           zakup komputera, telefonu

           świetlica

           ubezpieczenie, komitet rodzicielski

           korepetycje

  1. zajęcia dodatkowe sportowe, artystyczne, językowe;
  2. wyżywienie, środki czystości, ubrania, kosmetyki,
  3. wydatki jednorazowe typu sprzęt sportowy:

łyżwy,

rolki,

rower;

strój sportowy

obozy sportowe

  1. wydatki związane ze zdrowiem:

aparat ortodontyczny,

pościel przeciwalergiczna

prywatne wizyty lekarskie i koszty dojazdów

obuwie specjalne

lekarstwa i suplementy

6. wydatki związane z kultura i sztuką:

                książki, czytnik Kindle

sprzęt do słuchania muzyki

opłaty za platformy streamingowe

wizyty w muzeach, teatrze, kinie

  1. wyjazdy weekendowe i wakacyjne;
  2. prezenty okolicznościowe, urodziny, urodziny dla kolegów i koleżanek;
  3. koszty dojazdów do szkoły, zajęcia dodatkowe;

Elementy dodatkowe do pozwu o alimenty

Do pozwu należy dołączyć dokumenty o swoich zarobkach za ostatnie sześć miesięcy lub PIT za ostatni rok. Należy wskazać swoje wykształcenie i wykonywany zawód oraz miejsce zatrudnienia. Należy wskazać miesięczne usprawiedliwione koszty utrzymania każdego dziecka oraz swoje. Pozew o alimenty również powinien zawierać wykształcenie rodzica od którego domagamy się w imieniu małoletniego dziecka alimentów oraz wysokość jego potencjalnych zarobków. W pozwie o alimenty można żądać przeprowadzenia dowodu z przesłuchania świadków, którzy potwierdzą wysokość wydatków, jakie ponosimy na dziecko oraz potwierdzą osobiste starania rodzica, który na co dzień sprawuje opiekę i pieczę nad dzieckiem. To ważne, gdyż osobiste starania w wychowywaniu dzieci mają wpływ na wysokość alimentów. Pozew o alimenty powinien zawierać i wskazywać w jakim zakresie pozwany rodzic przyczynia się do zaspokajania potrzeb małoletniego dziecka.

Wszystkie wydatki jednorazowe zakup komputera, telefonu, roweru, opłaty za wakacje dzielimy przez okres 12 miesięcy i otrzymujemy miesięczny koszt wydatku. Opłaty miesięczne za mieszkanie i media dzielimy przez ilość osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym.

Pozew o alimenty powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie alimentów – żądanie ustalenia wysokości alimentów na czas trwania sprawy o ostateczne ustalenie wysokości alimentów. Wysokość zabezpieczenia powinna być niższa od wysokości alimentów, których ostatecznie żądamy. Do pozwu o alimenty koniecznie należy załączyć imienne Faktury VAT.

 Sądy nie uznają paragonów. Wszystkie dowody zakupu i wydatków na małoletnie dzieci musza być opatrzone imieniem i nazwiskiem rodzica ubiegającego się o zasądzeniu lub podwyższenie alimentów. Mogą to być potwierdzenia płatnością kartą , blikiem, przelew bankowy za zakupy w internecie (Allegro, OLX, Ebay).

 Pozew o alimenty powinien zawierać oświadczenie o wyrażeniu zgody bądź nie na skierowanie sprawy na mediację. Mediacja jest zawsze dobrowolna.

Pozew o alimenty składamy do sądu w dwóch egzemplarzach. Do każdego egzemplarza składamy wszystkie załączniki. Sądem właściwym do złożenia pozwu o alimenty jest Sąd Rejonowy w którego okręgu mieszka dziecko na rzecz którego żądamy zasądzenia alimentów.

Złożenie pozwu o alimenty, który zagwarantuje sukces przed sądem wymaga doświadczenia, wiedzy i skrupulatnego przygotowania. Jako adwokat specjalizujący się w sprawach alimentacyjnych mogę Ci doradzać i reprezentować interesy Twojego dziecka przed sądem.

Prowadzę wiodącą w Częstochowie kancelarię adwokacką w zakresie spraw o alimenty. Zapraszam do kontaktu.

 

 

AKTUALNOŚCI

  • 22/08/2024

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Czy ojciec płacący alimenty ma prawo wglądu do wydatków

    Jako adwokat prowadzący renomowaną kancelarię adwokacką w Częstochowie, specjalizującą się w sprawach o alimenty, często spotykam się z prob... . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    Jak napisać apelację od wyroku w sprawie o rozwód?

    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwód. Jednakże proces ten, zwłaszcza jeśli mowa o rozwodzie z winy drugiej strony... . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Zabezpieczenie alimentów

    Zabezpieczenie alimentów

    Instytucja prawa - zwana zabezpieczeniem - jest bardzo pomocna, gdy wnosisz sprawę do sądu o zasądzenie alimentów lub orzeczenie rozwodu. Za... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Opieka naprzemienna

    Opieka naprzemienna

    Rozstanie rodziców małoletnich dzieci rodzi wiele problemów, w tym ten najistotniejszy - sprawowanie opieki naprzemiennej i pieczy nad dzieć... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Nierówny podział majątku po rozwodzie

    Z chwilą orzeczenia rozwodu przez Sąd z mocy prawa dochodzi do zerwania wspólnoty majątkowej powstałej z momentem zawarcia małżeństwa. Ustan... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

    W ostatnich latach liczba rozwodów zwiększa się z roku na rok, dlatego pytanie o rolę dziecka w procesie sądowym staje się coraz bardziej is... . . .

    czytaj więcej
  • 13/01/2022

    Rodzina żyjąca w konkubinacie

    Rozliczenie konkubinatu – najważniejsze informacje

    Polskie prawo praktycznie nie uregulowało związków konkubenckich. Stąd rozliczenie takiego związku po jego ustaniu nastręcza wiele problemów... . . .

    czytaj więcej
  • 02/08/2022

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – podstawowe aspekty prawne

    Uznanie, ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to zagadnienia, z którymi często można się spotkać w sprawach rodzinnych. Niektóre osoby zabiegaj... . . .

    czytaj więcej
  • 24/01/2023

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz?

    Kiedy można uzyskać alimenty wstecz? . . .

    czytaj więcej
  • 15/02/2023

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie?

    Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie? . . .

    czytaj więcej
  • 28/04/2023

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku?

    Wspólne życie małżeńskie to czas, który powinien trwać do końca życia. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, a przyczyn rozwodu jest wiele. J... . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwód a opieka nad dzieckiem

    Rozwiązanie małżeństwa zawsze wiąże się z problemem ustalenia kwestii opieki nad dziećmi. Decyzje w tej sprawie podejmuje sąd, biorąc pod uw... . . .

    czytaj więcej
  • 21/07/2023

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Podział mieszkania przy rozwodzie: Co musisz wiedzieć?

    Rozwód stanowi trudne wyzwanie dla każdej pary, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i prawnym. Jednym z najbardziej skomplikowanych zagad... . . .

    czytaj więcej
  • 11/08/2023

    Argumenty do rozwodu

    Argumenty do rozwodu

    Kobieta i mężczyzna wstępując w związek małżeński muszą mieć świadomość, że ich związek pozostaje pod nadzorem państwa. Stąd rozwiązanie mał... . . .

    czytaj więcej
  • 01/09/2023

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego. Dlaczego warto go mieć?

    Odpis wyroku rozwodowego jest dokumentem, który w kontekście prawnym, potwierdza rozwiązanie związku małżeńskiego. Jest to oficjalne świadec... . . .

    czytaj więcej
  • 14/12/2021

    Rodzina - jak separacja prawna wpływa na rodzinę

    Separacja: jak prawnie uregulować rozstanie małżonków?

    Kiedy relacja dwóch osób staje się bardzo burzliwa i często pojawiają się konflikty, wyjściem z sytuacji jest separacja. . . .

    czytaj więcej
  • 27/01/2022

    Alimenty na byłego małżonka | Adwokat Dariusz Biela | Prawo Rodzinne | Mediacje

    Kiedy należą się alimenty od byłego małżonka?

    Rozwód nie musi oznaczać pogorszenia się stopy życiowej tej osoby, która miała mniejszy wkład w dochody w trakcie trwania małżeństwa. . . .

    czytaj więcej
  • 26/08/2022

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Podział majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie - Dariusz Biela Adwokat

    Jak rozwiązać problem podziału majątku dorobkowego małżonków po rozwodzie?   . . .

    czytaj więcej
  • 02/11/2022

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód?

    Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 30/01/2023

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?

    Jak przebiega sprawa o separację?  . . .

    czytaj więcej
  • 03/03/2023

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód?

    Jak napisać pozew o rozwód? . . .

    czytaj więcej
  • 13/03/2023

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

    Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej? . . .

    czytaj więcej
  • 27/03/2023

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie?

    Jak zabezpieczyć alimenty na czas trwania postępowania w sądzie? . . .

    czytaj więcej
  • 16/05/2023

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Podział majątku po rozwodzie - co w przypadku wspólnych długów?

    Zagadnienie podziału majątku dorobkowego małżonków szeroko opisałem już na swojej stronie i zapraszam Państwa do lektury. . . .

    czytaj więcej
  • 05/07/2023

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Sprzedaż majątku bez zgody byłego małżonka

    Małżeństwo to nie tylko uczuciowa więź między dwojgiem ludzi, ale również zawiązanie wspólnoty majątkowej. W chwili ślubu oboje małżonkowie... . . .

    czytaj więcej
  • 07/09/2023

    Czy można zrzec się alimentów?

    Czy można zrzec się alimentów?

    W życiu rodzinnym wiele spraw może prowadzić do konieczności poszukiwania porady prawnej. Prawa i obowiązki rodzinne są często złożone, zwła... . . .

    czytaj więcej

Kancelaria Prawa Rodzinnego i Mediacji

Adwokat Dariusz Biela

ul. Kopernika 6/9
42-217 Częstochowa
+48 500 49 46 45
adwokatdariuszbiela@gmail.com

Opłaty za reprezentację i inne usługi realizowane w zakresie prawa rodzinnego, rozwodów, praw do opieki nad dzieckiem, alimentami etc. prosimy kierować na konto: 55 1600 1462 1804 1123 8000 0001 BNP PARIBAS Bank Polska SA SWIFT PPABPLPXXX

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.